MNB;közbeszerzés;Fővárosi Főügyészség;alapítványok;

2016-07-05 07:24:00

Az MNB-s alapítványok szerződéseit vizsgálják

Nem állt le a jegybanki Pallas Athéné alapítványok közbeszerzéseinek vizsgálata - derült ki az Átlátszó összeállításából. A múlt héten a hat alapítvány önfeljelentése nyomán 200-200 ezer forintra bírságolta a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) a szervezeteket, mert ajánlatkérőként elmulasztottak bejelentkezni a hatóságnál, mondván rájuk nem vonatkozik a törvény e passzusa, mivel nem közpénzt használnak fel. A Fővárosi Főügyészség szintén a múlt héten közleményben tette közzé, hogy a szerződések vizsgálatát indítványozta a KDB-nél.

Az Átlátszó megszerezte a Közbeszerzési Döntőbizottság határozatát, amelyből kiderült, hogy 29 alapítványi szerződés vizsgálata már el is kezdődött, és ezek száma egyre szaporodik. Ezek között éppúgy megtalálható a Magyar Építő csaknem egymilliárdos szerződése az Ybl-villa átalakítására, mint a Made in Heiszler Kft. három alapítvány által belsőépítészetre, IT munkákra kötött 30 milliós szerződése, miközben a Made in Heiszler fő tevékenységi köre divat- és formatervezés.

A közbeszerzési eljárás lefolytatásának elmulasztása miatt kiszabható büntetések milliós nagyságrendűek lehetnek. Legfeljebb azonban a szerződés értékének 15 százalékáig terjedhetnek és a meg is semmisíthetik az így létrejött kontraktust, sőt egyes esetekben feljelentést is tehet a Közbeszerzési Hatóság.

Az Együtt a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány (PADMA) kecskeméti működésének furcsaságaira hívta fel a figyelmet. Mint Hugyecz Zoltán a párt kecskeméti politikusa blogbejegyzésében írja, az alapítványok ötmillió forint alatti költéseit vizsgálva fedezte fel, hogy MNB kecskeméti PADMA alapítványa összességében több mint 9 millió forintos szerződéseket kötött a városi TV-vel és a helyi média más szereplőivel. "Így már érthető, a helyi média miért hallgatja el a kecskemétiek elől a valóságot, illetve a mindannyiunkat foglalkoztató, de a polgármester asszonyra nézve botrányos eseteket" - írta Hugyecz. A helyi médiában nem foglalkoznak például az egyetem körüli botrányokkal: feltűnően nem érdekel senkit, miért áll az építkezés, holott a rektor is a 2017-es évet jelölte meg az átadás lehetséges időpontjaként. Minden kecskeméti számára nyilvánvaló, hogy ez a határidő igencsak nehezen tartható, tekintettel a közbeszerzésekre és a kivitelezésre. Emellett fény derült arra is, hogy az MNB kecskeméti alapítványa, melynek kuratóriumi elnöke Varga László nyugalmazott református lelkész, folyamatos szerződéssel támogatja a a Dunamelléki Református Egyházkerületet is.

Jövőegyetemre is jutott pénz
Tízmilliókat sikkaszthatott az MNB-alapítványok által pénzelt sümegi jövőegyetem vezetése - értesült az Index. A hivatalos nevén  John Henry Newman Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ közleménye szerint a főiskolát üzemeltető tulajdonos a közelmúltban azonnali hatállyal leváltotta a cég ügyvezetőjét, majd az új vezetés rendőrségi feljelentést is tett. Erős a gyanú ugyanis, hogy a John Henry Newman Oktatási Központ Kft. ügyvezetője, Fülep Dániel tízmilliós nagyságrendű, folytatólagosan elkövetett sikkasztást és csalást követett el. Fülep - aki egyébként pálos rendi szerzetes - ugyanakkor az ügyre rálátó indexes forrás szerint nem a valódi bűnös, őt valószínűleg csak megvezette Kertész-Bakos Ferenc, aki az egész koncepció szellemi atyja és hozzáférhetett a bankszámlához is. Kertész-Bakos korábban arról vált hírhedtté, hogy egy amerikai kamulovagrend kamuegyetemének kamudoktori papírjaihoz segített hozzá közszereplőket, de úgy tűnik, most újabb ügyekkel bővül a portfóliója. Az ő ötletét, a jövőegyetem alapítását segítették a Pallas Athéné alapítványok mintegy 28 millió forinttal. A szeptemberben induló sümegi közösségi főiskola azt írja, azután kezdtek vizsgálódni, hogy több sajtóorgánumban cikkek sorozata jelent meg Kertész-Bakos gyanús ügyeiről, mígnem bebizonyosodott, MNB-alapítványok által utalt összeg nem kizárólag a jövőegyetem projektre ment el.