X_Foci Eb 2016;Franciaország;labdarúgó Európa-bajnokság;álomtizenegy;

2016-07-12 07:50:00

Íme a Népszava álomtizenegye

A Portugália győzelmével vasárnap véget ért labdarúgó Európa-bajnokság után elérkezett a számvetés ideje. A szakértők és szurkolók számára vitára adhat okot, hogy a korábbiakhoz képest hol a helye a kontinenstornának, illetve az is, hogy melyik játékos teljesítménye miként értékelhető. Összeállításunkban a szerintünk legjobb 11 játékost ismerheti meg.

Rui Patrício (Portugália)

A Sporting CP immáron Európa-bajnok kapusát összesen ötször mattolták az ellenfelek az Eb-n. Rui Patrício legtöbbször (három alkalommal) a sorsdöntő, Magyarország elleni csoportmérkőzésen kapitulált, Gera távoli lövése és Dzsudzsák góljai miatt azonban nem hibáztatható. A finálé felé vezető úton kevés bravúrt kellett bemutatnia, a döntőben azonban többször megtornáztatták a franciák.

A gyermekként csatárt játszó portás hűséges típus: a Sporting akadémiájáról indulva 2006 óta védi a csapat kapuját. A nemzeti csapatnál végigjárta a korosztályos csapatokat, mielőtt 2009-ben debütált, a mostani siker egyértelműen pályafutása csúcsa.

Giorgio Chiellini (Olaszország)

A Juventus 31 éves hátvédje a 16 között Spanyolország ellen szerzett fontos góllal és összességében jó teljesítménnyel zárta a 2016-os Európa-bajnokságot. A csoportkörben az írek ellen már továbbjutóként pályára lépő csapatba nem állt be, egyébként négy mérkőzést játszott végig; az általa alkotott védelem mindösszesen egyszer, Németország ellen kapott gólt. Antonio Conte szövetségi kapitány utólag talán már bánja, hogy a németek elleni büntetőpárbaj előtt lecserélte, a helyére beállított Zaza ugyanis tizenegyest rontott.

Jérome Boateng (Németország)

A Franciaországgal szemben vívott elődöntő 61. percében izomszakadást szenvedő 27 éves védő rövid pihenőre kényszerül a foci Eb után, ahol a sérülését hozó találkozón kívül csupán kétszer cserélték le a hajrában, egyébként minden meccset végigjátszott. Pontos indításai és védőmunkája mellett gólokkal vétette észre magát: Szlovákia ellen a nyolcaddöntőben az ő találatával indult be a német henger, illetve góllal segítette hazája válogatottját az Olaszországgal szemben vívott szétlövésben.

Pepe (Portugália)

Pepét többen nem kedvelik sokszor kíméletlen harcossága miatt, az Európa-bajnoki döntő legjobb játékosának választott védőnek azonban éppen fáradhatatlansága az egyik kiemelkedő erénye. A Real Madrid alkalmazásában álló labdarúgó a védelem oszlopaként nagyban hozzájárult a végső győztes portugálok veretlenül végigjátszott tornájához, a válogatott sikerével pedig emlékezetes szezont zárt: a legrangosabb európai klubtrófea mellett vasárnap az Eb-diadalért járó Henri Delaunay trófeát is a magasba emelhette.

Nagy Ádám (Magyarország)

A fiatal középpályás abszolút a jövő meghatározó magyar labdarúgója lehet, így némileg hazabeszélve ugyan, de helyet szorítottunk neki lapunk álomcsapatában. A Ferencváros (minden valószínűség szerint hamarosan csak volt) játékosa Franciaországban igazolta jó hírét, olyannyira, hogy teljesítményével neves klubok megfigyelőinek a figyelmét keltette fel játékával. Marseille, Chelsea, Benfica vagy Bologna? Az ifjú titán esetében választásánál a legfontosabb, hogy minél több játéklehetőséget kapjon új állomáshelyén.

Toni Kroos (Németország)

A világbajnok középpályás hat meccset töltött teljes egészében a pályán a labdarúgó Európa-bajnokságon, alapembere tehát a világ egyik legjobb válogatottjának. A kontinenstornán a labdát 93 százalékos pontossággal továbbító Kroos oroszlánrészt vállalt a német labdarúgást utóbbi években ért sikerekből, ezúttal sem rajta múlott, hogy a Mannschaft végül nem játszhatott az aranyéremért. „A csapattársai bíznak benne. Ezért is döntő fontosságú játékos számunkra.” – jellemezte játékosát Joachim Löw szövetségi kapitány.

Dimitri Payet (Franciaország)

Az első nagy nemzetközi labdarúgó-tornáján pályára lépő Payet már a nyitómeccsen letette névjegyét, hiszen a mérkőzés hajrájában győzelmet érő gólt szerzett Románia ellen. A közel harmincéves kora ellenére a három esztendőnyi megszakítással 2010 óta válogatott Dimitri lehet francia szempontból az Eb egyik felfedezettje, feltéve, ha kiváló nyári formáját a következő időszakra is átmenti. Alkalmasint új klubcsapatban, hiszen hírlik, hogy jó teljesítménye láttán elviszik az angol West Ham Untedtől. A házigazda válogatottat erősítő játékos tornájára némileg árnyat vet a döntőben Cristiano Ronaldóval szemben elkövetett csúnya szabálytalansága, amely után a portugált le kellett cserélni.

Paul Pogba (Franciaország)

Az Eb végeztével a nemzetközi átigazolási piac egyik legtöbb kérőt megmozgató labdarúgója lehet Paul Pogba, akiért máris bejelentkezett korábbi klubja, a következő idénytől José Mourinho által dirigált Manchester United. Az extravagáns hajviseleteiről is ismert Pogba az egész torna során meggyőző teljesítményt nyújtott, a németek elleni elődöntőben jegyzett második gólja előtti trükközését pedig valószínűleg több Európa-bajnokságra visszatekintő videó felvételen láthatjuk még. Noha jelenlegi kenyéradója, a Juventus is nagyon szeretné őt megtartani, vélhetően több topklub érdeklődéséről fogunk még hallani vele kapcsolatban.

Gereth Bale (Wales)

Az Európa-bajnokság üde színfoltja volt Wales, az együttes újoncként bebizonyította, hogy nem egyszemélyes csapat. Az természetesen magától értetődő, hogy a 23-mas keret egyetlen nem Nagy-Britanniában játszó tagja más színvonalat képvisel, így a meglepetésre elődöntőig jutó nemzet képviseletében Gereth Bale helye megkérdőjelezhetetlen az Eb legjobbjai között.

A világraszóló menetelés alaphangját káprázatos szabadrúgásgóljaival megadó csapatkapitány büszke lehet a Bajnokok Ligája-győzelemmel és Európa-bajnoki elődöntővel végződő szezonjára – szakértők szerint a négy között Portugáliával szemben a finálén kívül kicsit az is volt a tét, hogy a Real Madrid két korszakos zsenije közül kié lehet az Aranylabda 2016-ban.

Cristiano Ronaldo (Portugália)

Túlzás volna azt állítani, hogy Ronaldo Eb-je volt a franciaországi, amikor kellett, mégis megmutatkozott a világklasszis zsenije. A tornára kissé kifacsart állapotban érkező Cristiano azon az emlékezetes magyar-portugálon életben tartotta csapata esélyeit, az egyenes kieséses szakaszban pedig elmondható, hogy puszta jelenlétével is a bajnokcsapat vezéregyénisége volt.

Ronaldo a döntőben elszenvedett sajnálatos sérülése mellett még azt sajnálhatja: korai lecserélése miatt elveszítette az esélyét arra, hogy adott esetben gólt szerezve megdöntse Platini gólrekordját – az egyébként is rekordhalmozó CR azonban aligha bánja ezt újdonsült Európa-bajnokként.

Antoine Griezmann (Franciaország)

A franciák hetesén igazán nem múlt semmi. Az Atlético Madriddal spanyol bajnoki bronz- és Bajnokok Ligája ezüstérmes csatár hazája válogatottjával is a végső győzelemért játszhatott 2016-ban, ahol lehetőségeit képtelen volt gólra váltani, így csapatával együtt a második hellyel kellett beérnie a hazai rendezésű Eb-n. A BL-ben hét, a spanyol pontvadászat során 22 gólig jutó Griezmann az EURO 2016 aranycipőjével vigasztalódhat, hat találata ugyanis magasan a legtöbb volt a franciaországi seregszemlén.

Egyetlen gól döntött

Portugália először nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokságot, miután a Párizsban rendezett döntőben Éder hosszabbításban szerzett góljával vasárnap este legyőzte Franciaországot.

A francia rohamokkal kezdődő első játékrész valószínűleg Ronaldo drámájáról marad emlékezetes. A teljes szezont végigdolgozó CR ezúttal nem egy cselét követően, hanem könnyeivel küszködve került a kamerák kereszttüzébe. A néhány percre visszatérő zseni számára a 25. minutumban ért véget a finálé – a hordágyon távozó ikont Quaresma váltotta.

A második félidőben a hazaiak részéről láthattunk néhány meddő próbálkozást. A legnagyobb gólhelyzetet a rendes játékidő ráadásában jegyezhettük fel: Gignac egy csellel még lehámozta magáról Pepét, kevésbé jól eltalált lövése azonban a kapufán csattant.

Előzetesen kevesen gondolták volna, de a feledhető focit hozó döntő kulcsmomentuma a 79. perc és egy csere volt – Renato Sanches helyén ekkor tűnt fel Éder. A 28 éves játékos első válogatott gólja aranyat ért a túlóra 19. percében – Portugália számára az elsőt az Európa-bajnokságok történetében.

Labdarúgó Európa-bajnokság, döntő

Portugália - Franciaország 1–0 (0–0, 0–0, 0–0) – hosszabbítás után

Saint-Denis, Stade de France, 75 868 néző. Vezette: Clattenburg (angol)

PORTUGÁLIA: Rui Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Raphaël Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches (Éder, 79.), Adrien Silva (Moutinho, 66.), Joao Mário – Nani, C. Ronaldo (Quaresma, 25.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos

FRANCIAORSZÁG: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko (Martial, 110.), Griezmann, Payet (Coman, 58.) – Giroud (Gignac, 78.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps

Gólszerző: Éder (109.)