Műsormagazin;javaslat;zöldombudsman;parlagfű;"parlagfűügyi" kormánybiztos;hatékonyabb írtás;

2016-08-12 07:15:00

Parlagfű - Hatékonyabb fellépést!

Önálló és elfogulatlan "parlagfűügyi" kormánybiztos kinevezését szorgalmazza a zöldombudsman, mert szerinte a hatóságok nem tesznek meg mindent az allergén növény elleni harcban. Sérelmezte, hogy míg a kiskertek tulajdonosait szigorúan büntetik, a több ezer hektáros földterületek gazdái büntetlenül betegíthetik polgárok millióit.

A parlagfű elleni védekezés elhanyagolása - hatásait tekintve - ugyanolyan súlyos környezetszennyezés, mint amikor egy gyár füstöt és mérgeket ereget a levegőbe - figyelmeztetett a jövő nemzedékek szószólója. Szabó Marcell állásfoglalásában örömmel vette tudomásul, hogy a kormányzati szervek a légi felderítés alkalmazásával igyekeznek hatékonyabbá tenni a parlagfűvel fertőzött területek behatárolását.

Ugyanakkor rávilágított arra, hogy miközben szakmai becslések 7-8 ezer hektárra teszik a parlagfüves, főleg mezőgazdasági területek nagyságát, addig a hatóságok a legutóbbi időkig mindössze néhány ezer hektárnyit (tavaly nem egészen 3500 hektárt) voltak képesek azonosítani.

A zöldombudsman szerint az is elfogadhatatlan, hogy míg a helyi hatóságok szigorúan eljártak a kiskertek tulajdonosai ellen, addig az akár több ezer hektáros tarlók vagy napraforgótáblák tulajdonosai hanyagságukkal büntetlenül betegíthetik meg polgárok millióit.

"A parlagfű-allergia ugyanis ma már a legfontosabb népbetegségek közé tartozik, amelynél pusztán a tünetek enyhítésére évente negyvenmilliárd forintot kénytelenek fordítani az arra érzékeny polgárok" - írta Szabó, felszólítva a mezőgazdasági szakhatóságokat arra, hogy az egészséges környezethez való jog érvényesítése érdekében az eddiginél jóval határozottabban lépjenek fel a parlagfűvel fertőzött területek esetében.

Mivel az állampolgári alapjogok érvényesülését az államnak kell biztosítania, az allergiás légúti megbetegedések csökkentése a parlagfű elleni küzdelemmel együtt állami feladat, a parlagfű-probléma megoldásának elmulasztása az állampolgárok egészséghez és egészséges környezethez való alkotmányos jogát érintő súlyos visszásságot okoz.

A szószóló ezért önálló, világos feladatkörrel és felelősséggel bíró kormánybiztos kinevezését sürgeti, aki "ágazati részérdekek (mint a gazdálkodás költségeinek csökkentése, a gyógyszerpiac bővülése) egyoldalú képviselete helyett érvényre juttatja az össztársadalmi érdeket, elfogulatlanul képes és hajlandó az egészségvédelem érdekében tevékenykedő szakmai és civil szervezetekkel együttműködni; aki nem csupán kampányszerűen, a legsúlyosabb gondokat okozó néhány hetes virágzási időszakban, hanem tervszerűen dolgozik a probléma okainak megszüntetésén, és aki rendelkezik a források ésszerű felhasználásához szükséges szakmai tudással, függetlenséggel és hatáskörrel".

Idén csak ennyi pénz jut védekezésre?
Az idén 46,1 millió forintot fordítanak a költségvetésből parlagfű elleni védekezésre - derült ki a földművelésügyi miniszternek Oláh Lajos független országgyűlési képviselő kérdéseire adott írásbeli válaszaiból.
Fazekas Sándor szerint közvetlen uniós forrás nem áll rendelkezésre parlagfű-mentesítésre, de a Vidékfejlesztési program több alprogramja is közvetett támogatást nyújt a gazdálkodóknak a fenntartható, parlagfű-mentes termesztési módszerek alkalmazására és fejlesztésre.
Emlékezetes: tavaly kiderült, hogy a földügyi tárca az adózók 1 százalékainak felajánlásából a parlagfű elleni harcra összejött 1,1 milliárd forint nagy részét teljesen más célokra költötte. A botrány után a kormány visszacsoportosított 642 millió forintot, ebből 546 millió forintot 160 civil szervezet között osztottak szét.
A hvg.hu által a minisztériumtól kikért beszámolókból viszont azt lehetett megtudni, egyes szervezetek néhány napot dolgoztak a milliókért cserébe, ráadásul csak akkor, amikor már javában tartott a parlagfűszezon.