oktatás;Emmi;Civil Közoktatási Platform;

2016-04-09 07:05:00

Hülyének nézi a tanárokat a kormány

Megdöbbenéssel tapasztaljuk, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) immár egyetlen őszinte gesztusra sem képes, cinikus módon viszonyul partnereihez - fogalmaztak tegnap a Civil Közoktatási Platform (CKP) szóvivői, reagálva az Emmi közleményére, amelyben szakmai érdemmel bíró, "tájékozódó" megbeszélésként értékelik a CKP-val történt csütörtöki, technikai egyeztetést. 

Miklósi László, Ercse Kriszta és Puskás Aurél közölte: az Emmi úgy tesz, mintha az egyeztetésből "a tárgyalások tartalmára vonatkozó új, érdemi következtetéseket lehetne levonni, holott semmi újat nem tudott meg a március elsején átadott követeléseinkhez képest".

Mint ismert, a CKP a múlt héten kétoldalú tárgyalásokra hívta a kormány képviselőit április 12-re a Platform 12 pontban megfogalmazott, a közoktatást sújtó, azonnali intézkedéseket igénylő problémák megoldása érdekében. Ha érdemi egyeztetésre nem kerül sor, a Tanítanék Mozgalom április 15-re újabb, ezúttal kétórás munkabeszüntetéssel járó polgári engedetlenségi akciót hirdet az iskolákban. Az Emmi hétfőn levelet küldött a CKP-nak, amelyben az állt, hogy bár Balog Zoltán miniszter egyéb elfoglaltságok miatt nem tud jelen lenni a 12-i tárgyaláson, de kérte "az oktatási terület képviseletét", a részletekről pedig majd telefonon egyeztetnek a civilekkel.

A telefonos egyeztetés le is zajlott, a CKP szerint szigorúan csak a technikai részletekről (sajtó nyilvánosság, helyszín, résztvevők köre) beszéltek. Ezt a telefonbeszélgetést próbálja a minisztérium szakmai egyeztetésként beállítani, amelynek közleményében azt is leírták, meggyőződtek arról, hogy a 12 pontban megfogalmazott követelések mindegyikével foglalkozik - sőt, már több száz órában tárgyalta - a köznevelési kerekasztal, amelynek következő ülésére várják a Platform képviselőit is. "Kezdettől fogva a kormányzat értésére adtuk: olyan erősen korlátozott hatókörű tárgyalásokon, amelynek kereteit az Emmi egyoldalúan határozza meg, nem veszünk részt" - írták a szóvivők, feltéve a kérdést: ha valóban több száz órában tárgyaltak már a 12 pontról, hol vannak az eredmények, az azonnali intézkedések, például a szabad tankönyvválasztás, az érettségi megváltoztatásának elhalasztása vagy a pedagógusok, a tanulók terhelésének csökkentése ügyében?

Emlékezetes: szinte ugyanígy próbálta meg átverni a kormány a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetét (PDSZ) is, amelynek sztrájkbizottsága kedden tárgyalt volna az Emmi képviselőivel, a PDSZ delegáltjait azonban a köznevelési kerekasztalhoz próbálták leültetni, sikertelenül.

Gáncsolnák a tanársztrájkot
Nem fogadja el az Emmi a Pedagógusok Sztrájkbizottsága által sztrájk esetére javasolt elégséges szolgáltatások körét. Mint ismert, a sztrájkbizottság - mivel több hetes tárgyalássorozat után sem sikerült megállapodnia a kormánnyal - megkezdte április 20-ra az országos pedagógussztrájk előkészítését. A Pedagógusok Szakszervezete, mint a sztrájkbizottság tagja rámutatott: az elégséges szolgáltatások meghatározásánál a sztrájkbizottság az eddigi sztrájkügyekben meghozott fővárosi törvényszéki végzésekből indult ki, vagyis tankerületenként a Klik egy, szükség esetén több intézményt jelöl ki a tanulók felügyeletére. A minisztérium szerint viszont minden iskolában gondoskodni kell a tanulók felügyeletéről. A sztrájkbizottság nem osztja ezt az álláspontot, tekintettel arra, hogy az említett végzésekből kiolvasható: a sztrájk joga nem üresíthető ki úgy, hogy a még elégséges szolgáltatás követelménye címén teljesíteni kell a majdnem teljes szolgáltatást.