ellenőrzés;állam;letelepedési kötvény;Kosik Kristóf;

2016-07-30 07:11:00

Gulyás szerint a letelepedési kötvény jó

A feltételek változtak, de ez nehezítést is jelent a letelepedési kötvényt vásárlók esetében, hiszen most már nem 8, hanem 30 nap áll rendelkezésre a hatóságoknak, hogy elvégezzék a szükséges vizsgálatokat – ezt Gulyás Gergely mondta az ATV-ben. 

A Fidesz alelnöke szerint nem azért változtattak a szabályokon, hogy azokat a kormányzópárthoz közeli üzletembereket segítség, akik a letelepedési kötvényeket értékesítik. Arról viszont fogalma sincs, hogy miért egy ügyvédi irodán keresztül kell intézni a letelepedési kötvényt vásárló külföldiek papírjait. Gulyás kijelentette: nem állítja azt, hogy az egyes részletei a szabályozásnak ne lennének vitathatóak, de maga a konstrukció jó, az államnak haszna van ebből.

De nem csak az állam gyarapodik, több mint ötmilliárd forintot hozott a konyhára a letelepedési-biznisz egy Rogán Antalhoz és Habony Árpádhoz köthető ügyvédi irodának. Kosik Kristóf cége 5 ezer eurót zsebel be kötvényenként. Nem csoda a mesés haszon, hiszen mint kiderült, szinte bárki megvásárolhatja a magyarországi letelepedését. Hiába ellenőrzi ugyanis a bevándorlási hivatal a kötvényvásárlók előéletét, bűnözők is kaphatnak letelepedési engedélyt. A szabályok szerint a vásárlónak bizonyítania kell, hogy nem követett el büntetendő cselekményt, ám erről a bejelentett lakhelye szerinti hatóság adja ki az erkölcsi igazolást. Ezt a kiskaput kihasználva több korábban elítélt személy úgy kapott letelepedési engedélyt Magyarországon, hogy adóparadicsomként ismert államba jelentkezett át, és az ottani hivataltól szerzett be erkölcsi bizonyítványt. Mindez azért is komoly veszélyeket rejt, mert júliustól a kormány eltörölte a letelepedési kötvények szabályozásából azt a korábbi kitételt, miszerint a kötvényt jegyző külföldiek először csak tartózkodási engedélyt kapnak, és csak fél év tartózkodás után kapják meg a letelepedési engedélyt. Állítólag Rogán és köre már a kötvények bevezetésekor ilyen szabályozást akart, azonban a Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium (BM) ellenkezett.

A BM szerint alaptalanok, minden igazságot nélkülöznek a letelepedési kötvényekkel kapcsolatos vádak, hiszen négyszeres szűrőn esnek át azok, akik ilyen kötvényt vásárolnának, és nem gyorsított eljárásról van szó.