Varga Mihály;turizmus;Rogán Antal;Andy Vajna;Orbán Ráhel;

2016-02-17 06:00:00

Vajna a turizmusból sem marad ki?

Megkezdődött a küzdelem a Fidesz vezető politikusai között az idegenforgalomban elkölthető százmilliárdokért. Aki nyer, az évekre bebetonozhatja magát a hazai turisztikai ágazatban.

Az államosítási hullám elérheti a turisztikai ágazatot is. A kormány két tagja, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Rogán Antal propagandaminiszter marakodik a koncért, azért a 8,4 milliárd forintért, amelyet a turizmus marketingköltségeire elszámolhatnak. Az ilyen „osztozkodásból” azonban soha nem maradhat ki Vajna András filmügyi biztos, a TV2 tulajdonosa, a játékkaszinó-mutyi egyik győztese sem.

Aki megszerzi a hatalmat a hazai idegenforgalom fölött, az ráteheti a kezét az ágazati pénzekre. Bonyolítja a helyzetet, hogy az ügyben Rogán a „stróman” szerepét játszhatja csak el, hiszen ha minden az elképzelése szerint alakul, akkor a Magyar Turizmus (MT) Zrt.-t nem is ő, hanem Seszták Miklós fejlesztési miniszter felügyelné a Varga vezette gazdasági tárca helyett. Az egyelőre még kérdéses, hogy ebből a küzdelemből ki kerül ki győztesen.

De nézzük az adatokat: tavaly – a KSH adatai szerint – összességében 10 százalékkal növelték a bevételeiket az előző évhez képest a kereskedelmi szálláshelyek, és bruttó bevételük meghaladta a 367 milliárd forintot. Becslések szerint az idegenforgalmi ágazat összességében a GDP 8-9 százalékát termeli meg, ami nagyobb például a mezőgazdaság teljesítményénél.

Ezért a koncért már érdemes harcba indulni. A hvg.hu szerint vannak olyan tervek, amelyek szerint az MT Zrt. helyett megalakulna a Nemzeti Idegenforgalmi Ügynökség. A napokban kiszivárgott – Rogán fémjelezte – tervezet szerint a már említett 8,4 milliárd forintból 2018 végéig három éven át működtetnék a Turisztikai Innovációs Marketing Együttműködési Alapprogramot, amelynek rövidítése – micsoda véletlen! – TIMEA.

Az állami kézben lévő MT Zrt. szerint a program „Magyarország történetében először teszi lehetővé, hogy turisztikai marketingre jelentős uniós forrást lehessen felhasználni”. Az uniós források bevonása a 8,4 milliárdot jelentősen megnövelné. Bár az érintettek cáfolták, az Index úgy tudja, Rogán Antal szomszédja, Csetényi Csaba érdekeltségei is érdeklődtek a hatalmas marketingbüdzsé felhasználási lehetőségei iránt.

Nem tekinthető aprópénznek az elkövetkező öt évben a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programra (GIOP) jutó 111 milliárd forint, valamint a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) 106 milliárd forintos forrása sem. Ugyancsak az ügynökség kezébe kerülne a Nemzeti Rendezvénykoordinációs Központ irányítása, vagyis a különböző fesztiválok, sportesemények szervezésében, rendezésében játszanának szerepet.

FOTÓ: Tóth Gergő

FOTÓ: Tóth Gergő

Mindezekről a témákról - így az állam szerepének átalakításáról a turisztikai marketing-pénzek központosításában és újraelosztásában szinte a nyilvánosság teljes kizárásával – tanácskoztak. Rogán Antal propagandaminiszteren kívül - aki az állami reklámköltések felett diszponál - részt vett a találkozón Orbán Ráhel, a kormányfő Svájcban idegenforgalmi végzettséget szerzett leánya és Vajna András is, aki – mint ismert – semmiből sem maradhat ki. Hogy a kormányfő lánya és Vajna milyen szerepet kapnának az új állami turisztikai rendszerben, egyelőre nem ismert.

Ám találgatások vannak. Ujhelyi István, az MSZP alelnöke, európai parlamenti (EP-) képviselő a Népszavának úgy vélekedett, korábbi kijelentésével ellentétben itt már nem „cicaharc”, hanem „bandaháború” folyik. Egyértelmű, hogy egyebek mellett az MT Zrt. marketingpénzeinek a lenyúlásáról, a saját baráti körben való felhasználásáról van szó és nem a turizmus erősítéséről. Az EP-képviselő szóvá tette azt is, hogy február 1-jén a szakma több száz képviselője előtt a kormány illetékese előadásában meg se említette a változtatás szándékát.

A politikus szerint inkább a szakma javaslatairól kellene tárgyalni, a versenyképességet rontó adórendszer átalakításáról, a kiugróan magas áfa- és járulékterhekről, amelyek miatt az idegenforgalomban a vállalkozások képtelenek megtartani a munkaerőt. Azt kifejezetten pofátlanságnak nevezte az EP-képviselő, hogy az unióellenes kormány korifeusai a közösségi források elapasztása felett marakodnak. A „titkos” találkozón Ujhelyi szerint közpénzekről magánérdekek mentén tárgyaltak.

Az egyik idegenforgalmi szakmai szervezet neve elhallgatását kérő vezetője a Népszavának elmondta, hogy a szakma értetlenül áll a kormány tervei előtt, ugyanis senki nem egyeztetett velük. A szakember elmondta, Budapest népszerű konferenciarendező város, de nem rendelkezik megfelelő nagy befogadóképességű létesítménnyel. A kormány már megvásárolt egy telket, a Soroksári úton, ahol állítólag 2018-ra felépülhet egy 4-5 ezer személyes új kongresszusi központ. Ennek tervezésébe már a szakmai szervezetek is beleszólhattak.

Gál József, az LMP szóvivője ugyan tiszta tenderben reménykedik, de lapunknak úgy vélekedett, nem csodálkozna azon sem, ha a kongresszusi központ építésére kiírt pályázatnál feltűnne Garancsi István vagy Mészáros Lőrinc cége, esetleg Vajna András frissen alapított ingatlanfejlesztő cégei közül valamelyik. A szóvivő szerint ahol Vajna András feltűnik, ott többnyire a magánérdek győzedelmeskedik a közérdek felett.

Az LMP szóvivője arra is kíváncsi, ha megvalósul a turizmusban a szervezeti átalakítás, akkor kinek a befolyása alatt áll majd az új szervezet. Nem kizárt, hogy Vajna itt is fontos szerephez jut majd, és akkor maga - illetve Rogán tárcája segítségével - dönthet azokról a reklámpénzekről is, amelyeket majd a saját tulajdonában lévő TV2-nek fizethetnek ki. Valószínűleg Vajna András játékkaszinói sem járnának rosszul.

A tervezett kongresszusi központban ugyanis korábbi tervek szerint egy kaszinó is helyet kaphat, márpedig a fővárosban csak Vajna üzemeltet ilyet. Rogán Antal–Varga Mihály összecsapás jöhet.