Essen;Angela Merkel;CDU;tisztújító kongresszus;menekültválság;

2016-12-05 06:31:00

Merkel irányváltása

Tisztújító kongresszust rendez keddtől a CDU két napon át Essenben. A párt roppant nehéz időszakon van túl, a menekültválság nagyon megtépázta tekintélyét. Igaz, továbbra is a legnépszerűbb párt, a hozzá hasonlóan identitásválsággal küzdő szociáldemokrata SPD-nek nincs esélye arra, hogy megszorítsa.

A kétévente megrendezett tisztújítások legnagyobb kérdése mindig az, hány százalékot kap a pártelnök a küldöttektől. Eddig sosem szerzett 90 százaléknál rosszabb szavazati arányt, két éve például a mintegy ezer küldött 96,72 százaléka adta rá a voksát. Ha most 90 százalék alá menne, az kudarccal érne fel számára, mert azt jelentené, menekültpolitikája miatt sokan saját pártján belül is elvesztették a vele szembeni bizalmat. Azt azonban aligha vonja kétségbe bárki is a kereszténydemokratáknál, hogy Merkelnek sem kancellárként, sem pártelnökként nincs alternatívája.

A CDU-nál most nem a lehető legjobb a hangulat, igaz, volt ennél rosszabb is. Szeptemberben például a nyári merényletek, illetve a CDU gyenge eredményei hatására (három kelet-német tartományban rendeztek választást) a kancellár népszerűsége 50 százalék alá esett. Azóta ismét sokan bíznak benne, de Merkel népszerűsége csak részint ragadt át pártjára. Jó hír a CDU-nak, hogy mióta a kancellár bejelentette újbóli indulását, a CDU népszerűsége két hét alatt négy százalékkal emelkedett.

Essenben a képviselők arra keresik a választ, hogyan tehetik ismét vonzóbbá a CDU-t a választók számára. Azért nem egyszerű a válasz, mert az euroszkeptikus, s egyre inkább jobbra tolódó Alternatíva (AfD) térnyerése miatt teljesen megváltoztak a belpolitikai viszonyok, hiszen létezik egy olyan számottevő párt, amely ideológiáját tekintve a kereszténydemokratáktól jobbra helyezkedik el. Előzőleg a CDU e tekintetben monopolhelyzetben volt.

A Ruhr-vidék városa Essen különleges hely Angela Merkel számára, hiszen itt választották meg először pártelnökké, még 2000-ben. Mostani beszédében ismét kifejti, hogy negyedszerre is pályázik a kancellári tisztségre. Sok bírálatra nem számíthat a felszólalók részéről, ez nem olyan rendezvény, mint az a néhány nappal ezelőtti regionális konferencia, amelyen egy frusztrált CDU tag lemondásra szólította fel. Néhányan ugyan kifejthetik a menekültpolitikával szembeni ellenérzéseiket, köztük a CDU ifjúsági szervezetének tagjai, de ennél sokkal több nem várható. Azért sem, mert a párt menekültpolitikája közelít a testvérpártéhoz, a CSU-éhoz. A pártvezetés által megfogalmazott dokumentum szerint szigorítják a kitoloncolás szabályait, s a CDU is állást foglalt a bevándorlás korlátozása mellett. A kereszténydemokraták kifejtik, nem ismétlődhet meg a menedékkérők tömeges, ellenőrizetlen beáramlása, s szükség esetén tranzitzónákat alakítanak ki. Állást foglalnak amellett, hogy a lehető leghamarabb kell visszaszállítani hazájukba azokat, akik menedékkérelmét elutasították.

Ez a dokumentum egyfajta irányváltásnak tekinthető a kancellár menekültpolitikájában. Az ok egészen egyszerű. Angela Merkelnek a jövő szeptemberi választás közeledtével mind nagyobb szüksége van a CSU támogatására, amely közismerten radikálisabb álláspontot képvisel a menekültkérdés ügyében. A dokumentumot a CSU-val való békülés szándékával írták, nyilvánvalóan azzal a szándékkal is, hogy vegyék elejét az Alternatíva további térnyerésének. „Közös programra törekszünk a CSU-val” – hangoztatta Peter Tauber, a CDU főtitkára. A programban egyébként továbbra sem kívánják meghatározni, hány menekültet engedjenek az országba.

Meglepetés azért sem várható a kongresszuson, mert a kereszténydemokrata CDU amúgy sem tekinthető a forradalmárok pártjának. Olyannyira, hogy a tisztújításon nemcsak a pártelnök és kancellárjelölt személye nem változik, várhatóan az elnökhelyettesek is ugyanazok lesznek, mint eddig. Nem tekinthető gyökeres változásnak, hogy bekerül az elnökségbe Thomas de Maiziere belügyminiszter.