Matolcsy György;MNB;közpénz;alapítványok;

2016-04-05 08:05:00

Halmazállapotváltozás

Ha bárkinek kétsége lenne afelől, hogy az MNB hat Pallas Athéné alapítványa közvagyont kezel, amit egyébként az Alkotmánybíróság múlt heti döntése is egyértelművé tett, akkor azt tanácsolom, hogy megerősítésért ne Kósa Lajoshoz forduljon. Bár még csak alig negyedév telt el a 2016-os szökőévből, de bizton kijelenthetjük, hogy az esztendő legnagyobb blöffje a Fidesz frakcióvezetőjétől származik. Mert mit is mondott az egykor közgazdasági egyetemi tanulmányokat is folytatott Kósa Lajos? "Az alapítványi pénz helyesen egyetlen módon értelmezhető: az alapítványi pénz alapítványi pénz. Pont. Ha az MNB alapítványok közpénzként értelmeződnek, akkor nem lehetnek alapítványok, mert az alapítvány esetében ez az értelmezés lehetetlen; addig közpénz, amíg az alapító nem tette bele az alapítványba a közpénzt, és attól kezdve az alapítványi pénz, és nem közpénz."

Matolcsy György - bár minden bizonnyal erős késztetés érzett rá - mégsem sétált bele a kormánypárti frakcióvezető által ajánlott "egyetlen értelmezhetőség" zsákutcájába. Egy szocialista képviselő kérdésére - csak a Kósa Lajoshoz mérhető rafinériával - az Országgyűlésben kifejtette: az alapítványok a "közvagyon" halmazállapotából "közösségi vagyonná" váltak. A jegybank elnöke szerint ők nem is akarták kivonni a közvagyon köréből az alapítványok vagyonát, csak hát az volt a jogi álláspontjuk, hogy "közösségi vagyonná" válik korábbi, "közvagyon" halmazállapotából. De, mondta Matolcsy György, korábban sem gondolták azt, hogy magánvagyon körébe ment volna át az általuk létrehozott alapítványok pénze. Azon az apróságon valóban kár lenne bíbelődni, hogy miért fogalmazott az unortodoxia hazai atyja többes szám egyes személyben, hiszen ezzel azt sugallta, hogy fittyet hányt a jegybanki függetlenség mítoszának, és teljes mellészélességgel beállt Bánki Erik fideszes képviselő mögé, akinek egyéni indítványa indította el az egyre hírhedtebb MNB közalapítványok közérdekű adatainak titkosítását.

Matolcsy György látszólag nagyvonalú volt, hiszen felajánlotta az egykor a Fidesz padsorait koptató, Domokos László irányítása alatt működő Állami Számvevőszék számára, hogy visszamenőlegesen is ellenőrizhetné az alapítványokat. Ha hinni lehet az MNB-elnöknek, amit kötve teszünk, akkor a számvevők ezt nem tehetnék meg, mert alelnöke, Nagy Márton éppen a napokban jelentette ki: "Az alapítványok elváltak a jegybanktól." Vagyis a jegybank nem nyilatkozhat a saját alapítványai nevében. Már csak azért sem, hiszen maguk is egy-egy alapítvány kuratóriumának elnökei. Fellélegezhetünk : "halmazállapotváltozás" az alapítványoknál nem történt, ami kész szerencse, hiszen az a stabilitás feladásával jár!