Angela Merkel;Horst Seehofer;menekültpolitika;

2016-01-14 06:32:00

Nyomás alatt a kancellár

Horst Seehofer, a keresztényszocialista CSU elnöke egyre nagyobb nyomás alá helyezi Angela Merkel kancellárt menekültpolitikája miatt. 

A bajor miniszterelnök levelet küld Berlinbe, amelyben kifejti, szerinte alkotmányellenes a nyitott határok politikája, illetve az ezt előidéző tömeges bevándorlás. A CSU elnöke azt követeli, amíg nem biztosított az Európai Unió külső határainak védelme, s amíg nem osztják el igazságosan a menekülteket az EU területén, addig Németország állítsa vissza a határellenőrzést.

A kancellár nemcsak a CSU, hanem saját pártja, a CDU részéről is érzi ezt a nyomást. Az uniópártok némely képviselői szavazást akarnak kierőszakolni a Bundestag CDU-CSU frakciójában, a határellenőrzés visszaállításáról. Kezdeményezésükkel a január 26-án esedékes frakcióülésen állnak elő. Az erről szóló dokumentumot a Bild napilap szerint a frakció 311 tagjából 40-en írták alá, így erőteljesen kérdéses annak sikere. Mint a Spiegel írja, a bírálók tábora az uniópártokon belül némileg erősödött a kölni események után, amikor szilveszter éjszakáján egy több tucatnyi bevándorlókból álló csoport nőkre támadott.

Eltérő vélemények Merkelről

Megosztja a magyarokat Angela Merkel német kancellár személye a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatása szerint. Míg a magyarok 39 százaléka inkább szimpatizál Angela Merkellel, addig 42 százalékuk inkább rossz véleményt alkot róla. Jean-Claude Junckerről bizottsági elnökről a magyarok 22 százaléka jó, 23 százaléka rossz véleményt alkot. A megkérdezettek csaknem fele (46 százalék) jó véleménnyel van Vlagyimir Putyinról, a kritikusok aránya csak 28 százalék. Barack Obama amerikai elnök személyével a felnőtt magyar lakosság háromötöde (59 százalék) szimpatizál, és csak 18 százaléka kritikus.