Tiborcz István;luxusszálloda;BDPST Zrt.;

2016-12-09 06:05:00

Épül Tiborcz szállodabirodalma

Egy Visegrádnál épülő, félkész luxusszállodát szerzett meg az Orbán Viktor vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető BDPST Zrt. - írta a HVG.

Az épületet egy Királyi Sanzon nevű cég szerezte meg, ami később Hotel VSGRD-ra változtatta a nevét. A Hotel VSGRD Kft. két tulajdonosa a Lingvai Brigitta és Hoffmann György, ők az állami vagyonkezelő vezérigazgatója, Szivek Norbert üzleti köréhez tartoznak. A BDPST-ről gyanítható, hogy valami köze van a miniszterelnök vejéhez, mert bár hivatalosan nincs benne a cégjegyzékben, a cégalapítási eljárással járó díjat Tiborcz fizette be. Mikor a miniszterelnök vejét a Hír TV erről az utalásról kérdezte, meglehetősen idegesen reagált.

A Börzsönyre és a Dunakanyarra néző, 230 szobásra tervezett épület egy nemzeti park területén fekszik, különlegességét az adja, hogy egy volt bányagödörben alakították ki, így a recepció hátterét valódi sziklafal adja. Az eredeti, ír építtetők szerződést kötöttek az önkormányzattal, amelynek értelmében a hotel évi 25 ezer köbméter vízhez jut hozzá. Az írek a telket is az önkormányzattól vették meg, s eredetileg úgy volt, hogy a panorámás szálloda a Hilton-lánc tagja lesz. Később az eredeti építtető cég tönkrement az MKB Banktól felvett, mai árfolyamon 16 milliárdos hitel miatt, és 2010-ben megkezdődött a felszámolása. A felszámoló már ötször meghirdette a 66 százalékig kész ingatlant, de senki nem tett rá ajánlatot még úgy sem, hogy az árát 5,2 milliárdról 1,8 milliárdra csökkentették az árát. A hitelező MKB ugyanis 51 millió euróig jogosult a zálogtárgyra. A bank végül úgy döntött, értékesíti a követelését, a vevő a Királyi Sanzon Kft. lett, amely belement, hogy az adós természetben, vagyis magával a szállodával fizesse meg a tartozást.

Az üggyel kapcsolatban Tiborcz lehetséges jövőbeli színre lépésén kívül több kérdés is felmerül, például az MKB szerepe. A bank időközben tulajdonosváltáson esett át, amit megelőzően a jegybank felügyelete mellett megtisztították az ingatlanhitelektől: ingatlanvagyonának harmadát értékesítették, kétharmada pedig a szanálási vagyonkezelőhöz került. Kérdés tehát, hogy miért maradt a MKB-nál a visegrádi félkész hotel, és vajon milyen további ingatlanok lehetnek még nála, amelyekről nem tudunk, és ezek szerint benne voltak a 37 milliárd forintos vételárban.

Nem csak ezt a szállót szerezték meg Tiborczék a napokban. A Heti Válasz szerint a BDPST nemcsak a Mahart-házat, hanem azt azt körülölelő háztömböt is megszerezte a budapesti belvárosban. A Vörösmarty térrel összeérő épületegyüttest ötcsillagos óriásszállóvá fejleszthetik, mindehhez pedig az állami bankok adnak hitelt: az Eximbank 15, a Gránit Bank 2 milliárdot. A lap szerint Tiborczék a Viona Kft.-n keresztül birtokolják a Mahart-házat, a cég vezetője, a Szivek stábjához tartozó Lingvai Brigitta azonban a Dorottya Investment Zrt.-nek is vezetője, ez a cég pedig a Mahart-házat közrefogó, háromnegyed tömbnyi palotaegyüttest birtokolja. Az épületkomplexumba a korábbi tulajdonos ötcsillagos Marriott-szállót tervezett, s hamarosan akár egyesíthetik is a Mahart- és a Marriott-projekteket. A lap azt is hozzáteszi, hogy Szivek magánstábja emellett az utóbbi másfél évben bevásárolta magát a Szervita téri Török Bankház épületébe, luxuslakópark-kialakításra készül a Duna-part XIII. kerületi szakaszán, tárgyal a visegrádi hotel befejezéséről, továbbá egy lehetséges dombóvári bevásárlóközpont-helyszínt is bekebelezett.