FKF Zrt.;szemétdíj;szemétszállítás;

2016-09-23 08:01:00

Nemzeti kukások

Beleejtettem a kukába a lakáskulcsomat, hiába turkáltam benne hónaljig, a kulcs egyre lejjebb ment és hamarosan kuka aljából jött a csörgése. Kiborítottam hát az egészet - a járókelőknek fülig szaladt a szájuk, a legszebb öröm a káröröm - viszont enyém volt a győzedelem.

Vigyázok a kulcsra, nehogy beleessen másodszor is, mert tudom, hogy egyetlen kuka kiürítése Budapesten a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt-nél 752 forintba kerül. No, jó ettől én nem leszek gazdagabb, legfeljebb óvatosabb, de a FKF-nek több milliárdos profitot hoz évente a kukázás, amire a fővárosnak égetően szüksége van kiadásai fedezéséhez. A budapesti szemétszállítás drága, Szegeden Győrben olcsóbb, Felcsúton nagyon olcsó. Gondolt egyet a kormányzat, miért nem mi nyerjük a legtöbbet, miért ne az államnak hozzon nyereséget a szemétszállítás? És létrehozták a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-t. (a keresztapja jóistenit, ide aztán nem kellett volna "nemzeti" nevet adni, még jó, hogy a kukásoknak nem kell elénekelniük a Himnuszt, miközben ürítenek). Pláne, hogy rájöttek az új vállalatnál is, hogy nem jól koordinálnak, a számlázási és szervezési feladatot ellátó vállalatnak nincsenek meg az eszközei, kukásautói és az emberei a munka elvégzésére. Persze, mert kivándoroltak külföldre: Vagy rendőrök lettek, netán határvadásznak jelentkeztek, esetleg egyszerűen beálltak államtitkár-helyettesnek valamelyik minisztériumba. Ott annyi van belőlük, hogy Dunát lehet velük rekeszteni.

Közben olvasom a hírt, hogy a brit kutatók a világűrben keringő szemét összeszedésére alkalmas műholdat fejlesztettek ki. A Föld körül manapság nagyjából 7 ezer tonna hulladék kering; műholdak, rakéták, űrállomások levált darabjai, űrséták, szerelések során elhagyott eszközök. Úgy nézhet ki a világűr, mint amit Röszkénél a bevándorlók, Budapesten a Sziget fesztiválon hagyták maguk után a bulizók. A brit űrkuka miután pályára állt, először egy kocka alakú űrszemét-imitációt bocsát ki magából, majd egy kilőtt hálóval megpróbálja befogni azt. Az elfogott tárgyakkal ezután visszatér, fékezőernyőt, bocsát ki, ami a magasban ritkásan keringő részecskék ütközésével lelassítja, és a légkörbe süllyeszti a gépet, ami ott elég. „A jövő műholdjait már úgy tervezik, hogy pályafutásuk végén megsemmisüljenek, így ne gyarapítsák az űrszemetet” – mondta el a Remove DEBRIS projekt menedzsere, Jason Forshaw. Már jövőre tesztelik a műszert!

De ez még semmi! Nekünk is van jó hírünk: először rendezték meg Németországon kívül a First Lego League nemzetközi robotprogramozási versenysorozat közép-európai döntőjét. Ausztria, Németország, Svájc, Csehország, Románia, Szlovákia és Magyarország legsikeresebb középiskolás csapatai mérték össze felkészültségüket és kreativitásukat. A szelektív hulladékgazdálkodás és hulladék-feldolgozás témában 260 diák vett részt, kutattak, valamint egy teljesen automatikusan működő szemét-robotot terveztek Debrecenben. Lám, csak a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. ilyen béna. Augusztus végéig nem volt képes kiküldeni az előző negyedéves számlákat a lakosságnak. Robotembereket a helyükre!