fogyasztás;munkaerőhiány;

2016-08-04 07:20:00

Munkaerőhiány húzza felfelé a fogyasztást

Júniusban a kiskereskedelmi forgalom 5,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest - jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi adatokat. A január-júniusi időszakban a forgalom 5,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.

A bővülésben szerepet játszhatott az elmúlt évek elhalasztott vásárlásai mellett a jelentősebb a bérkiáramlás is. Az egyre égetőbb szakemberhiány több ágazatban is béremelésekre ösztönözte a munkaadókat. Néhány kereskedelmi lánc két számjegyű emeléssel igyekezett megtartani, illetve átcsábítani a képzett munkavállalókat. A magyar tulajdonú láncoknál a béremelés átlagosan 5 százalék volt. A kereskedelmi szektorban így átlagosan mintegy 7 százalékos nettó bérnövekedés volt az idei első félévben.

A forgalmat tekintve az első negyedévben jelentős volt a régiók közötti eltérés - említette a Népszavának Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) elnöke elmondta, míg a közép-magyarországi és nyugat-magyarországi régiókban bővült a forgalom, az ország többi régiójában viszont stagnált, vagy éppen visszaesett. Azt még nem tudni, hogy ez a tendencia mennyire lesz tartós, mert a második negyedévről még nincsenek ilyen bontásban adatok.

Arra lehet számítani, hogy a II. negyedéves GDP-növekedést elsősorban a fogyasztás húzza majd - közölte Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. A szakértő szerint jövő hét pénteken a KSH 2,3 százalékos éves bázisú GDP-növekedésről számolhat be, ami az április-júniusi időszakot illeti. A GDP növekedés gyorsulásához a második negyedévben az 5,5 százalékkal emelkedő bérek mellett a szja-csökkentés is hozzájárulhat.

A kiskereskedelmi forgalom éves átlagban 5 százalék közeli növekedésére lehet számítani, a tavalyi fehéredési hatást is tükröző 5,8 százalékos növekedés után - vélte Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A kiskereskedelmi forgalom növekedését a lakástámogatások kiterjesztése, a lakáspiac élénkülése is ösztönözte. Növeli a háztartások elkölthető jövedelmét a kamatcsökkentések hatására a referencia kamatlábakhoz rögzített hitelek törlesztő részleteinek csökkenése is.

A hazai kiskereskedelmi piac stabilitását erősítheti az is, hogy a Tesco magyarországi leányvállalat tavaly nyereséges évet zár, így egyelőre nem kell kivonulnia a két éve módosított kereskedelmi törvény miatt. Bajba kerülhet viszont a CBA északkeleti régiós központja, a Palóc Kft., amely zsinórban harmadik évét zárta mínusszal. Ha a vonatkozó törvény miatt fel kell hagynia az élelmiszer-kiskereskedelemmel, akkor 80 boltjának a jövője kérdőjeleződik meg - írta korábban a Figyelő. A kereskedelmi törvény módosítása szerint ugyanis, ha egy napi cikkeket árusító, évi 15 milliárd forintos forgalmat meghaladó bevétellel rendelkező cég egymást követő két évben veszteséges, gyakorlatilag lehúzhatja a redőnyt ezen a piacon. Emiatt a jogszabály miatt már uniós kötelezettségszegési eljárás is indult Magyarország ellen.