egészségügy;Magyar Kórházszövetség;szakemberhiány;Beneda Attila;

2016-03-02 19:20:00

Ígéretcunami - Mozgásba lendül az egészségügy?

Március végétől mozgásba lendül az egészségügyi kormányzat, ezt ígérte az államtitkárság több vezetője a Kórházszövetség siófoki kongresszusán. Beneda Attila helyettes államtitkár elismerte, hogy az ágazat minden területén kritikus az emberhiány.

Március 31-ig a kormány elé viszik a fővárosi egészségügyi ellátórendszer működését újraszabályozó elképzelések első csomagját és akkor derül ki, hol épülhet meg az egy éve elhatározott új nagy budapesti kórház – jelentette be a kórházfejlesztés előkészítéséért felelős miniszteri biztos a Magyar Kórházszövetség Siófokon rendezett konferenciájának első napján, ahol több kormányzati vezető szájából hangzottak el régóta várt bejelentések. A mindenképpen Budán megépülő új intézmény megvalósíthatósági tanulmánya októberre készülhet el, ha a kormány kijelöli a helyszínt és év végén ki lehet írni a tervpályázatot is – ismertette az ütemezést Cserháti Péter.

A fővárosi ellátást három centrum oldaná meg a jövőben, de azt még nem pontosította az átszervezés előkészítésének felelőse, hogy melyik lenne a másik kettő. Korábban a Honvéd Kórház mellett a pesti oldalon a Semmelweis Egyetem Korányi-projekt keretében kibővített bázisa lett volna a dél-pesti térség szuperkórháza, de a gigaberuházással még nem készültek el, pedig régen kicsúsztak az uniós forrásból. Amikor ez a terv pár éve megszületett, a budai oldalon több intézmény összevonásában gondolkodtak, ezeket az elképzeléseket írja felül az új budai centrum létrehozása, függetlenül attól, hogy zöldmezős beruházás vagy egy meglévő kórház fejlesztése mellett döntenek.

Teljes infrastruktúra-térképet készítenek a háziorvosi praxisokról, április végéig mind a 6500 háziorvost felkeresik és pontosan rögzítik milyen a rendelő állapota, műszerezettsége, milyen a háziorvos és az asszisztens szakképzettsége. Erről már az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkára beszélt a tanácskozáson megjelent több mint ezer orvos előtt. Beneda Attila azt is hangsúlyozta, hasonló információkat gyűjtenek az üzemorvosok körében is, mert az ő munkájukról ma gyakorlatilag semmit nem tud az egészségügyi irányítás.

A területért felelős kormányzati vezető elismerte, hogy 5-10 éven belül nagyon komoly orvoshiány lesz Magyarországon. A humánerőforrás-krízis minden területen jellemző – mondta, de a háziorvosoknál minimális az utánpótlás, különösen Észak- Kelet Magyarországon van egyre több betöltetlen praxis. A háziorvosi rezidensi helyeket sem pályázzák meg a frissen végzett orvosok, s azok harmada sem marad a pályán, akik eredetileg ezt a szakmát választották. A kormány szerint az egyetlen megoldás, ha a háziorvosok munkáját legalább két szakember segíti ezután.

Június végére elindulnak az első olyan kísérleti projektek, ahol a szociális ágazathoz kerülnek át az eddig kórházakban működő, főként idős krónikus betegeket gondozó osztályok. Az egészségügyért felelős államtitkár arról is beszélt, hogy először ott történik meg a leválasztás, ahol külön épületben oldható meg az ellátás, év végéig pedig a külön osztályokat adják át. Mészáros János hozzátette azt is, ezt követően a szociális ágazat szabályai szerint már csak térítési díj fejében fogadják a pácienseket ezek a részlegek.

Szentes Tamás országos tisztifőorvos pedig azt jelentette be Siófokon, hogy júliusra készül el az új minimumrendelet, amely meghatározza az intézmények működéséhez szükséges személyi és technikai feltételeket.

A kormányzati információdömpingre úgy reagált a parlament népjóléti bizottságának szocialista alelnöke, hogy végre a Fidesz-kormány is megérkezett a magyar valóságba, amikor elismerte, hogy a létszámhiány mára életveszélyessé vált. Korózs Lajos azt is hozzátette, a brutális szakorvosi és szakdolgozói elvándorlás megfékezésének egyetlen gyors megoldása az, ha a Fidesz-kormány befejezi a hazug ígérgetést, és valódi fizetésemelést hajt végre az egészségügyi ágazatban.

A Kórházszövetség üzenete
A Kórházszövetség évente üzenetben fogalmazza meg a legfontosabbnak tartott feladatokat. Az idén azt hangsúlyozzák, hogy az erőforrásokat a szenvedő és az őt ápoló, gyógyító emberhez kell eljuttatni. Azt üzenik a kormánynak és a társadalomnak, hogy az ápolók kiemelt megbecsülése szükséges a pálya vonzóvá tételére és a szolgálatot teljesítők megtartására. A szakorvosoknak pedig a hosszú évtizedek tanulásával és tapasztalatával megszerzett betegellátó munkájukért cserébe gondtalan életpálya jár.