önkormányzatok;népszavazás;kvótareferendum;

2016-09-14 07:00:00

Félelmet kelteni a kvóták ellen

Fideszes polgármesterek is felháborodtak a miniszterelnök azon állításán, hogy az uniós vezetők a magyar településekkel közvetlen tárgyalásokon akarnak megállapodni migránsok befogadásáról. Az egész „baromság” sokak szerint csak a kormánytagok haveri körének egyre látványosabb gazdasági botrányairól akarja elterelni a figyelmet, miközben a bogarat is beülteti a népszavazási részvételükben bizonytalanok fejébe a baloldal meglebegtetett trükközéséről.

„Ki az isten talál ki ilyen baromságot?!" – fogalmazott Polics József, Komló fideszes polgármestere a nol.hu-nak, mert a miniszterelnök hétfői parlamenti beszédében azzal riogatta a magyarokat, hogy a brüsszeli vezetők majd a menekültek befogadására nyitott településekkel közvetlenül egyeznek meg a betelepítésről, ha az ország vezetőinél nem érnek el eredményt. A vádat a baloldali polgármestereknek címezte Orbán Viktor, de a kormánypárti és független városvezetők is kellően kiborultak tőle, mert nem számítottak rá, hogy a kormányzati főkommunikátorok - a legutóbbi közvélemény-kutatások szerinti alacsony várható részvétel miatti ijedtükben – épp a településeknek mennek neki a kampány mostani szakaszában.

A miniszterelnök kijelentése újfent arról szólt, hogy minél nagyobb félelmet keltsen az úgynevezett kötelező betelepítéssel szemben, annak valóságalapjától teljesen függetlenül - jelentette ki a Népszavának Juhász Attila. A Political Capital elemzője szerint a kabinet a menekültválság kezdete óta azt sulykolja, hogy az ellenzék a migránsokkal van, amivel "belerántják" politikai ellenfeleiket egy magyarázkodó szituációba a saját választóikkal szemben.

Nemzetközi jogból elégtelen
Nem tudja értelmezni a miniszterelnök kijelentését Valki László. A nemzetközi jogász a Népszavának elmondta, az EU tagállamai állnak jogviszonyban az unió vezető szerveivel, és nem a települések. Ha Magyarország történetesen mégis befogadná a korábbi európai tanácsi döntésben szereplő 1294 menekültet, a részletekről Brüsszelnek a magyar kormánnyal kell megállapodnia, és nem az egyes városokkal.
Ezután pedig a kormány jelölné ki azt a helyet, ahová a menekülteket el kellene helyezni. Valki hozzátette, a megnövekedett migráció és a terrorista merényletek számának növekedése ugyanarra az okra vezethető vissza: a szíriai és az iraki polgárháborús állapotokra, valamint az Iszlám Állam és az Aszad-rendszer által folyamatosan elkövetett háborús bűntettekre.

A lakosságot ijesztgető kormányfői kirohanást az önkormányzatok ellen értelmezhetjük persze úgy is, hogy a kormányfő éppen „kenyeret tanul szelni a kardjával” – ahogyan azt a zárt körben megrendezett kötcsei Polgári Pikniken mondta. Orbán mindezt annak folytatásaként hozta elő, hogy legfontosabb harcukat már megvívták – mármint a mostani kormánypártok -, de a kardjukat még nem csatolhatják le. Csakhogy ez a kard most akkorát csapott, hogy azt már a fideszes településvezetők többsége sem veszi jó néven. Ugyanakkor Szita Károly még rá is tromfolt Orbán mondataira tegnap a Magyar Időkben, amikor a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnökeként kijelentette, a nagyvárosok vezetői arra biztatják az embereket, hogy vegyenek részt a referendumon, és támogassák a kormányt.

Az egyik legnagyobb önkormányzati szövetség elnöke azonban másként gondolkodik. Finoman mondva is csúsztatás, amiről a miniszterelnök beszélt – reagált a kijelentésre lapunknak Gémesi György. Gödöllő független polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke hozzátette azt is, hogy Orbán mondata csupán a kampány része, még ha ez egy olyan kampány is amitől „felfordul a gyomra”.

Kisvárosi vezetők is felháborodtak, hogy a miniszterelnök az önkormányzati rendszer hátbatámadásával akarja mozgósítani a bizonytalan ellenzéki szavazókat. Végtelenül aljas mondat volt ez Orbán Viktor részéről - jelentette ki Csige Tamás, Hajdúdorog szocialista polgármestere lapunknak. Hogy lehet azért fenyegetni, vagy akár büntetni egy várost, mert nem fideszes polgármestere van? - tette fel költői kérdéseit az ellenzéki politikus. "Egy évben egyszer járok Brüsszelbe, hogy több támogatást érjek el a városomnak, és ezt tanácsolom a kormányfőnek is, ahelyett, hogy felelőtlenül kampányol és kockáztatja ezeknek a forrásoknak a csökkentését" - érvelt a hajdúsági vezető. Dübörög a gazdaság? – kérdezett tovább és meg is válaszolta: maximum a miniszterelnök haveri körében. „Én is polgármester vagyok és Mészáros Lőrinc is. Higgye el, én mégsem élek azon a színvonalon, mint ő.”

Hát épp ez az, amiről a mostanihoz hasonló műbalhékkal el akarja terelni a figyelmet Orbán Viktor. Hisztériakeltés nélkül ugyanis az emberek elkezdenének ezeken az ügyeken is gondolkodni.

Nem akarnak befogadni
Természetesen a leghangosabban a néven nevezett „befogadás-párti” polgármesterek tiltakoztak Orbán vádja ellen, hogy a kormány megkerülésével majd összejátszanak az olyanokkal, mint a szegediek humanizmusáról korábban elismerően nyilatkozó Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. Botka László polgármester szerint az egész gyűlölködő népszavazási cirkusz csak "Orbán hatalmának megerősítéséről szól”. Így reagált Salgótarján MSZP-s első embere is.
Fekete Zsolt az MTI-nek hangsúlyozta: a város közgyűlésének baloldali többsége februárban elutasította azt a lehetőséget, hogy a városba migránsok települjenek. Karácsony Gergely, Zugló PM-es polgármestere Facebook-oldalán jelentette ki, hogy sem ő, sem a kerület más vezetője „nem tárgyalt, és jövőben sem fog tárgyalni Brüsszellel semmiféle migránstelepről, mint ahogy letelepedési kötvények kibocsátására és bahreini csokizásra sem készül”.