Kossuth-díj;Saul fia;Röhrig;

2016-03-16 06:51:00

Röhrig és a Kossuth-díj - "Azon leszek, hogy legalább utólag megérdemeljem"

Túlzásnak érzem a Kossuth-díjat, azon leszek tehát, hogy legalább utólag megérdemeljem - közölte az MTI-vel Röhrig Géza. Nemes Jeles László úgy értékelt: a díj és a magas magyarországi nézőszám együtt képvisel értéket.

A nemrég Oscar-díjjal jutalmazott Saul fia rendezője a mai magyar filmművészet rendkívüli világsikert hozó műve, a holokauszt tragédiájának egyéni látásmódú, alapvető emberi sorskérdéseket is felvető megközelítésén túl az egyetemes tragédiában az egyéni sors törékenységét megmutatni képes film megalkotásában nyújtott egyedülálló filmrendezői és forgatókönyvírói munkája elismeréseként kapta a díjat. "Túl azon, hogy a film az örök emberi lélek mélységeibe tekint, arra törekedtem, hogy egyetlen ember arcán és sorsán keresztül személyessé és megragadhatóvá váljon a felfoghatatlan" - fogalmazott a rendező. Nemes Jeles arra hívta fel a figyelmet, hogy "hét évtizeddel a borzalmak megtörténte után nálunk még mindig rengeteg a kibeszéletlen kérdés vagy rosszabb esetben a hazug válasz. Hiszek abban, hogy az őszinte szembenézés a múlttal az áldozatok és a vétkesek szempontjából egyaránt fontos". Ha a Saul fia elindít egy ilyen folyamatot és a közös múltunkat nem aktuális politikai érdekek fogják kényük-kedvük szerint megszólaltatni vagy elhallgattatni, akkor elértük ezt a célt - közölte.

-Az író, költő, színész, a nemrég Oscar-díjjal jutalmazott Saul fia című film főszereplője a mai magyar filmművészet rendkívüli világsikert hozó műve, a holokauszt tragédiáját egyéni látásmóddal megjelenítő film megalkotásában nyújtott kivételes, az embert az embertelenségben ábrázolni képes színészi munkája elismeréseként kapta a díjat. "Köszönet elsősorban a magyar adófizetőket illeti. Az ő munkájuk nélkül nem jöhetett volna létre sem a film, sem a díj" - fogalmazott Röhrig. A Saul fia főszereplője szerint "fölemelő egy Kossuthról elnevezett díjat átvenni, hisz ő egész életével Bibó tézisét példázta: demokrata az, aki nem fél. A magyar nemzet e csodálatos napján mi mást is kívánhatnánk, mint minél több hozzá hasonlatosan bátor demokratát".

- A Saul fia megszólítja és gondolkodásra készteti a nézőit, és nem egy készen kapott történelem olvasatot ad - közölte az MTI-vel Erdély Mátyás. A film operatőre szerint "alapvető szándékunk volt a film készítése során, hogy őszintén fogalmazzunk a magyar történelem ezen szakaszáról és ne leegyszerűsítő, esetleg demagóg válaszokat adjunk. Kérdéseket vetettünk föl, amelyekre a néző saját maga adhatja meg a feleleteit". Hozzátette: "fontosnak tartom, hogy a közös történelmi emlékezetet ne tegyük napi célok és ideológiák eszközévé és bízom abban, hogy a filmünk lehetőséget ad egy új társadalmi diskurzus kibontakozására".