Európai Unió;Kanada;szabadkereskedelmi egyezmény;

2016-10-24 07:33:00

Győzködik a vallonokat

Csütörtökön kellene Brüsszelben aláírni az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezményt, de ha a belga szövetségi kormány ma nem talál megoldást, bukik a CETA.

Nem adja fel az Európai Unió a Kanadával megkötni tervezett szabadkereskedelmi egyezményt, a CETA-t, de a csütörtöki ünnepélyes brüsszeli aláírást le kell mondani, amennyiben addig nem sikerül meggyőzni a vallon regionális törvényhozókat. Az EU 27 tagállama kész aláírni a megállapodást, a belga szövetségi kormány is támogatná, de mivel Vallónia regionális parlamentje múlt héten elutasította azt, nem teheti. Az aláírás csak minden uniós tagország jóváhagyása esetén lehetséges.

Uniós források szombaton azt közölték, hogy az EU hétfő estig adott határidőt a belga szövetségi kormánynak a CETA elfogadására, Cecilia Malmström uniós kereskedelmi biztos viszont arról beszélt, reméli, hogy csütörtökig sikerül megoldást találni a problémára. Vagyis, vélhetően az utolsó percig próbálják meggyőzni a vallonokat és megmenteni a szerződést.

Névtelen uniós források arról tájékoztatták a médiát, hogy Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke hétfő este tárgyalni fog Charles Michel belga kormányfővel, e tárgyalás eredményétől függ, hogy Justin Trudeau kanadai miniszterelnök Brüsszelbe utazik-e csütörtökön az aláírásra. Amennyiben Michel nem tudja garantálni, hogy az egyezményt elutasító Vallónia tartomány beleegyezését is megkapja, akkor határozatlan időre elhalasztják a találkozót, de sem az EU, sem pedig Kanada nem kívánja feladni a CETA-t.

A kanadai álláspont szerint az EU-n múlik, sikerül-e megmenteni az egyezséget. “A labda az EU térfelén van” – fogalmazott Chrystia Freeland. A kanadai kereskedelmi miniszter Martin Schulz-cal, az Európai Parlament elnökével egyeztetett a kérdésben.

Paul Magnette, a vallon parlament elnöke azt hangsúlyozta, az elutasítás nem a teljes egyezménynek szól, csak egyes fejezetek újratárgyalását szeretnék a vallon képviselők. Sokan ugyanakkor azzal vádolják a vallon vezetést, hogy belpolitikai célokból akadályozza az egyezséget, hivatalos indoklás szerint pedig azért ellenzik a CETA-t, mert úgy érzik, túl sok hatalmat adnak a multinacionális nagyvállalatoknak, az európai vállalkozások és munkavállalók kárára.