hulladék;Varsó;NATO-csúcs;

2016-07-11 08:02:00

Szövetségesek

Második esélynek is nevezték a hétvégén, pénteken és szombaton Varsóban megrendezett NATO csúcstalálkozót. A legutóbbi csúcson, amely az első volt Oroszország ukrajnai inváziója után, egy sor olyan határozatot hoztak, amelynek az lett volna a célja, hogy erőt demonstráljanak a Kremllel szemben, s üzenjenek Vlagyimir Putyinnak: pórul jár, ha ismét veszélyezteti egy ország területi integritását. A fenyegetés azonban hatástalan maradt. Az ott meghatározott célok közül alig néhányat sikerült teljesíteni. Az észak-atlanti szövetség tagállamai megállapodtak például a védelmi kiadások növeléséről, ez azonban az eltelt két év alatt mindössze másfél százalékkal gyarapodott. Számos olyan elemzés is napvilágot látott ebben az időszakban, amely szerint ha Oroszország megtámadná a balti államokat, a NATO képtelen lenne kellő választ adni.

Varsóban most ezeket a hiányosságokat próbálták meg orvosolni. Ez azonban nem lesz könnyű. A NATO tagállamai ugyan természetesnek veszik azt, hogy a szövetség védőernyője alatt állnak, de közülük csak kevesen hajlandók hathatós támogatást adni a zavartalan működéshez, s ahhoz, hogy a NATO valóban képes legyen eleget tenni vállalásainak. Komoly gondot jelent továbbá az is, hogy a tagországok nem egységesek az Oroszország elleni fellépésben. Némelyikük sokkal óvatosabban viszonyulna Moszkvához, s inkább csak félszívvel, vagy még annyira sem támogatja az Oroszországgal szembeni intézkedéseket.

A NATO 2010-ben tette közzé stratégiai koncepcióját, amelyben lefektették, hogy a szövetségnek a hidegháború megszűnésével újfajta célokat kell megfogalmaznia, s elsősorban a béketeremtő feladataira kell koncentrálnia. Az ukrajnai, de akár a közel-keleti események is rávilágítottak azonban arra, hogy a szövetség megújulása, a célok átfogalmazása túl korai volt. Amint ugyanis erről Varsóban is szó esett: most a legsürgetőbb kérdés a keleti határok védelme.

Hogy a mostani csúcstalálkozó sikeresebb lesz-e, mint a két évvel ezelőtti volt, azt csak a jövő dönti el. Ám továbbra sem érezzük a tagállamokban azt az elkötelezettséget, melynek révén a szövetség újra igazi elrettentő erővé válhat.