megállapodás;paksi projekt;

2016-09-13 07:23:00

Közel a megállapodás a paksi projektről

A paksi bővítés kapcsán Magyarország és Brüsszel közel van a beruházás tervét érintő minden kérdés pozitív elrendezéséhez - közölte Maros Sefcovic a Bloomberg tudósítása szerint.

Amennyiben Magyarország úgy dönt, hogy új atomerőmű beruházást hajt végre, melyhez egyébként joga van - hiszen a tagállamok szabadon dönthetnek az egyes országok energiamixéről -, akkor ezt az EU jogi irányelveinek mentén teheti meg - tette hozzá az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke pénteken Budapesten tett látogatása során.

A két új 1200 MW-os blokk építését tartalmazó és legalább 12 milliárd euróba kerülő paksi kapacitásbővítési projektnél jelenleg két európai eljárás zajlik, az egyik európai bizottsági eljárás arról szól, hogy a jövőben értékesítendő áramárak kitermelik-e a beruházás költségeit, azaz támogatás nélkül megáll-e a lábán a paksi bővítés vagy sem. A kormány végig arról beszélt, hogy megtérül a paksi projekt, az ellenzők pedig ennek ellenkezőjéről, egyre erősebbek azok a vélekedések, hogy a bizottság szerint is elkerülhetetlen az állami támogatás. A kormány ugyanis irreálisan magas, 65 eurós áramárakkal számolta a megtérülést. Vagyis a projekt veszteséges lehet, amibe folyamatosan pénzt kell önteni. Ebben az esetben tehát lesz állami támogatás, de ha ezt tudomásul veszi a bizottság, már nem beszélhetünk tiltott dologról.

A másik európai bizottsági eljárás a tendereztetés elmaradása miatt indult, mert a kormány nemzetközi versenyeztetés nélkül választotta ki 2014 elején az orosz Roszatomot arra hivatkozva, hogy a magyar műszaki és biztonsági előírásoknak csak az orosz technológia felel meg. A Portfolio által hivatkozott források is úgy tudják, hogy a brüsszeli jóváhagyás egyik feltétele az alvállalkozók kötelező tendereztetése, azaz a Siemens, az Alstom és a többi európai beszállító beengedése lesz.

Úgy tudni, hogy a Brüsszellel folytatott tárgyalások lezajlottak és az állásfoglalás végső formáját szövegezik. Fontos azonban, hogy a Pakssal kapcsolatos két eljárást most már egy csomagban kezeli Brüsszel (állami támogatás, közbeszerzési megsértés), vagyis ha az állami támogatást feltételekkel átengedik, akkor a másikra is rá fog bólintani.