Németország;választás;jobboldal;alternatíva;Hessen;

2016-03-08 06:33:00

Jobboldali előretörés

Komoly figyelmeztetés a német pártok számára, hogy a harmadik legjobb eredményt érte el a hesseni önkormányzati választáson az euroszkeptikus Alternatíva (AfD). A jobboldali radikális politikai erő a szavazatok 13,2 százalékát szerezte meg. A parlamenti pártok megkondították a vészharangot, a Forsa szakértője szerint azonban nem olyan nagy a baj, amint az első pillantásra látszik.

A hesseni önkormányzati választáson a kereszténydemokrata CDU végzett az élen 28,2 százalékkal, második lett az SPD, alig lemaradva mögötte, 28 százalékkal. A Zöldek 11,6 százalékos eredményt értek el. A legnagyobb veszteséget éppen a környezetvédők szenvedték el, az ő esetükben 6,7 százalékos volt a visszaesés. A CDU az öt évvel ezelőtti voksoláshoz képest 5,5 százalékot esett vissza, az APD pedig 3,5 százalékot. Meglepetésre viszont a liberális FDP 6,3 százalékot ért el, 2,4 százalékot javítva 2011-es eredményén. A részvételi arány 48 százalékos volt,

Wiesbadenben különösen jól szerepelt az AfD, hiszen a városban a szavazatok több mint 16 százalékát szerezte meg. Kétszámjegyű eredményt ért el Frankfurtban (10,3), valamint Kasselben is (12,2). Darmstadtban a Zöldek végeztek az élen 31,6 százalékkal. Hessenben összesen 4,7 millióan voksolhattak, köztük 300 ezer nem német uniós állampolgár.

Az alacsony részvételi arány miatt az SPD az önkormányzati választási rendszer változtatásáért szállt síkra. „Egyszerűsíteni kell az egész rendszert” – fejtette ki az SPD helyi vezetője, Thorsten Schäfer-Gümbel a hr regionális televízióban. Frankfurt am Mainban például másfél méter széles választási cédulán kellett szavazniuk a helyieknek, s mintegy ezer jelöltre 93 szavazatot kellett elosztaniuk. Meg is lett ennek az eredménye, a városban történelmien alacsony 37,3 százalékos volt a részvételi arány, ami öt százalékkal alacsonyabb az öt évvel ezelőttinél. A Frankfurter Allgemeine Zeitung elemzésében is arra a következtetésre jutott, hogy az AfD az alacsony részvételből profitált.

A Spiegel cikkében azt állapította meg, hogy Frauke Petry pártjának sikerült politikai tőkét kovácsolnia a menekültek elleni hecckampányból. Bár szövetségi szinten Németországban ritkán kelt bármiféle visszhangot, ezúttal más a helyzet. Az eredmény ugyanis igazolta, hogy a menekültválság nyomán egyre stabilabb szavazóbázisa lesz az Alternatívának. A hesseni számok különösen aggasztóak a tartományi voksolások közeledtével: vasárnap Szász-Anhalt tartományban, Baden-Württembergen, valamint Észak-Rajna-Vesztfáliában járulhatnak urnákhoz a választók, s félő, hogy az AfD sokkoló eredményt ér majd el, olyat, amelyre már Berlinnek is nagyon komolyan oda kell figyelnie. A tömörülésnek ugyanis sok rejtőzködő szavazója lehet.

A parlamenti pártok megdöbbentek az AfD térnyerése kapcsán. Eva Högl, az SPD frakcióvezető-helyettese szerint riasztó, ami vasárnap Hessen tartományban történt. Nem látja azonban ennyire drámainak a helyzetet a Forsa közvélemény-kutató vezetője, Manfred Güllner. „Nem lehet jelentős jobbra tolódásról beszélni” – fejtette ki. Úgy vélte, a párt kivételesen jó szereplése inkább a távolmaradók szokatlanul magas arányára vezethető vissza. A szakértő a Spiegel internetes kiadásának elmondta, statisztikai szempontból azt sem lehet állítani, hogy az átlagosnál többen voksoltak volna a jobboldalra. A számok azt mutatják, hogy a jobboldali érzelműek száma stabilnak mondható. Ugyanakkor rámutatott, minél többen maradnak otthon, annál nagyobb lesz a radikális pártok befolyása. A tartományi székhelyen, Wiesbadenben például mindössze 39 százalék voksolt.