Tour de France;Chris Froome;címvédés;

2016-07-25 07:50:00

A címvédő könnyedén győzött

Chris Froome megvédte címét a legrangosabb országúti kerékpáros versenyen, a Tour de France-on, ahol összességében harmadik győzelmét aratta. A Champs-Élysées-én záruló utolsó szakaszt végül a német André Greipel nyerte.

Az idei Tour de France a megszokottnál kevesebb hegyi befutós szakasz tartalmazott, így bízhattunk abban, hogy szoros verseny szemtanúi leszünk. Alberto Contador az első és a második szakaszon is bukott, s sérüléseinek illetve lázának köszönhetően a kilencedik etap közben feladta a küzdelmet. Froome időközben, már egy nappal korábban magára ölthette a sárga trikót, s innentől kezdve kétség sem merülhetett fel azzal kapcsolatban, hogy ő lesz a végső győztes.

Az egyéni időfutamokon súlyos perceket vert riválisaira, de a hegyekben is a legjobbak között volt. Az egyetlen megingást múlt pénteken láthattuk tőle, akkor is csak egy bukás miatt veszített időt. Ezúttal két korábbi sikerével ellentétben a legjobb hegyi kerekesnek járó pöttyös trikó nem lett az övé, ám kétség sem férhetett ahhoz, hogy a háromhetes versenyen ő volt a legerősebb.

A hazai szurkolók sokáig csalódottan szemlélhették a versenyt, ugyanis a francia versenyzők nem jeleskedtek. A 19. etapon végül Romain Bardet lépett meg, s nem csak a szakaszgyőzelmet szerezte meg, összetettben a második helyre lépett előre. Noha Nairo Quintana két második helyet követően győzelmi esélyekkel vágott neki a versenynek, végül a harmadik pozícióval kellett beérnie.

Miután Contador feladta a versenyt, csapatának, a Tinkoffnak azért maradtak céljai. Peter Sagan révén az orosz alakulaté lett a legjobb sprinternek járó zöld trikó, Rafal Majka pedig a legjobb hegyi kerekesnek járó pöttyös trikót tudhatja magáénak.

A kerékpárosok csodálatos tájak mentén versenyeztek az elmúlt három hét során.

A legnagyobb siker azonban mégsem a Tinkoffé, hanem a Sky csapatáé, amely kiemelkedett a mezőnyből, így rendkívül kedvező helyzetbe hozta a végső győztes Froome-ot. Nagy-Britannia tehát újabb elsőséget mondhat magáénak a Tourok történetében, sokáig azonban távolról sem volt egyértelmű, hogy Froome melyik országot választja hazájának. A 31 esztendős versenyző szülei britek voltak ugyan, ám Kenyába emigráltak, s fiuk már Nairobiban született 1985-ben. Először édesanyja vitte el egy kerékpárversenyre, amit meg is nyert. Ott találkozott először a profi kerekes David Kinjah-val, aki mentora és edzőpartnere lett.

Froome az általános iskolát Nairobiban végezte, ám 14 évesen Dél-Afrikába költözött, s beiratkozott egy johannesburgi iskolába. Úgy érezte, sok köze nincs Nagy-Britanniához, ezért dél-afrikai színekben kezdett versenyezni. Rendkívül tehetséges hegyi menőnek tartották. Az első komolyabb versenyén, 2006-ban, a melbourne-i Nemzetközösségi Játékokon, a 17. helyen végzett. 2006-ban már kenyai színekben versenyzett az országúti világbajnokságon, ám az egyéni időversenyen bukott.

2007 fontos év volt pályafutásában, hiszen megkapta első profi szerződését: a dél-afrikai Konica Minolta csapatánál szerepelhetett. Ekkor fel is hagyott egyetemi tanulmányaival. Első jelentősebb eredményét még ugyanebben az évben, május végén érte el, amikor megnyerte a japán körverseny hatodik szakaszát. Júniusban pedig Fokvárosban a második helyen végzett a B világbajnokságon. 2008-ban a szintén dél-afrikai UCI Professional Continental csapatához szerződött. Márciusban összetettben második lett a dél-afrikai Giro del Capo körversenyen.

Egyre acélosabb szereplésére felfigyelt az ismert brit kerékpáros edző, Rod Ellingworth is. Ő győzte meg Froome-ot arról, hogy britként versenyezzen. „Bár kenyai zászló alatt szerepeltem, valójában britnek éreztem magam.” – indokolta Froome akkori döntését.

Első profi győzelmét 2009-ben aratta: a dél-afrikai Durbanville-ben megnyerte a Giro del Capo második versenyét. Ugyanebben az évben pályafutása során első ízben próbálta ki magát a Giro d’Italián. Összetettben 36. lett, a fiatal kerekesek között viszont a hetedik legjobb eredményt mondhatta magáénak. 2009 szeptemberében bejelentették, hogy a brit Sky profi csapathoz szerződik. 2010 nagy részében gyógykezelésen kellett részt vennie: egy ritka trópusi betegséget diagnosztizáltak nála.

Az igazi áttörést a 2011-es év jelentette számára. Már a svájci körversenyen, a Tour de Romandie-n és a Vuelta Castillán is bekerült a legjobb 15 közé, a Vuelta Espanán azonban a 10. szakaszon váratlanul az élre került. Később a második helyen végzett összetettben. Brit színekben versenyző kerekes még sosem szerepelt ennyire jól.

Trópusi betegsége 2012-ben is többször kísértette. Ugyanakkor csapata, a Sky bejelentette, indítja őt a Tour de France-on. Sokáig a szerencse sem segítette, bukások tarkították az első szakaszokat. Később azonban elképesztő akaraterőről tett tanúbizonyságot, s összetettben második lett honfitársa, Wiggins mögött. A brit kerékpáros sport történetének legnagyobb sikere volt ez: a 103 Tour de France alatt sosem volt példa arra, hogy a pódium első két helyén brit végezzen. A Vueltán már ő volt a Sky csapat első számú versenyzője. Összetettben negyedik lett, a versenyt Contador nyerte.

A 2013-as esztendő igazi sikerév lett Froome pályafutásában. Több kisebb versenyen vett részt az év első felében, a nagy attrakció azonban a Tour de France volt számára. Nagyon balszerencsésen indult a verseny, rögtön az első szakaszban bukott, de nem esett baja. Az első hegyi szakaszt megnyerte, amivel rögtön az élre is ugrott. A Tour során komoly gondot jelentett számára, hogy csapata egyszerűen nem tudta követni, nem volt képes kellő támogatást nyújtani számára.

Az egyéni időfutamon második lett, amivel tovább növelte előnyét összetettben, s megőrizhette a sárga trikót. Sőt, a 15. szakaszon ismét nyerni tudott. Messze megelőzte a nagy rivális Contadort. 2013. július 21-én aztán történelmet írt: megnyerte a Tourt, s ő lett a hegyek királya is. Ez a háromhetes verseny azért is volt különleges a kerékpársport történetében, mert az első Tour volt azután, hogy kiderült: doppingolt Lance Armstrong. Froome-ot 19 alkalommal vetették alá doppingtesztnek az akkori Tour alatt.

A 2014-es év elején ismét megnyerte a Tour de Romandie-t. Címvédőként indulhatott Tour de France-on, a verseny azonban nem úgy sikerült, ahogyan remélte. Három nap alatt kétszer is bukott, így fel kellett adnia a versenyt. A végső győzelmet az olasz Vincenzo Nibali szerezte meg. A Vuelta Espanán azonban némiképp javított, második helyen ért célba Contador mögött.

A 2015-ös első versenyén, a spanyolországi Ruta del Solon azonban sikerült visszavágnia Contadornak. A Tour de Romandie-t nem tudta sorozatban harmadszorra megnyerni, bronzérmes lett. Az év fénypontja azonban természetesen ezúttal is a „Tour” volt számára. Már az első héten az élre került, a második héten pedig a hegyi szakaszokon egyértelművé vált a fölénye, még ha az utolsó szakaszokon kezdett rajta kiütközni a fáradtság.

A 2016-os esztendőben sem változtak a célok, címvédésre készült a Tour de France-on. A szezon első fele felemásra sikeredett, azonban a Critérium du Dauphinén már látszott, jó formában vág majd neki az idei versenynek. A Pireneusokban ő volt a legerősebb, majd a 18. szakaszon egy egyéni időfutamon közel négypercesre növelte előnyét, ezáltal bebiztosította végső sikerét. Miguel Indurain, Marco Pantani után Chris Froome is a kerékpársport „királynőjének” tartott Tour de France történelmi alakjává vált. A 31 esztendős versenyzőnek még lehet néhány kiemelkedő éve, így akár tovább is növelheti majd Tour-győzelmei számát.