társasház;katasztrófavédelem;fűtőrendszer;propán-bután gázpalack;

2015-12-07 20:00:00

Robbanásra várva: mindenkit a levegőbe röpíthet a ,,gázszerelő”

Előfordul, hogy erőteljes gázszag terjeng abban a budapesti, XI. kerületi, a Törökbálinti úton található társasházban, ahol az egyik lakó saját kezűleg összebarkácsolt fűtőrendszerével próbálja elviselhetőbbé tenni az egyre hűvösebb hétköznapokat. Szomszédjai mindeközben állandó rettegésben élnek, attól tartanak, hogy az "önkéntes gázszerelő" előbb-utóbb az egész épületet felrobbantja.

A történet nem mostanában kezdődött: a társasház egyik lakója lapunkat úgy tájékoztatta, még tavaly egy őszi reggelen intenzív fúrás-faragásra ébredtek, melynek eredménye hamarosan az egész lakóközösség számára egyértelművé vált: szomszédjuk propán-bután gázpalackokkal működtetett fűtőrendszert épített magának. Nem kellett sokat várni, a minden szakértelmet nélkülöző munka következtében tavaly december 17-én ömleni kezdett a gáz a társasházban, mire a lakók azonnal riasztották a tűzoltóságot és a katasztrófavédelmet.

A hatóság embereinek - miután a vezetékes gázt elzárták - nem sikerült bejutniuk a kérdéses lakásba, mivel az ott lakó férfi nem engedte be őket, a katasztrófavédelmiseknek ezért rendőri segítséget kellett kérniük. Az így már húsz fősre duzzadt helyszínelő csapat végül bejutott a lakásba, ám gázszivárgást okozó palackokat - olvasónk elmondása szerint - nem találtak. Néhány nappal később azonban sikerült fülön csípni a gázos szomszédot, miközben két darab, 11,5 kilogrammos pb-gázpalackkal tért haza (erről fénykép is készült). Később az ipari méretű, 23 kilogrammos palackok beszerzésére tért át.

A lakók bejelentést tettek a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságon, melyben felhívták a figyelmet arra is, hogy a Belügyminisztérium országos tűzvédelmi szabályzata világosan kimondja, hogy "gázpalack használata és tárolása tilos olyan földszintesnél magasabb építményben, ahol az esetleges gázrobbanás a tartószerkezet összeomlását idézheti elő". A katasztrófavédelem válaszleveléből kiderült, hogy a vizsgálat során megtalálták a gázpalackokat, ám mint írták, hatáskörükbe tartozó hiányosságot nem tapasztaltak.

Ezt követően a lakók rendőrségi feljelentést is tettek - erre választ azóta sem kaptak -, segítséget kértek a XI. kerületi önkormányzattól is, ahonnan azt a tájékoztatást kapták, hogy "a nem megfelelő fűtőberendezés üzemeltetése szakhatósági eljárásban vizsgálható". Újból ment a levél a katasztrófavédelemnek, ám kiderült, hogy az ügyben már hatósági tűzvédelmi vizsgálat kezdődött, és a szabálytalanul használt fűtésrendszer használatának megszüntetésére szólították fel a szóban forgó lakás tulajdonosát. Olvasónk szerint ez a gyakorlatban nem valósult meg, a pb-gázpalackok továbbra is rendszeresen érkeznek. A katasztrófavédelem ráadásul még egy statikus-szakvélemény benyújtását is várja, amelyben azt kellene vizsgálni, hogy a társasház vajon összeomlik-e egy 23 kilogrammos gázpalack robbanásakor.

A Törökbálint úti társasház

A Törökbálint úti társasház

A lakók kálváriája már egy éve tart, érdemi intézkedés azonban a mai napig nem történt. Közben kiderült: idén novemberben a szabálytalankodó szomszéd bejelentés és engedély nélkül kaminlyukat fúrt magának, hogy így oldja meg az égéstermék kéménybe történő kivezetését - olvasónk szerint egy olyan kéménybe, amire használati engedélyt már 1980-ban sem adtak ki.

A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a bejelentések nyomán 2015 óta az épületben hét alkalommal tartottak tűzvédelmi hatósági ellenőrzést. "Igazgatóságunk 2015. március 12-ei hatállyal a gázpalack használatát határozatlan időre megtiltotta" - írták, hozzátéve, hogy a határozat végrehajtását több alkalommal is ellenőrizték, szabálytalanságot eddig nem tapasztaltak. Mivel a vonatkozó törvény nem zárja ki alapból a pb-gázpalack használatát egy lakásnál többet tartalmazó lakóépületek esetében - csak feltételhez köti - statikai szakvéleményre mindenképp szükség lesz, s amíg ez nem bizonyítja, hogy "egy esetleges robbanásnál a ház állékonysága nem kerül veszélybe", addig nem járulnak hozzá a gázpalack használatához.

"A lakóépület kéményével kapcsolatos kérdésben a tényállás tisztázása, kivizsgálása jelenleg folyamatban van, a kéményseprő közszolgáltatóval közösen vizsgáljuk a bejelentés megalapozottságát. Megállapítható, hogy a szükséges intézkedéseket megtettük, illetve a folyamatos bejelentések alapján további eljárások keretében vizsgáljuk az újabb részleteket" - írták. Ez azonban aligha jelent megnyugvást a társasház lakóinak, akik szerint "emberüknek" két hete, november 27-én is pb-palackot szállítottak.