Ciprus;túszejtés;gépeltérítés;Egypt Air;

2016-03-30 07:34:00

Ciprusi túszdráma

Hatórás drámát követően szerencsés véget ért az a túszejtő akció, amelyet egy egyiptomi férfi kezdeményezett. Az illető túszul ejtette az Egypt Air Alexandriából Kairóba haladó járatának legénységét, illetve utasait. Összesen 55 személy tartózkodott a gép fedélzetén, de mindegyikük sértetlenül hagyhatta el a helyszínt néhány órával azután, hogy a gép Larnakán landolt. Előzőleg a pilóták felvették a kapcsolatot a ciprusi légiirányító központtal, s kényszerleszállást kezdeményeztek a larnakai repülőtéren.

Pszichésen zavart lehetett az a férfi, aki tegnap túszul ejtette az Egypt Air légitársaság menetrend szerinti gépét, s eltérítette azt Larnakába, ahol közép-európai idő szerint 7 óra 46 perckor szállt le. Azt követően, hogy az eredetileg az egyiptomi fővárosba tartó gép landolt a larnakai repülőtéren, a gép eltérítője több tucatnyi személyt engedett el. Egyre többeknek sikerült elmenekülniük, röviddel a túszejtő őrizetbe vétele után hárman hagyták el a járatot, egyikük a pilótafülkén keresztül. Végül már csak három túsz maradt a gépen, majd sikerült őrizetbe venni a túszejtőt. Későbbi közlések szerint a gépen nyolc amerikai, négy-négy brit és holland, két belga, egy olasz és egy egyiptomi utazott.

A férfi rendkívül ellentmondásosan viselkedett. Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök a televízióban mindenesetre hamar bejelentette, hogy nem terrorakció állt a háttérben, s a férfi személyes okokból térítette el a gépet. Ciprusi származású feleségével akart beszélni, s követelte, adják át neki üzenetét – közölte az államfő. Később a hatóságok ezt azzal egészítették ki, hogy egy arab nyelvű szöveget adott át a hatóságoknak. Ebben politikai üzenetet is megfogalmazott, mert az egyiptomi ellenzéki nők szabadon engedését is követelte. Előzőleg azt közölte a RIK ciprusi köztévé, hogy a férfi menedékjogot akart kérni Cipruson. Serif Iszmail egyiptomi miniszterelnök pedig úgy tudja, hogy az illető az Európai Unió egyik illetékesével kívánt találkozni.

Közlések szerint a férfi egyiptomi állampolgár. A ciprusi külügyminisztérium úgy tudja, Szeif Eldin Musztafa a neve, előtte azonban más nevet közöltek a hírközlő szervek. Az egyiptomi média közzétette az állítólagos férfi arcképét, aki saját állítása szerint robbanóövet viselt. Később kiderült, a robbanóöv csak hamisítvány volt. Ez részben megmagyarázta azt, hogy a férfi miként vihette fel a gépre a különös eszközt. Az azonban továbbra sem ismert, hogyan nem szúrta ki a gép legénysége az illetőt. Az egyiptomi gépek biztonságával kapcsolatban már eddig is komoly kételyek merültek fel. Tavaly októberben a Sínai-félsziget felett iszlám szélsőségesek felrobbantottak egy orosz utasszállító gépet, s az eset szintén az egyiptomi hatóságok éberségét kérdőjelezte meg. Kairó kezdettől fogva tagadta, hogy merénylet történt volna, amint azt is, hogy az esetben bármiféle köze lett volna az Iszlám Államhoz. Zack Gold Közel-Kelet-szakértő a Guardiannak szintén úgy foglalt állást, hogy az újabb eset alapján kétségek árnya vetülhet az egyiptomi titkosszolgálatra.

Az utóbbi tíz év gépeltérítései
2007. július 18. Vértelenül ért véget a török Antalya repülőterén egy négyórás túszdráma. A két elkövető feladta magát, miután sikerült biztonságba helyezni 140 túszukat. Az egyik tettes az al-Kaidával állt kapcsolatban.
2008. augusztus 26. Két nyugat-szudáni, darfúri lázadó térített el egy szudáni gépet amely Líbiában szállt le. A 87 személyt gépen lévő szabadon engedték.
2014. február 17. A másodpilóta térítette el az Ethiopian Airlines Rómába tartó járatát, s Genfben tette le a gépet. Politikai menedékjogot kért.