Barack Obama;hackertámadás;Donald Trump;

2017-01-07 20:30:00

Trump a demokratákat hibáztatja a hackelésért

Donald Trump szerint a demokraták csak magukat okolhatják a hackertámadásért, „rendkívüli hanyagságról” tettek tanúbizonyságot, mivel hagyták, hogy betörjenek a szervereikbe a november 8-i elnökválasztás előtt. A megválasztott elnök szombaton Dan Coats veterán indianai szenátort jelölte nemzeti hírszerzési igazgatónak.

Trumpot az FBI, a CIA és az NSA igazgatója pénteken tájékoztatta az orosz hackertámadásról. A megválasztott elnök a találkozó után közzétett írásos nyilatkozatában ugyan úgy fogalmazott, hogy „konstruktív” megbeszélést folytattak, de nem ismerte el, hogy elfogadja a hírszerző ügynökségek értékelését. A milliárdos Twitteren azt írta, a hírszerzési vezetők szerint nincs bizonyíték arra, hogy a számítógépes betörés befolyásolta volna az amerikai elnökválasztás eredményét, a szavazógépeket nem érte támadás. Trump szombaton azt mondta, a demokraták csak azért beszélnek a hackertámadásról, mert kínosan érinti őket, milyen hatalmas vereséget szenvedtek.

A CIA, az FBI és az NSA szakértői által készített jelentés, amelynek rövidített, 15 oldalas kivonatát pénteken, a Trumppal folytatott találkozót követően hozták nyilvánosságra, nagy megbízhatósággal állítja, hogy az orosz elnök, Vlagyimir Putyin rendelte el az amerikai elnökválasztás befolyásolását. „Oroszország célja az volt, hogy aláássa az amerikai demokratikus folyamat hitelét, rágalmazza Hillary Clintont, s rontsa választási esélyeit” – írta a jelentés, hozzátéve azt is, hogy Putyin számára egyértelmű preferencia volt, hogy Donald Trump elnökké választását segítse. A jelentés, amelyet Barack Obama elnöknek csütörtökön mutattak be, leszögezi, az amerikai hírszerző ügynökségek biztosak benne, hogy az orosz katonai hírszerzés a Guccifer 2.0 kitalált személyiséget, illetve a DCLeaks.com portált használta fel, hogy a Demokrata Nemzeti Bizottság, illetve Hillary Clinton kampányfőnökének e-mailjeit közzétegyék, s megszerzett iratokat a Wikileaks leleplező portálnak is továbbítottak (feltehetőleg harmadik személyen, közvetítőkön keresztül). A hírszerzés arra nem kapott megbízást, írják a jelentésben, hogy azt felmérjék, a kiszivárogtatott anyag hatással volt-e az amerikai elnökválasztás kimenetelére.

Orosz részről hivatalosan nem reagáltak az amerikai hírszerzési jelentés közzétételére, az állami tévé 1-es csatornáján úgy értékelték, a jelentés tévéműsorokon, a közösségi média értesülésein alapul, s az a célja, hogy Trump elnökségének legitimitását megkérdőjelezze. A TASZSZ jelentése emlékeztetett, Oroszország egyértelműen tagadta az amerikai vádakat, s Vlagyimir Putyin megjegyezte, hogy „a vesztesek mindig bűnbakot keresnek”.

A megválasztott amerikai elnök egyébként szombaton jelentette be, hogy mégiscsak betölti a nemzeti hírszerzési igazgatói posztot, s Dan Coats 73 éves indianai szenátort jelölte a tisztségre. Trump szerint Coats szenátor, aki korábban a szenátus hírszerzési bizottságának tagja volt, a megfelelő személy a posztra, s „éberen fog őrködni” az amerikaiak biztonságán. A nemzeti hírszerzési igazgatói posztot 2001. szeptember 11. után hozták létre és a célja, hogy koordinálja a különféle amerikai ügynökségek munkáját. Trump szerint a szenátort „szakértelme és egészséges ítélőképessége” alkalmassá teszi a feladat ellátására. A kinevezés szenátusi jóváhagyást igényel. Trump arra készül, hogy átszervezze az amerikai hírszerzést, s fontolgatta, hogy a nemzeti hírszerzési igazgató posztját megszünteti.