Szíria;tűzszünet;Szergej Lavrov;

2016-02-24 06:32:00

Választanak Szíriában

A szíriai rezsim is elfogadta azt a tűzszünetet, amely szombaton lépne életbe az országban. A fegyvernyugvásról hétfőn állapodott meg John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, majd Barack Obama elnök is egyeztetett róla Vlagyimir Putyinnal. A damaszkuszi külügyminisztérium közlése szerint a kormányerők csak az Iszlám Állam (IS) és az al-Kaidához közel álló csoportok ellen folytatja akcióit.

A szíriai kormány keddi közlése szerint Moszkvával egyeztetnek arról, hogy pontosan mely csoportokra vonatkozzék a fegyvernyugvás. Meg kell akadályozni azt is, hogy ezek a szervezetek a fegyverszünet ideje alatt megerősödjenek – hangzott a dokumentum. Amennyiben ezt a célt nem sikerül elérni, a megállapodás is kútba eshet – hangoztatták. Szíria kapcsán az utóbbi idő legnagyobb diplomáciai sikerének tartják, hogy sikerült megállapodni a fegyverszünetről. Ezt elsősorban John Kerry számlájára írják. A megállapodás kereteiről már hétvégén megállapodott az amerikai külügyminiszter orosz kollégájával. „Örülök annak, hogy sikerült megkötni a végleges megállapodást” – fejtette ki Kerry.

A legnagyobb kérdés a következő napokban az lesz, mely csoportokat bélyegezzék al-Kaida közelinek, e tekintetben ugyanis jelentősen eltér Washington és Moszkva viszonya. A Kreml által támogatott damaszkuszi kormány ugyanis mindez idáig minden olyan milíciát terrorcsoportnak bélyegzett, amely a kormányerők ellen harcolt. Ezek közé tartozik az Ahrar al-Sam, valamint a Dzsais al-Iszlam, amelyeket Washington támogat. Az amerikaiak viszont terrorszervezetnek tartják a síita Hezbollahot, amely Damaszkuszt segíti a harcokban. Oroszország és az Egyesült Államok ebben a tekintetben csak abban értenek egyet, hogy az Iszlám Állam, illetve az an-Nuszra Front is terrorcsoportnak minősíthető.

A fegyverszünetnek damaszkuszi idő szerint február 27-én éjfélkor kell életbe lépnie (közép-európai idő szerint február 26., 23 óra). A szíriai ellenzék szerint a fegyvernyugvás eredetileg két hétig tartana, de meghosszabbíthatnák, amennyiben ehhez minden fél hozzájárul – közölte az ellenzéki Szíriai Nemzeti Koalíció vezetője, Haled Hodzsa az al-Arabija televíziónak. Az ellenzék azzal a feltétellel adta áldását a tűzszünetre, hogy Oroszország beszünteti támadásait. A kormánynak pedig el kell engedni bizonyos foglyaikat. Az ellenzéki csoportok emellett a segélyszervezet munkatársai szabad mozgásának garantálását is feltételként szabták.

Bassár el-Aszad szíriai elnök váratlanul április 13-ra íratott ki parlamenti választást országában – közölte a Sana hírügynökség. Ezt tartalmazta a szíriai államfőnek az a dekrétuma, amelyet hétfőn este tett közzé. A dokumentumban arról is szót ejt, hogy az egyes tartományok hogyan képviseltethetik magukat a következő törvényhozásban. Szkeptikusan nyilatkozott a fegyvernyugvás esélyeiről Bassár al-Zubi, a Szabad Szíriai Hadsereg részéről. Szerinte Oroszország és a kormányerők további támadásokat intéznek az ellenzékkel szemben. Ez esetben azonnal vége a tűzszünetnek.

Staffan de Mistura, a világszervezet különmegbízottja ezzel szemben derűlátásának adott hangot. Úgy vélte, lehetőség nyílik arra, hogy hamarosan a politikai tárgyalásokat is folytassák – fejtette ki a Reutersnek. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter annak a véleményének adott hangot, hogy, elérhető közelségbe került a harci cselekmények beszüntetése, egyelőre azonban nem értek célhoz. Törökország magatartása is adhat okot némi szkepticizmusra. Ankara azt közölte, hogy a fegyverszünet ideje alatt is fenntartja jogát az önvédelemre, azaz erőteljesen kérdéses, hogy beszünteti-e harci cselekményeit a szíriai kurd milícia, a Népvédelmi Egységek (YPD) ellen.