Orbán Ráhel;nemzeti turizmus;

2016-02-10 12:20:00

Orbán Ráhel tényező a turizmus államosításában?

Zártkörű beszélgetésen magyarázta Rogán Antal miniszter, miért lesz jó a turizmus újfajta állami irányítása. Orbán Viktor turizmust tanuló lánya is ott volt, akárcsak Andy Vajna filmügyi kormánybiztos. Az egyik szervező ezt azzal magyarázta: Orbán Ráhelt mint külföldön tanuló fiatalt hívták meg, a nemrég TV2-t is megvásárló Vajna pedig olyan fontos az országimázsnak, hogy „húsz kellene belőle”. Szakmai szervezeteket is megkérdeztünk, de sokan nem is hallottak az eseményről - írja a HVG.

Orbán Ráhel, a miniszterelnök lánya és Andy Vajna filmügyi biztos/TV2-tulaj is ott volt azon a múlt heti zártkörű háttérbeszélgetésen, amelyen Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke „a fontos piaci szereplőket” tájékoztatta a kormány turizmussal kapcsolatos elképzeléseiről. Információikat többen is megerősítették azok közül, akik velük együtt végighallgatták, hogyan vázolja fel a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője az ágazat teljes átalakítását jelentő kormányzati koncepciót. Az eseményen a lap forrásai ugyanakkor nemigen látták a legnagyobb szakmai szervezetek képviselőit, akik közül többen azt mondták, nem is tudták, hogy egyáltalán volt ilyen.

A lap úgy értesült, hogy a turizmusfórumot már korábban elkezdték szervezni, többen csak annyit tudtak, hogy várható egy rendezvény, „ahol lesz egy bejelentés”. Csakhogy múlt héten, a csütörtökre megszervezett esemény előtti napon a hvg.hu nyilvánosságra hozta az előterjesztés legfontosabb pontjait. Vagyis idő előtt kiszivárgott, milyen új, erősen központosított állami intézményrendszerrel irányítaná a jövőben a kormány a teljes idegenforgalmat, hozzácsapva még a vendéglátást is.

„A Budapest Barátai Együttműködés egy vegytiszta civil kezdeményezés” – mondta a hvg.hu-nak az egyik szervező, Bienerth Gusztáv, a budapesti olimpiát célul kitűző BOM egyik alapítója, aki szerint múlt csütörtöki rendezvényüknél is kifejezetten szempont volt, hogy „ne legyen átpolitizálva”. Mint mondta, őt elsősorban a 2024-es budapesti pályázat megvalósításának támogatására létrehozott Olimpiai Védnökök Testületének tagjaként érdekli a turizmus új rendszere. „Az olimpiai pályázaton kívül több óriási esemény készül a fővárosban, Budapest jön föl, mégsem sikerült létrehozni például egy globális Budapest brandet. Vagyis ha sikerül kormányzati segítséggel még rendbe is rakni a turizmus irányítását, akkor még nagyobb növekedést lehet generálni – ez ennek az egész kezdeményezésnek a fundamentuma” – jelentette ki.

Bienerth Gusztáv semmi kivetnivalót nem lát abban, hogy nagy szakmai szervezetek képviselői nem voltak jelen, Andy Vajna és a kormányfő lánya viszont igen. „Ez eleve nem szakmai kérdés, az állam miért ne alakíthatná át a szervezeti struktúráját a hatékonyabb működés érdekében” – mondta a budapesti baráti kör egyik alapítója. „Andy Vajnának a filmturizmuson keresztül fontos szerepe van a nemzetközi imidzsünkben, szerepe van abban, hogy milyen kép alakul ki hazánkról a világban. Ez ténykérdés, és amit ebben az elmúlt években a filmügyi biztos felmutatott, annak alapján húsz Andy Vajna kellene” – vélte Bienerth, aki szerint ehhez semmi köze sem Vajna befektetéseinek, sem privát életének.

Orbán Ráhel meghívását pedig azért tartották fontosnak, mert „számítanak a külföldön tanuló vagy a szakmához kötődő, külföldön dolgozó fiatalokra”. „Manapság fontos, hogy a külföldön tanuló, dolgozó fiatalok hazajöjjenek. Orbán Ráhel ráadásul ennek a területnek az egyik legpatinásabb szakintézményében tanult” – tette hozzá, vagyis a bevonása független attól, hogy a kormányfő rokona. Így más, neves külföldi turisztikai képzésen résztvevőket is meghívtak, csak nem mindenki tudott hazajönni – tette hozzá Bienerth Gusztáv.

A teljes cikket itt olvashatja.