UNICEF;légszennyezettség;gyermekek;

2016-11-02 06:34:00

Kétmilliárd gyereket mérgez a szmog

Világszerte kétmilliárd gyermek él súlyosan légszennyezett területen - derült ki az UNICEF friss jelentésből. Az ENSZ gyermekalapja szerint a naponta mérget belélegző gyerek közül a legtöbb India északi részén és a környező országokban él, a vegyszerek károsíthatják tüdejüket, agyukat és más létfontosságú szerveiket.

Dél-Ázsiában 620 millió, Afrikában 520 millió, Kelet-Ázsiában, főleg Kínában további 450 millió gyerek szív be nap mint nap mérgeket a levegővel. Évente pedig 600 ezer, ötévesnél fiatalabb kisgyerek hal meg a szennyezett levegő okozta megbetegedésekben.

Az UNICEF a légszennyezettséget elemző műholdfelvételek és a demográfiai adatok összevetéséből vezette le a jelentésében szereplő adatokat. A kétmilliárdból 300 millió gyermek olyan súlyosan szennyezett levegőt kénytelen belélegezni, melyben a káros anyagok koncentrációja több mint hatszorosan haladja meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által lefektetett egészségügyi határértékeket. Például Újdelhiben, ahol sokan szemétégetéssel próbálják magukat melegen tartani, harmincszorosan haladja meg a levegő károsanyag-tartalma a WHO által megszabottat.

"Amikor iskolába megyek reggel, általában nagyon nagy a szmog. Néha, amikor átmegyek az úton, nem tudom megmondani, hogy a lámpa zöld vagy piros. A szmogtól kapar a torkom" - mondta a szervezet munkatársainak egy mongol kislány. Az UNICEF jelentése felhívja a figyelmet arra, hogy a mérgező levegő a gyerekeknek sokkal jobban árt, mint a felnőtteknek, mert ők kétszer olyan gyorsan lélegeznek, viszont ideg- és immunrendszerük sérülékenyebb.

Veszélyes szemétégetés
Évente világszerte csaknem hétmillióan halnak meg a levegőszennyezés miatt. Magyarországon ezt a számot 14 ezerre becsülik. Ezért is indította el a kormány a Fűts okosan! elnevezésű kampányt, amelynek célja, hogy megismertesse a lakosságot a veszélyekkel, és csökkenjen a téli légszennyezés - írta a hirado.hu.
V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára az M1 Kék bolygó című műsorában azt mondta: a forgalmasabb utak, közlekedési csomópontok mellett még mindig az autók károsanyag-kibocsátása a meghatározó, de ma már csaknem 70 százalékban a helytelen fűtés rontja télen a levegő minőségét.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke arról beszélt: régen minden családnál bevett szokás volt, hogy otthon égették el a hulladékot, ám az elmúlt 30-40 évben rengeteget változott a háztartási hulladék mennyisége és alapanyaga is, ezek égetése során különösen veszélyes anyagok szabadulnak fel.