nyugdíj;infláció;nyugdíjemelés;

2015-12-08 06:22:00

Egyre nagyobb drágulást érezhetnek a nyugdíjasok

A nyugdíjasokat mindig jobban érinti, ha nő az infláció, és kevéssé érzik, ha csökken. A Központi Statisztikai Hivatal tegnap megjelent közleményből kitűnik, hogy az októberi 0,1 százalékos infláció után novemberben 0,5 százalékra emelkedett a pénzromlás üteme.

Azonban, ha az időskorúakat leginkább érdeklő élelmiszerárakat vesszük szemügyre, akkor egy ennél sokkal nagyobb mértékű drágulást lehetett tapasztalni az egy évvel ezelőttihez képest. Idén novemberben éves alapon vizsgálva az élelmiszerek ára 2 százalékkal emelkedett, ezen belül az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 21,4, az étolajé 12,9, a cukoré 4,3, a tojásé 2,6 százalékkal nőtt, a tejé 9,5, a sajté 7,5 százalékkal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 3,7, a tartós fogyasztási cikkek 2,0, a szolgáltatások 1,4, a ruházkodási cikkek 0,4 százalékkal drágultak.

Jövőre átlagosan 1,6 százalékos inflációra lehet számítani. A szakemberek szerint, ha ebben a hónapban Amerikában kamatot emelnek, ami valószínű, akkor a magyar gazdaságban is megnőhet az inflációs nyomás, és az árak a tervezethez képest nagyobb mértékben növekedhetnek.

Ezért sem közömbös, hogy a 2016. évi 1,6 százalékos nyugdíjemelés mire lesz elegendő. Móring József Attila (KDNP) országgyűlési képviselő a minap a Parlamentben azt a kérdést tette fel, hogy mekkora lesz ennek nyugdíjemelésnek a vásárlóértéke a jövő év elején? 1,6 százalékos - válaszolta Rétvári Bence államtitkár, aki hozzátéve: az elmúlt öt évben a járadékok vásárlóértéke 8,6 százalékkal emelkedett, vagyis ez a kormány többet adott vissza az időseknek, mint amennyit a szocialisták elvettek, több mint egy hónapi értékkel növelve annak vásárlóerejét.

Szakértők szerint az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára hamisan érvelt. Ugyanis a szocialista kormányok idején az úgynevezett svájci indexálást alkalmazták. Ennek lényege: a nyugdíjak reálértékét úgy őrizték meg, 50 százalékban a várható inflációt, 50 százalékban a várható nominális keresetnövekedést vették alapul az év eleji nyugdíjemeléskor. Ezt a számítást azonban a Fidesz-kormányzat eltörölte, s csak az inflációt veszik figyelembe. A mostani erőteljes béremelések mellett a nyugdíjasok mindenképpen rosszul járnak.