felszámolás;sajtótájékoztató;Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.;Zsolnay manufaktúra;

2016-06-14 15:42:00

Zsolnay-háború - "Jogtalan volt a hitel felmondása"

Egy zűrzavart keltő lobbicsoport támadásának tudja be a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. főtulajdonosa, hogy felszámolási eljárást kezdeményeztek a pécsi cég ellen. A Bachar Najari svájci állampolgárságú, szír üzletember bízik abban, hogy elkerülhető a vég, a város ellene van.

Három és fél esztendeje Bachar Najarinak, amikor a pécsi önkormányzat és annak vagyonkezelője mellett a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. tulajdonosa lett, még nem keltették rossz hírét. Azóta nagyot változott a helyzet, ugyanis az uniós támogatások, épületfelújítási projektek és a pirogránit üzletágban rejlő üzleti lehetőségek miatt most egy lobbicsoport szemet vetett a gyárra - mondta Bachar Najari, a porcelánmanufaktúra többségi tulajdonosa keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

MTI Fotó: Kallos Bea

MTI Fotó: Kallos Bea

Mint arról korábban a Népszava is beszámolt a cég ellen felszámolást kezdeményezett a West Hungária Bau Kft. építőipari cég, amely a többször átadott Várkertbazár felújítását is végezte. Ez a társaság vásárolta meg a 100 százalékos állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-től a Zsolnay 415 millió forintos adósságát, állítólag egyharmad áron. Csakhogy ezt megelőzően Cséplő Petra, a társaság igazgatóságának elnöke - Bachar Najari felesége - állítása szerint egyszer már jelentkezett ez a cég a Zsolnaynál, és azt kérték, hogy hogy a tulajdonosok adják át a porcelánmanufaktúra 51 százalékát, és a menedzsmentjogokat a számukra és ezt követően „békén hagyják”. Cserébe Najari megtarthat egy 10-20 százalékos részesedést a pécsi társaságban. (A jelenlegi tulajdonosi arányok úgy festenek, hogy a svájci-szír üzletember részesedése 81 százalékos, a pécsi önkormányzat és annak vagyonkezelője pedig 19 százalékkal rendelkezik.)

Bachar Najari azonban ezt az ingyenes vagyonátadást nem vállalta, és azt javasolta, hogy tegyenek jobb ajánlatot. Arra hivatkozott, hogy a vételárral együtt saját tőkéjéből egymilliárd forintot áldozott a Zsolnay működőképesen tartására és mind külföldön, mind Magyarországon márkabolt-hálózatot hozott létre. Folyamatosan sikerült ledolgoznia a cég veszteségeiből, olyannyira, hogy a 2014-es esztendőt nullszaldóval zárhatták.

Cséplő Petra azonban a keddi sajtótájékoztatón azt állította az újságíróknak, hogy jogtalan volt a hitel felmondása, bank egy olyan hitelösszegre hivatkozik, amelynek sem szerződésszáma, sem az azon szereplő összeg nem egyezik a Zsolnay által ismertekkel, ezért bírósághoz fordultak. Cséplő Petra határozottan kijelentette, hogy mindent megtesznek, hogy elkerüljék a Zsolnay felszámolását.

A Pécsi Törvényszék kedden úgy nyilatkozott, hogy a felszámolás akkor kezdődhet el, ha az erről szóló bírósági határozat a Cégközlönyben is megjelenik. Ha ez megtörténik - nagy valószínűséggel már szerdán - akkor egy vagyonfelügyelőt rendelnek ki.

A porcelánmanufaktúra imázsát nagy mértékben rontotta, hogy rossz hírét keltették a gyárnak - mondta az üzletember. Jelentős károkat okozott az is, hogy Páva Zsolt, Pécs polgármestere néhány hónapja a nyilvánosság előtt azt mondta, a gyár a csőd szélén áll, és erre hivatkozva kérte, minősítsék stratégiailag kiemelt szervezetté, ami meg is történt. Ezt a kijelentést a Népszava által megkérdezett, a helyi viszonyokat jól ismerő hozzáértők azért furcsállják, mert Pécs a Zsolnay résztulajdonosa, ugyanakkor semmit nem tett a cég gazdálkodásának elősegítése érdekében. A pécsi Zsolnay-negyedben az úgynevezett Zöld ház pirogránit-pótlását éppúgy más társaság gyártmányával végezték el, mint a baranyai megyeszékhely vasútállomásának cserepezését, de más tetőfedő anyaga került korábban a budapesti Párisi Áruházra, de a Várkertbazárra is.

Fotó: Tóth Gergő

Fotó: Tóth Gergő

A cég nemcsak hogy nincs a csőd szélén, de két, összesen 500 millió forintos projekten is dolgozik Budapesten, a Párisi Udvar felújításán a Market Építővel, és a Vár felújításán - mondta a Bachar Najari, és csak ezekből már pozitívan tudnák zárni az idei évet. A Zsolnay tulajdonosa állítja, hogy ezeket a projekteket teljesíteni is tudják úgy is, hogy időközben a dolgozók kétharmadát elcsábította a város. Számukra egy önkormányzati tulajdonú kft-t alapított a város, amelyben fizetést kapnak, de nem dolgoznak, várnak a fejlemények alakulására.