X_Foci Eb 2016;Publicisztika;magyar labdarúgó-válogatott;Andreas Möller;háttéremberek;Holger Gehrke;Szélesi Zoltán;

2016-06-30 07:50:00

Az Eb-csoda háttéremberei

A magyar labdarúgó-válogatott remekelt a franciaországi Európa-bajnokságon, s 13. helyen zárta a kontinensviadalt. Rengeteg szó esett már az együttesről és Bernd Storckról, a nemzeti tizenegy szövetségi kapitányáról. Lapunk most összegyűjtötte azon csapattagokat, akik a háttérmunkában vettek részt. Nélkülük nem sikerülhetett volna a ragyogó eredmény.

Andreas Möller

Bernd Storck szövetségi kapitány stábjának legfényesebb csillaga egyértelműen az egyik másodedző, Andreas Möller. A német szakember játékosként 1990-ben világbajnokságot, 1996-ban pedig Európa-bajnokságot nyert nemzeti együttesével. Klubszinten sem kerülték el a sikerek: a Dortmund támadó középpályásaként elhódította az 1996-1997-es szezon Bajnokok Ligája-serlegét. A BVB mellett pályafutása során megfordult az Eintracht Frankfurt, a Juventus és a Schalke 04 csapatánál is.

A futballcipőt 2004-ben akasztotta szögre. Möller a magyar stábhoz a norvégok elleni Európa-bajnoki pótselejtező előtt csatlakozott. Nagy mértékben múlott rajta, hogy az Eb-n remekelő Kleinheisler László fontos szerephez jusson a válogatottban. Jelenlegi szerződése a 2018-as világbajnokságig köti a 48 éves szakembert a nemzeti együtteshez.

Szélesi Zoltán

A világ- és Európa-bajnok Andreas Möller mellett Szélesi Zoltán a másik másodedző. A 28-szoros válogatott labdarúgó még Dárdai Pál irányítása alatt a nemzeti tizenegyben játékosként szerepelt, majd a Hertha trénerének ajánlására Storck stábjába került. Szélesi pályafutása alatt megfordult többek között a német Cottbusban, a francia Strasbourgban, valamint a holland NEC Nijmegenben is, így kiválóan beszéli a nyelveket. A korábbi hátvéd szokott fordítani, ha a szövetségi kapitány németül szól a játékosokhoz.

Holger Gehrke

Király Gábor remeklésében nagy szerepe volt Holger Gehrkének, aki a magyar válogatott kapusedzője. Storck régi bajtársa, ugyanis már a Herthában és Kazahsztánban is a német tréner mellett dolgozott. Pályafutása során 86 Bundesliga-mérkőzésen játszott a Blau-Weiss Berlin, a Schalke 04 és a Duisburg színeiben, így jelentős tapasztalattal rendelkezik. Volt a Schalke kapus- és másodedzője, s egy rövid ideig vezette a Kölnt is.

Victor Moore

A játékosok erőnlétéért Victor Moore felel, 2015 márciusában csatlakozott a magyar válogatotthoz. A német-amerikai kettős állampolgár Moore korábban személyi- és fitneszedzőként tevékenykedett, de több ízben dolgozott együtt a jelenlegi szövetségi kapitánnyal is. Erőnléti edzőként megfordult a kazah válogatottnál, a Kajrat Almatinál és a görög Olympiakosznál.

Holanek Zoltán

Az erőnléti edzés levezényléséért legtöbbször Holanek Zoltán felelős. A 40 éves szakember még akkor került a válogatotthoz, amikor Pintér Attila volt a szövetségi kapitány négy meccs erejéig. Holanek jelenleg az NB I-be frissen feljutott Gyirmót alkalmazottjaként dolgozik. A franciaországi Eb alatt Holanekkel dolgozott együtt a fiatal Schuth Gábor, aki a videoelemzésekben is segített.

Késedi Gábor

Korábban a Vasas U16-os csapatát irányította Késedi Gábor, jelenleg a magyar válogatott videoelemzőjeként a hazai labdarúgásban úttörő munkát végez, hiszen ő az első szakember, aki betölti ezt a posztot. Pintér Attila nem tartott igényt szolgálataira, Dárdai Pál viszont már igen. Bernd Storck kérésére személyre szabott elemzéseket készít, a játékosok szöveges és videós összeállítást is kapnak arról, pontosan milyen feladatokat kell végrehajtaniuk, mire készüljenek.

Tömő Attila

A válogatott csapatmenedzsere Tömő Attila. A Haladás korábbi labdarúgójára hárul szinte minden szervezési feladat a nemzeti tizenegy körül. Ő intézi a logisztikát, a csapat szállását, szervezi a szállítást, felméri a terepet, kinyomozza, hogy az edzőpályán mikor és hogyan locsolják a füvet. Tömő mindig a profizmusra és az optimális feltételek biztosítására törekszik. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint Dárdai Pál szavai. A Hertha vezetőedzője életrajzi könyvében Bundesliga-szintű teljesítményként írja le a csapatmenedzser munkáját. Az Eb ideje alatt extra teendői is akadtak Tömőnek, így munkáját az eredetileg az U21-eseknél dolgozó Teodoru Bence is segítette.

Hegyesi László és Szabó László

Mindketten a csapat szereléseiért felelnek. A játékos-pályafutása során a Békéscsabával az NB I-ben is szereplő Hegyesi László 1998 óta segíti az MLSZ munkáját, és 2010 óta dolgozik főállásban a szövetségnél. Feladatuk nem egyszerű, olykor kétszáz kilónyi ruhát kell kimosniuk egyszerre. Már egy nappal korábban ott vannak a meccshelyszínen, hogy az őrült mennyiségű ruhát és cipőt szétpakolják egy hatalmas szobában.

Reinhard Mörz, Dr. Pánics Gergő és Dr. Pák Péter

A német Reinhard Mörz csodadoktornak számít a szakmájában. A Bundesligából és a spanyol első osztályból is vannak kliensei. A válogatotthoz csak az Eb idejére csatlakozott. Ő foglalkozott az osztrákok ellen 2-0-ra megnyert első csoportmeccsen megsérült Fiola Attilával is, aki részleges szalagszakadást szenvedett. A válogatottnak két állandó orvosa van: a Ferencvárosnál is dolgozó sebész, Dr. Pánics Gergő a sérüléseknél tud segíteni, míg a belgyógyászati panaszokat Dr. Pák Péter kezeli. Pánics annak idején Dárdai Pállal együtt került a válogatotthoz, korábban a Chelsea-nél is szerzett futballspecifikusa tapasztalatokat. Pák orvoscsaládba született, nagyapja és apja után ő is a dorogi futballisták csapatorvosa lett. Szintén 2014 óta van az együttesnél.

Halmai Tamás, Fehér József és Végh Barnabás

A három szakember fizioterapeutaként dolgozik a csapat mellett. Halmai Tamás már Egervári Sándor U20-as csapatánál is ott volt, majd a felnőtt válogatotthoz került. Fehér József – a magyar válogatott kapusához, Király Gáborhoz hasonlóan – Szombathelyen nőtt fel. Pályafutása során játszott Sopronban a másod- és a harmadosztályban, de 27 évesen súlyos autóbalesetet szenvedett, ami után már nem tudott pályára lépni. Ezt követően gyógytornász lett. Az 1860 München U19-es csapatánál és a TSV Buchbachnál tevékenykedett csontkovácsként, majd Dárdai Pállal együtt érkezett meg a válogatotthoz. Végh Barnabás 1999-ben került a Győr csapatához, majd Pintér Attila hozta magával a válogatotthoz.