főváros;városnéző buszok;jordánok;

2016-06-11 07:09:00

Ismerős jordánok a buszok körül

A Mr. Nilsz Kft. is megfelelhet azoknak a feltételeknek, amelyeket a főváros támaszt a városnéző buszok új, monopolhelyzetű működtetőjével szemben, de akkor is szükség lesz az eddigi üzemeltetők egyikére, ha egy teljesen új szereplő akar belépni erre az évente 1,5 milliárd forintos forgalmat bonyolító piacra - tudta meg a 24.hu. 

A fővárosi közgyűlés a héten szavazta meg, hogy csak egy, koncessziós pályázaton kiválasztott szereplő maradhat a hop-on hop-off városnéző buszok üzemeltetői közül, a szerződést 20 évre írnák alá. A kiírás lehetővé teszi a közös ajánlattételt, vagyis elvileg be lehet vonni a konzorciumba olyan céget is, amely korábban nem foglalkozott ilyen tevékenységgel. Az előterjesztés szerint pénzt akar látni a főváros. A pályázati feltételek alapján három érdekkör - köztük a Zakarya Hamdan tulajdonolta Mr. Nilsz - szállhat ringbe a másfél milliárdos piacon. Jelenleg hat cég üzemeltet nagyjából 55, jórészt elavult városnéző buszt. Ebből négy működik hop-on hop-off rendszerben, vagyis a turisták bárhol fel- és leszállhatnak. A négy cég árbevétele 1,5 milliárd forint, amiből a Budapesti Közlekedési Központnak (BKK) a megállók használatáért évente 56 millió forintot fizetnek, a fővárosnak és a kerületeknek pedig nagyjából 8-10 milliót a közterület használatáért.

Az Együtt felháborítónak tartja, hogy egy jól működő piacot teljesen öncélúan szétvernek, aminek a turisták látják majd a legnagyobb kárát. A párt szerint ez a szabályozás újabb értelmetlen károkozás, amivel megint csak a Fidesz világa jár jól. A Mr. Nilsznél, amely 473 millió forint bevételt ért el az elmúlt öt évben rögtön fel is fedezhető egy kormányzati szál: a cég tulajdonosa Zakarya Hamdan, aki a szállodaüzletben, többek közt a budapesti Buddha Bárban is érdekelt Sameer Hamdan jordániai üzletember testvére. Smeer Hamdan és Zuhair Awad érdekeltségébe tartozik a Párisi udvart 2,1 milliárd forintért megszerző és luxushotellé, üzletközponttá alakító Párizs Property Kft. mögött kezesként álló Parisi Udvar Hotel Kft. is. Májusban kiderült, a Párizs Property 21,95 millió eurós (6,85 milliárd forintos) "versenyképességet javító belföldi beruházási hitelt" kapott az állami tulajdonú Eximbanktól. Az is érdekes, hogy április közepén az Exim részéről az a Puskás András vezérigazgató-helyettes írta alá az arab befektetőkkel a szerződéseket, aki a Párisi udvar 2014-es értékesítésekor a Rogán Antal-féle belvárosi önkormányzat - tehát az eladó - alpolgármestere volt. A felújítási projekt kivitelezője a Garancsi Istvánhoz tartozó Market Zrt.

A két üzletember Mellow Mood "márkanéven" üzemelteti több más mellett a Klotild-palotában a Buddha Bar luxusszállodát is, amelyet Orbán Viktor kormányfő avatott fel 2012-ben. A kormányfő akkor arra kérte az üzletembereket, hogy vigyék jó hírét Magyarországnak, csábítsanak újabb arab befektetőket ide. Ugyanabban az évben Hamdan és Awad Orbán előterjesztésére megkapta a Magyar Arany Érdemkeresztet is.