dopping;NOB;orosz sílövőnők;

2016-12-31 06:54:00

Tagadnak az orosz sílövőnők

Ártatlannak vallja magát Jana Romanova orosz sílövőnő, akit csapattársával, Olga Viljuhinával meghatározatlan időre tiltott el a nemzetközi sportági szövetség (IBU). Mindketten tagjai voltak a 2014-es szocsi téli olimpián ezüstérmes 4x6 km-es váltónak. Pozitív doppingtesztjük nem volt, viszont nevük szerepel a december 22-én nyilvánosságra hozott második McLaren-jelentésben.

Ennek az anyagnak készítője Richard McLaren kanadai jogász, aki a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) megbízásából egy független bizottságot hozott létre a az oroszországi doppingvétségek kivizsgálására. A bizottság újravizsgálta az összes orosz sportoló mintáját, melyeket a 2010-es vancouveri téli olimpián, a szocsi játékokon és a 2012-es londoni nyári olimpián vettek. Az első jelentés szerint összesen 643 pozitív orosz eredményt próbáltak eltitkolni 2011-2015. között. A második ennél is döbbenetesebb állítást tartalmaz: több mint ezerre teszi azoknak az orosz olimpikonoknak és paralimpikonoknak a számát, akik az orosz állam tudtával és aktív közreműködésével tiltott szerekhez nyúltak, a pozitív minták azonban nem kerültek nyilvánosságra.

Az eltiltott sílövők tagadják vétkességüket és jogi úton keresik igazukat, álláspontjuk szerint pozitív lelet nélkül nem lehet őket doppingvétségért eltiltani.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a riói játékok előtt a nemzetközi sportági szövetségekre bízta, hogyan döntenek az oroszok részvételéről. Craig Reedie, a WADA elnöke július 18-án szólította fel a NOB-ot, hogy zárja ki az oroszokat az olimpiáról, mert bizonyítékok állnak rendelkezésre, hogy az állam aktív közreműködésével doppingoltak a sportolók. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) 68 orosz versenyzőnek megtiltotta a részvételt a nyári játékokon, és csak azok állhattak rajthoz, akik nem Oroszországban éltek és készültek fel az olimpiára.

Drasztikusabban járt el a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC), amely a teljes orosz csapatot kizárta a játékokról. A döntés után több orosz parasportoló a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) nyújtott be jogorvoslati kérelmet.