fotózás;applikáció;közösségi gazdaság;

2016-03-05 06:28:00

Uber után Pincip

Újabb megosztáson alapuló, a közösségi gazdaságot erősítő vállalkozás bukkant fel Európában. A pincip szolgáltatás az esemény fotózást változtatná meg. A weboldalon és okostelefonon is elérhető alkalmazás segítségével a felhasználók a környékükön lévő "szakembereket" fogadhatják fel, így mentesülhetnek a fényképezés terhe alól. A rendszerben világszerte 400 fotós dolgozik.

Egyre közkedveltebbek megosztáson alapuló közösségi gazdaság modelljét követő üzleti vállalkozások. Ugyan ezek csak néhány éve bukkant fel, mégis nagyon sok pénz és ember mozog a területen. Annak ellenére is, hogy legtöbbször a hatóságok nem nézik jó szemmel működésüket. Ez azonban mit sem számít, hiszen az ilyen vállalkozások általában kiválóan alkalmazkodnak a hatályos rendszerekhez.

Pontosan így tenne a nemrég feltűnt pinpic nevű applikáció, amely az eseményfotózást öltöztetné új köntösbe. Az alkalmazás egyik kanadai ötletgazdájának elmondása szerint egy nap megelégelte, hogy a kirándulásokon, utazásokon mindig ő fényképez, amivel egyetlen családi rendezvényt sem élvezhetett felhőtlenül. Ezért arra gondolt, hogy létre kellene hozni egy olyan online felületet, melynek segítségével az átlagemberek közelükben lévő fotósokat fogadhatnak fel, aki leveszi a fényképezés terhét a vállukról.

Az innovatív fotós rendszer hamar létrejött, működése nem tér el az átlag közösségi szolgáltatások rendszerétől. Egy webes közvetítői felületen, illetve az okostelefonokra telepíthető applikáción keresztül regisztrálhatnak a felhasználók. E folyamat során el kell dönteniük, hogy fotósként, vagy megrendelőként kívánnak jelen lenni a szolgáltatásban. A rendszer egésze alapvetően az elvégzett munka értékelésére épül, a megrendelők minden esetben véleményt fogalmaznak meg a fotósokról, ami alapján azok rangsorolódnak. A fizetés átutalással történik, de azt a munkavégzők csak akkor kapják meg, ha feladatukat megrendelőjük kívánalmai szerint teljesítették, elküldték neki a képeket, ő pedig elégedett volt azokkal. Ennek megtörténtéig a megrendelői díj az üzemeltető cég számláján marad.

A cég nem kizárólag a tapasztalt szakemberek munkájára alapoz. Ahogyan azt megfogalmazzák: néha csak az a lényeg, hogy a munkát megbízhatóan, gyorsan elvégezze valaki.

A szolgáltatás jelenleg tesztfázisban üzemel, összesen 400 fotós van jelen a cég rendszerében szerte a világon. Ezt a bázist a tulajdonosok azonban bővítenék, céljuk a szolgáltatás minél publikusabbá tétele.

A közösség szolgálatában
Uber
Közvetlenül kapcsolja össze az utasokat és a sofőröket egy okostelefonos alkalmazáson keresztül. Előnyei közé tartozik, hogy jóval olcsóbb mint hagyományos taxi. Térképen nyomon követhető az összes fuvar, a fizetés pedig a GPS által mért adatok alapján kártyás utalással történik. Sok taxis szerint a cég tisztességtelen konkurenciát jelent, a világ számos városban tüntettek ezért a szolgáltatás ellen.
Airbnb
Összeköti azokat az embereket, akiknek kihasználatlan helyük van azokkal, akik szálláshelyet keresnek. Az árak kedvezőek, azt kizárólag a szolgáltatást nyújtó fél határozza meg, és ő döntheti el azt is – netes kapcsolatfelvétel útján -, hogy kinek adja ki lakását. Az Airbnb.com-on a világ 34 000 városában (köztük Budapesten is) lehet rövidebb-hosszabb ideig lakást vagy szobát bérelni.
Yummber
Házi szakácsokat hoz össze éhes emberekkel a nap 24 órájában Budapesten. Az ételt a szakácsok a saját maguk által megszabott áron kínálják, a számlát pedig - egy étteremhez hasonlóan - a vendégek az étkezés után egyenlítik ki, azaz a rendszer a vendég által megadott bankkártyáról vonja le az összeget. Vendéglátónak egy rövid kérdőív kitöltésével szinte bárki jelentkezhet, a fogyasztáshoz pedig csupán az applikációt kell szükséges letölteni.
Taskrabbit
Feladatmegosztó alkalmazás, melynek segítségével feladatokat (például kutyasétáltatás, villanyszerelés) bízhatnak a közelükben lévő, azokra alkalmas idegenekre a felhasználók. A szolgáltatás oldalán bárki lecsaphat a fizető megbízásra, aki mások értékelése, az árajánlat alapján dönthet, kire bízza a munkát. A Taskrabbit 2008-ban indult San Franciscóból. Hazánkban is próbálkoztak hasonlóval Coolquest néven, de a szolgáltatás megbukott.