Barack Obama;költözés;Fehér Ház;

2017-01-16 06:31:00

Élet a Fehér Ház után

Barack Obama amerikai elnök – a hagyományoknak megfelelően – utódja beiktatásának napján családostól kiköltözik a Fehér Házból. A január 20-án távozó, 44. elnök a hétvégén a CBS televízió „Hatvan perc” című műsorában elmondta: felesége és lányai már várják, hogy kikerüljenek a titkosszolgálat által szigorúan ellenőrzött rezidenciáról. Obama még csak 55 éves, s rengeteg a terve. Az első fekete elnök várhatóan megírja memoárját, s mint már jelezte, legszívesebben visszatérne egykori hivatásához, s közösségszervezőként dolgozna.

Az Obama-házaspár nyolc év után távozik, de egyelőre nem hagyják el Washingtont, hanem a divatos Kalorama negyedben bérelnek egy házat. Mivel Bill és Hillary Clintonnak is van háza Georgetownban, előfordulhat majd, hogy egyszerre három elnök is tartózkodik az amerikai fővárosban. Obamáék ingatlanából szép kilátás nyílik a Washington-emlékmű obeliszkjére, a 9 szobás, nyolc fürdőszobás, elegáns házért becslések szerint havi 22 ezer dollár körüli bérleti díjat fizetnek. Azt még nem tudni, hogy hosszabb távon visszatérnek-e Chicagóba, ahol a First Lady született, s ahol korábban éltek, de az már eldőlt, hogy Obama a Michigan-tó partján fekvő metropoliszban építteti fel elnöki központját, méghozzá a Chicagói Egyetemhez kapcsolódóan, a város fekete negyedében.

Mint minden leköszönő elnököt, úgy Obamát is régóta foglalkoztatta, milyen örökséget hagy, hogyan emlékszik majd rá a történelem. Igaz, neki már önmagában a megválasztása is mérföldkő volt, hisz az Egyesült Államok első afrikai-amerikai elnökeként eleve beírta magát a történelembe. Jónéhány évnek kell eltelnie, mire Obama elnökségének nyolc esztendejét objektív módon meg lehet majd ítélni, de sejthető, hogy - legalábbis a következő négy évben - sokan visszasírják majd Amerikában, sőt világszerte. Ahogy Bill Clinton elnökségére (a Monica Lewinsky-botrány és az impeachment ellenére is) mint a gazdasági prosperitás és a politikai stabilitás ritka időszakára emlékeznek, a viharosnak ígérkező Trump-korszak beköszöntével hasonlóan felértékelődik majd Obama nyolc éve is.

Január első hetében a Gallup intézet felmérése szerint 55 százalékon állt Obama támogatottsága, nyolc év átlagában pedig 48 százalékos volt a népszerűségi mutatója. Utódja beiktatása előtt Ronald Reagannek (63) és Bill Clintonnak (66) volt lényegesen magasabb a népszerűsége, idősebb Bush elnöknek 56 százalékot mértek, ifjabb Bush viszont alig 34 százalékos, rekordalacsony támogatottsággal távozott.

Az amerikai lapok Obama jövőbeni terveiről írva azt valószínűsítik, hogy két demokrata elődje, Jimmy Carter és Bill Clinton példáját követi majd. A 92 éves Carter, a 39. elnök egy terminust szolgált a Fehér Házban, s 56 évesen köszönt le. Az egykori mogyorófarmer az elkövetkező évtizedeket azzal töltötte, hogy bizonyítsa: korántsem volt olyan rossz, kigúnyolni való elnök, mint állították. A georgiai Carter Központ az emberi jogok védelmét tűzte zászlajára, munkatársai több mint száz országban monitorozták az elnökválasztások lebonyolítását. Carter és felesége, Rosalynn a Habitat for Humanity program keretében még Magyarországon is részt vett megfizethető házak építésében. Ha voltak is vitatható lépései, Carter elnökség utáni munkásságát 2002-ben Nobel-békedíjjal ismerték el.

A 42. elnök, Bill Clinton 54 évesen köszönt le két hivatali idő után. Feleségével a New York melletti Chappaquában vettek házat, s Bill Harlemben bérelt irodát. Clinton távozása óta mintegy 150 millió dollárt keresett fizetett beszédekért. A Clinton-alapítványra sok sarat szórtak Hillary kampánya idején, noha az alapítvány jelentős összegeket gyűjtött össze jótékony célokra. Segítettek a természeti csapások utáni mentésben Thaiföldtől Haitiig. Kórházakat építettek Afrikában, támogatták az AIDS leküzdését célzó programokat. Kétségtelen, hogy kétes forrásokból is elfogadott támogatásokat, s ha feleségét elnökké választják, az alapítvány összeférhetetlenségi problémák forrása lett volna.

Velük ellentétben George W. Bush számára megkönnyebbülés volt, amikor leköszönt. Bush nyolc évét meghatározta a 2001. szeptember 11-i terrortámadás, s az utána indított két háború tömérdek konfliktusa. Ifjabb Bush elnökként is akkor érezte legjobban magát, ha texasi birtokán tarackot irthatott, s kerékpározhatott. Visszavonulása után új hobbikat talált, festegetni kezdett, hamarosan új könyvet ad ki, melyben veteránokról készült portréit gyűjtötte össze. Bush csak ritkán nyilatkozik politikai kérdésekről.

George Washington, az első elnök whiskytermelő lett, John Quincy Adams visszament képviselőnek, William Howard Tuft pedig a legfelsőbb bíróság elnöke lett leköszönését követően. Az egykori exelnököknek tehát, ha nem voltak vagyonos emberek, 1958-ig új állást kellett keresniük. Akkor szavazta meg a kongresszus, hogy életük végéig nyugdíjat kapjanak. Jelenleg ez 205 ezer dollár egy évre. Emellett a volt elnökök irodája fenntartását, utazásait és titkosszolgálati védelmét is életük végéig fedezik. Ezeket is beszámítva a ma életben lévő négy exelnök – Carter, Clinton és a két Bush – 2015-ben együttesen 3,2 millió dollárnyi járandóságot kapott. A kongresszus tavaly megszavazta ugyan az elnöki nyugdíj csökkentését, de Obama megvétózta a határozatot.

Obama eddig három könyvet írt, s nyilván mielőbb közzéteszi majd az emlékiratait is a Fehér Házban töltött évekről. Az előző három kötetből 2005 óta a USA Today című lap által közölt adatok szerint 15,6 millió dollár bevétel folyt be. A Random House kiadó elnökké választásakor kötött vele egy előszerződést, de csak leköszönése után kell szállítania a kéziratot. Egyelőre nem tudni, ez a memoárja lesz-e, vagy egy másik írás. Bill Clinton 15 millió, George W. Bush 7 millió dollár előleget kapott, Obama könyvszerződése is hasonló nagyságrendű lehet. S bizonyos, hogy a 44. elnök nem kevésbé keresett szónok lesz, mint Bill Clinton.

Eredeti foglalkozására nézve Obama jogász, a Harvard Law Review első fekete főszerkesztője volt, később közösségszervezőként dolgozott Chicagóban. Most számos lehetőség áll nyitva előtte, elmehet jogászprofesszornak, a Chicagói Egyetemre, vagy a Columbiára, ahol politikatudományokból diplomázott. Gyakran emlegette, hogy szívesen lenne egy profi kosárlabdacsapat résztulajdonosa, szerinte egy NBA-csapat menedzselése kiváló elfoglaltság lehetne. Már évekkel ezelőtt létrehozott egy hátrányos helyzetű, színes bőrű gyerekeket segítő alapítványt, a My Brother’s Keeper alapítvány tevékenységét mindenképpen szeretné leköszönése után is segíteni. Optimizmusára nagy szüksége lehet a romokban heverő Demokrata Pártnak.

Michelle nem akar elnök lenni
Kedden ünnepli utoljára születésnapját a Fehér Házban Michelle Obama. Az első fekete First Lady még férjénél is népszerűbb. Az 53. évébe lépő jogásznő félretette saját hivatását az előző nyolc évre, s Hillary Clintonnal ellentétben végig rendkívül visszafogott volt: nem ment be a kormányülésekre, nem beszélt bele a politikába. A legkeményebb mondatokat alighanem a tavalyi kampány utolsó heteiben, Trump ellenében korteskedve mondta el.
Michelle igyekezett mindent megtenni, hogy két lánya – a most 18 éves Malia és a 15 éves Sasha – a rendkívüli körülmények közt a lehető legnormálisabban nőjön fel, s ez sikerült is. Obamáék nyolc éve alatt nem voltak családi botrányok, az elnök legfeljebb amiatt panaszkodott, hogy „túl egészséges” életmódra fogták. Michelle egyik szívügye volt a veteményeskert a Fehér Ház udvarán. 2010-ben „Let’s Move!” jelszóval a gyerekkori elhízás elleni kampányt indított, Joe Biden alelnök feleségével együtt pedig veterán családokat támogattak.
A First Lady divatikon, népszerű médiaszemélyiség lett, énekelt, táncolt, fesztelenül szerepelt. Rajongói nem győzik biztatni, hogy 2020-ban neki kell indulnia az elnökségért, de Michelle ezt mindig kerek perec elhárította. Egyik búcsúszereplésén, Jimmy Fallon vendégeként a Tonight Show-ban köszönő üzenetet írt őszülő halántékú férjének: „Köszönöm, hogy bebizonyítottad, nem vagy béna kacsa, hanem az én ezüstrókám!