tüntetés;Velencei Bizottság;Beata Szydlo;

2016-03-14 06:38:00

Nem enged a lengyel kabinet

Jóllehet pénteken a Velencei Bizottság élesen bírálta a lengyel igazságügyi reformot, amellyel jelentősen megnyirbálják az alkotmánybíróság jogköreit, Beata Szydlo kabinetje hajthatatlannak tűnik, s véghez viszi az intézkedéseket. A kabinet szóvivője azt is közölte, nem veszik figyelembe az alkotmánybíróság azon szerdai döntését, amelyben kimondta: a kormány sérti a taláros testület függetlenségét.

A nemzeti konzervatív lengyel kormány kitart a vitatott igazságügyi reformja mellett Velencei Bizottság által megfogalmazott kemény bírálat ellenére is. Rafal Bochenek kormányszóvivő azt is közölte, nem veszik figyelembe az alkotmánybíróság szerdai döntését sem, amelyben külön-külön és több pontjában is alkotmányellenesnek minősítette a taláros testületről szóló törvényt. Hozzátette azt is, az ítéletet nem jelentetik meg a hivatalos közlönyben. Az alkotmánybíróság kimondta, hogy a jogszabály egésze pedig "lehetetlenné teszi az alkotmánybíróság szabályos és hatékony működését", "sérti a testület függetlenségét".

Pénteken aztán a Velencei Bizottság fogalmazott meg éles bírálatokat. A testület megállapította, aláássák a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamiságot az alkotmánybíróság hatékonyságát korlátozó lengyel jogszabály-változások. Az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete február elején indított vizsgálatot a lengyel alkotmánybírósági törvény módosításáról, mégpedig magának a lengyel külügyminisztériumnak a kérésére, miután a reformot sok bírálat érte. Az új lengyel parlament – a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt képviselőinek többségével – tavaly decemberben fogadta el az alkotmánybírósági törvény vitatott módosítását. A jogszabály kulcseleme, hogy a 15 tagú testület legalább 13 bíró jelenlétében és kétharmados többséggel hozhat csak érvényes határozatokat. Eddig az ilyen esetekben elegendő volt 9 bíró jelenléte, és egyszerű többséggel dönthettek. A kormány a szerinte hiányos összetétel miatt eleve törvényellenesnek nyilvánította a bírói testületnek a törvénymódosítással foglalkozó tárgyalását.

A kormányszóvivő ugyanakkor szombaton azt is közölte, a Velencei Bizottság pénteken ismertetett jelentését a szejm elé terjeszti a lengyel kormány, hogy az összes parlamenti párt közös, kompromisszumos álláspontot dolgozzon ki a fennálló alkotmánybírósági válság ügyében.

Bochenek sajtóértekezletét kommentálva, az ellenzéki Nowoczesna (Modern) képviselői rámutattak: a Velencei Bizottság úgy találta, hogy a kormánynak ki kell hirdetnie az alkotmánybíróság szerdai döntését. A vitatott törvénymódosítást “nem az egész szejm, hanem a PiS fogadta el” – értékelték – így a Velencei Bizottság véleményének szejmbeli megvitatása nem jelent megoldást – közölte az MTI.

Több tízezren tüntettek szombaton a lengyel kormány ellen a Demokráciavédelmi Bizottság (KOD) elnevezésű mozgalom, valamint az ellenzéki pártok, köztük a Polgári Platform (PO) és a Nowoczesna (Modern) által szervezett, az alkotmánybíróság varsói székhelye előtt zajló tiltakozáson.

A tüntetésen, melyet Helyreállítjuk az alkotmányos rendet jelmondattal rendeztek, a PO által vezetett varsói önkormányzat szerint közel 50 ezren, a varsói rendőrség becslése szerint mintegy 15 ezren vettek részt. Az uniós és a lengyel nemzeti zászlók alatt vonuló tüntetők a Szabadság, egyenlőség, demokrácia, illetve a Hirdessétek ki! jelszavakat skandálták. A tiltakozás rendbontás nélkül zajlott.

A magyar tag nem támogatta
Varga Zs. András, az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete, a Velencei Bizottság magyar tagja egyedüliként nem támogatta a tanács pénteki plenáris ülésén elfogadott, Lengyelországgal kapcsolatos határozatát. Varga Zs. András az MTI-nek szombaton azt mondta, azért nem támogatta a határozat elfogadását, mert a jelentést egyoldalúnak tartja. A magyar Alkotmánybíróság tagja arról is beszélt, hogy szerinte a kialakult helyzetben a lengyel köztársasági elnöknek van szerepe, de ezt a bizottság nem vette kellően figyelembe.