Debrecen;biztosítás;MODEM;Antal Péter;Csontváry-kép;

2016-06-14 18:46:00

Eltűnt Csontváry - Újra megszüntették a nyomozást

Másodjára is lezárná a rendőrség a botrányos debreceni Csontváry-lopás aktáját, mert a tettesnek nyoma sincs. A kép tulajdonosa, a feljelentő is a sajtóból kapott hírt a nyomozás lezárásáról, nem tartották szükségesnek őt is értesíteni. Az eset a bűnüldözés és a vagyonvédelem állatorvosi lova.

Különös körülmények között tűnt el a debreceni Modem terméből Csontváry Kosztka Tivadar 100 milliót érő képe egy tusrajzzal együtt. A rendőrség két év alatt sem találta meg a tolvajt, és már nem is akarja keresni – adta hírül a Bors. Az „Éjszakai jelenet kápolnával” című Csontváry-festménynek a debreceni MODEM raktárából 2014-ben veszett nyoma egy másik festménnyel, Nemes Lampérth József „Táj dombokkal” című tusrajzával együtt. A két festmény együttes értéke 134 millió forint. A galériába nem tört be senki, erőszakos behatolásra utaló jelek nem voltak. A dolgozóknak egy leltár során tűnt fel a hiány.

Az eltűnt képeket a MODEM korábban kölcsönadta: Csontváry műve egy szentendrei, Nemes Lampérth alkotása pedig egy fővárosi galériában volt kiállítva. A Csontváry-mű 2013 júliusában, a másik pedig 2013 októberében került vissza a MODEM-be.

Csontvary Kosztka Tivada: Éjszakai- jelenet kápolnával és alakokkal

Csontvary Kosztka Tivada: Éjszakai- jelenet kápolnával és alakokkal

A gyűjtemény tulajdonosa, Antal Péter debreceni műgyűjtő érdeklődésünkre akkor azt mondta: nem tudni, hogy a műveket mikor és milyen körülmények között lopták el, s érthetetlen, hogy az ipari kamerákkal megfigyelt és biztonsági őrökkel felügyelt létesítményben miért nem vették észre hamarabb a bűncselekményt.

A rendőrség a közelmúltban megszüntette a nyomozást anélkül, hogy a tettesek előkerültek volna. A képek biztosítva voltak, de a katasztrofális őrzési körülmények miatt a biztosító nem fizetett. Ezért a város önkormányzata az adófizetők pénzéből – hosszú huzavona után - kártalanította a tulajdonost. A központ akkori igazgatóját a gondatlanság miatt azóta el is bocsátották.

A MODEM-et egyébként a Kósa Lajos korábbi debreceni polgármesterrel jó kapcsolatot ápoló volt megyei rendőrfőkapitány, Sutka Sándor cége, a Pannon Guard Zrt. őrzi. Szakértői vélemények szerint a lopással okozott kárért is – legalább részben - ennek a cégnek kellett volna helytállnia, nem pedig közpénzekből kifizetni a tulajdonost.

Antal Péter a Népszavának elmondta, csak a sajtóból szerzett tudomást arról, hogy ismét megszüntették a nyomozást a műkincslopás ügyében. Felidézte: korábban bűncselekmény hiányára hivatkozva egyszer már lezárták az eljárást. Akkor az ő panaszára indították újra a nyomozást. (A Népszava úgy tudja, ekkortól csak úgymond passzív nyomozás folyt, azaz lényegében bejelentésre vártak a bűncselekménnyel kapcsolatban.)

A műgyűjtő azt is közölte, várhatóan ezúttal is megpanaszolja, illetve megfellebbezi a döntést, azonban ehhez az szükséges, hogy vele is megismertessék a megszüntető határozatot, és annak indokolását.

Antal Péter kérdésünkre azt is elmondta, hogy a kártérítést külön bankszámlán őrzi. Amennyiben a képeket mégis megtalálná a rendőrség, azok a kifizetett összeg révén már Debrecen városának tulajdonába kerülnének. Ugyanakkor opciós jogával élve lehetősége lesz visszavásárolnia az alkotásokat.