Festészet;avantgárd;

2016-10-26 07:49:00

Berlintől Budapestig - Avantgárd kiállítás

Két, 90 éve nem látott Kádár Béla-festményt is bemutat a Virág Judit Galériában nyílt Berlin-Budapest 1919-1933, Képzőművészeti kapcsolatok Berlin és Budapest között című rendkívüli képanyagot bemutató kiállítás.

Ahogy Európa nagyvárosaiból, a ‘20-as évek Berlinjének pezsgő intellektuális atmoszférája Budapestről is vonzotta a művészeket, többek között Berény Róbertet, Czóbel Bélát, Kádár Bélát, Scheiber Hugót, Kassák Lajost, Tihanyi Lajost, Moholy-Nagy Lászlót, akik Berlinben olyan világhírű művészek között forgolódtak, mint Klee vagy Kandinszkij. A Virág Judit Galéria művészettörténészei átfogó kutatást végeztek a korszak berlini magyar vonatkozásairól, ennek eredménye a magyar művészek nemzetközi avantgárdban betöltött fontos szerepét bemutató, interaktív kiállítás lett. Az ingyenesen megtekinthető tárlaton két olyan Kádár Béla-festményt is bemutatnak, amelyek 90 éve nem voltak láthatóak Magyarországon. A berlini évek hatását magukon viselő művek a New York-i Brooklyn Museum kiállításán is szerepeltek; a képeket az Amerikába meghívott festőművész vitte magával a tengerentúlra.

Kádár Béla: Trió

Kádár Béla: Trió

"A közösségi média segítségével, közel egy éves tárgyalási folyamat eredményeképpen hoztuk haza Kádár Béla két grandiózus festményét, amelyek az életmű legerősebb korszakából származnak. Művészettörténészként ez csodálatos élmény." - mondta Kelen Anna, a Virág Judit Galéria munkatársa, a kiállítás kurátora.

A Virág Judit Galéria missziójának tekinti, hogy olyan lappangó magyar kincseket kutasson fel, amelyeket még nem láthatott a magyar közönség, és ezeket non-profit kiállítás keretében a nagyközönség elé tárja. Ilyen a két Kádár Béla- kép, amely az életmű legfontosabb és legerősebb korszakából származik. Abban a rövid periódusban készültek, amikor Kádár, berlini sikereivel, bekerült a nemzetközi körforgásba. Az alkotások méretükben is unikálisak: rendkívül kevés a nagy méretű Kádár-olajfestmény, a hasonló képekből alig egy-két darab ismert. A két Kádár-festmény New York egyik legimpozánsabb kulturális intézménye, a Brooklyn Museum kiállításán is szerepelt. A nemzetközi avantgárd és a dekoratív kubizmus jegyeit magán viselő festményeken a konstruktivizmus és a kubizmus erőteljes hatása figyelhető meg, témájukban pedig a húszas évek art deco életérzése jelenik meg.

A 148 darab festményt, szobrot, plakátot, kollázst, valamint korabeli folyóiratokat és újságokat bemutató kiállítás egyben könyvbemutató is; a berlini korszakot feltáró kutatásból különleges művészettörténeti album készült.