roma;Tiszavasvári;Orosz Mihály Zoltán;Becsület Légiója Egyesület;

2016-04-20 20:08:00

Véget ért a romák üldözése Tiszavasváriban

Törvényességi felhívásban utasította a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal a Tiszavasvári önkormányzatot, hogy szüntesse meg az Orosz Mihály Zoltán érpataki polgármester által vezetett Becsület Légiója Egyesülettel kötött együttműködést. A helyi vezetés a hivatal döntését elfogadta.

Megszűnt az együttműködés a tiszavasvári önkormányzat, valamint az Orosz Mihály Zoltán érpataki polgármester által vezetett Becsület Légiója Egyesület között. Ez azután történt, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal felszólította Fülöp Eriket, tiszavasvári jobbikos polgármesterét, hogy hagyjon fel a törvénytelenséggel, helyezze hatályon kívül a két település közötti együttműködési határozatát.

Fülöpék még február 15-én állapodtak meg Orosszal, hogy annak Érpataki-modell elnevezésű programját Tiszavasváriban is bevezetik, egyesületét pedig rendfenntartói szereppel ruházzák fel. Feladatuk közé tartozott „a gyermekvédelmi jelzőrendszer hatékonyabbá” tétele is. A modell bevezetésével Orosz szerint biztonságos és élhető települést alakítottak volna ki. (Igaz, a valóságban a hátrányos helyzetű csoportokat és bűnözőket az egyesületen keresztül szigorral próbálták volna ,,rendre szoktatni".) A törvényszegő romákat "társadalomrombolóként" aposztrofálta, és rendszere keményen szankcionálta volna őket: például megvonva tőlük a szociális segélyek folyósítását, illetve közmunkához kötötték volna annak kifizetését. A szabályok betartásáért a légió felelt volna.

A tervek ellen a helyi nemzetiségi önkormányzat és a Roma Polgárjogi Mozgalom képviselői szót emeltek. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatalnak beadványt fogalmaztak, amiben azt kérték: a hatóság végezzen törvényességi felügyeleti eljárást az egyesület ellen.

Az ügyben rajtuk kívül Tényi István fideszes politikus a Tiszavasvári Rendőrkapitánysághoz fordult, szabálysértési feljelentést tett az egyesület ellen. Tudomása szerint ugyanis a szervezet jogszabályellenesen tartotta fenn a rendet a településen a hatóságok helyett. A politikus a megyei főügyészséget is megkereste törvényességi vizsgálatot kérve a légió munkájával kapcsolatban. Szerettük volna megtudni, hogy a rendőrség, illetve az ügyészség lépett-e az ügyben, de egy hete egyik helyről sem kaptunk választ.

A Roma Rendőrök Országos Egyesületének tagjai ennél is tovább mentek, s egyenesen Áder János államfőhöz fordultak segítségért, kérvén: vizsgálja meg, hogy a modell hogyan illeszkedik a demokratikus jogrendhez. Horváth Ferenc és Villás Lajos levelét - amelyhez mintegy 700 magánszemély és civil szervezet csatlakozott - az államfő képviselőjének adták át a Sándor Palotában.