Napi Extra;EU;Nagy-Britannia;Cameron;reform;

2015-12-19 06:39:00

Cameron bizakodó

Nem tudtak megállapodni az Európai Unió tagállamainak állam- és kormányfői a brit reformjavaslatok kérdésében, de mindenki kompromisszumra törekedett. Tervek szerint februárban lesz a folytatás.

Először tárgyaltak az Európai Unió állam- és kormányfői a brit uniós tagság kapcsán megfogalmazott londoni reformjavaslatokról a csütörtök este kezdődött uniós csúcstalálkozón. Az éjszakába nyúló csütörtöki ülésen gyakorlatilag semmi sem oldódott meg, de az egyértelműen kiderült, hogy az Európai Tanács kompromisszumra törekszik.

Angela Merkel német kancellár a sajtótájékoztatón azt emelte ki, hogy a megbeszélésen világossá tették, hogy minden fél azt szeretné, ha Nagy-Britannia tagja maradna az Európai Uniónak. Leszögezte, nyilvánvalóan megvan az akarat arra, hogy minden fél számára kielégítő megegyezésre jussanak. Donald Tusk az Európai tanács elnöke szerint jelentős előrelépést sikerült elérni a brit reformjavaslatok kérdésében. “Bizakodóbb vagyok, mint a találkozó előtt voltam” – mondta Tusk.

David Cameron brit miniszterelnök is optimistán nyilatkozott, bár még több nyitott kérdés maradt. Miután Cameron ismertette London javaslatait az uniós vezetők többsége egyértelművé tette, hogy a munkaerő szabad áramlása uniós alapelv, tiszteletben tartásához ragaszkodnak. Erről a visegrádi négyek külön nyilatkozatot is kiadtak. A londoni kormányzat ugyanis azt kéri, hogy Nagy-Britanniára ne vonatkozzon az EU-integráció szorosabbra vonásának szerződéses kötelme, az EU-n belüli szabad munkaerő-áramlást kössék a tagállamok gazdasági fejlettségéhez és a brit szociális ellátás szigorításával is korlátozná az uniós bevándorlást.

Cameron új kormányának vállalása szerint Nagy-Britanniában 2017 végéig népszavazást tartanak az ország EU-tagságáról. Addig London újratárgyalná az unióhoz fűződő viszonyát Brüsszellel, valamint a többi tagállammal. Az EU nyilván keresi a kompromisszumot, hiszen Nagy-Britannia a közösség második legnagyobb gazdasága és az egyik legnagyobb haderővel rendelkező tagállama. Ám London számára sem egyértelmű, hogy előnyös lenne a kiválás, Cameronék azonban már nem tudnak kihátrálni a referendumból. A legfrissebb felmérés szerint a brit lakosság 47 százaléka a "Brexitre", a kilépésre szavazna, csak 38 százalék maradna és 14 százalék még bizonytalan.

A brit uniós tagság kérdéséről a februári ET csúcstalálkozón folytatódik az egyeztetés. Cameron addig is külön-külön próbálja meggyőzni a tagországokat. Január 7-én e célból Budapestre látogat.