Magyarország;Szaúd-Arábia;győzelem;férfi kézilabda-vb;

2017-01-18 16:56:00

Férfi kézilabda-vb - Fölényes magyar győzelem

Két verség után második győzelmét aratta a magyar férfi kézilabda-válogatott a franciaországi világbajnokságon. Xavier Sabaté együttese tegnap a pont nélkül álló Szaúd-Arábia nemzeti csapatát győzte le 37-24-re, holnap pedig Fehéroroszország ellen zárja a csoportkört.

Remekül kezdte a Szaúd-Arábia elleni mérkőzését a magyar válogatott, ugyanis öt perc elteltével már 4-0-ra vezetett. Először Gulyás Péter talált be Manaf al-Szaid hálójába, s a 40 éves, 137 kilós, civilben tűzoltóként dolgozó kapus a későbbiekben sem tudott feljavulni. Nem úgy Mikler Roland, – aki vasárnap egy napra hazatért egy előre nem látható családi probléma miatt – a magyar kapus remekül kezdett, sorra mutatott be bravúros védéseket.

Ezt követően alábbhagyott a magyar csapat dominanciája, 7-1 után csaknem négy percig nem talált be. A szaúdiak kapust cseréltek, ami jó döntésnek bizonyult, mivel Mohammad al-Szalem eleinte a lövések több mint felét megfogta. Állandósulni látszott a három-ötgólos különbség, majd a 21. percben emberelőnybe kerültek a mieink. Ennek ellenére nem tudták növelni az előnyt, ezért Sabaté 12-7-es vezetésnél időt kért. Császár Gábor és Juhász Ádám szép számmal dobálták a gólokat, majd egy lerohanás után Harsányi Gergely növelte először hétgólosra az előnyt. A hajrában pedig már nem változott a különbség, 17-10-es magyar vezetésnél vonulhattak a félidőben az öltözőbe a felek.

A térfélcsere után a szaúdiak kapus nélküli játékkal igyekeztek csökkenteni hátrányukat, s ők is lőtték az első gólt. Császár viszont büntetőből meglőtte ötödik találatát. Ezután Gulyás Péter kétszer is labdát tudott csenni, s egészen az üres kapuig gyalogolt, lévén a szaúdiak támadásban mindig mezőnyjátékost küldtek pályára a hálóőr helyett. A második játékrészben a félidő végére visszább eső Miklert váltó Fazekas Nándor is jól szállt be, bravúros védése után tizenegy gólosra nőtt a magyar előny (23-12). Ekkor Nenad Kljaic elégelte meg a látottakat, s időkéréssel próbálta rendezni csapata játékát.

Valamelyest ekkor összeszedettebbek lettek a szaúdiak, ám a magyar együttes rendszerint góllal büntette az ellenfél elszalasztott lehetőségeit. Ráadásul al-Szalem meg is sérült, amikor éppen kapujába igyekezett vissza, rácsúszott a kapufára. Az ág is húzta az ellenfelet, ugyanis az egyik mezőnyjátékos, a szintén al-Szalem kapott a lábához. A magyarok eközben sem vettek visszább, így 29-17-es hátránynál kért ismét időt Kljaic. A hajrában csökkent a tempó, de a fölényes sikert nem fenyegette veszély, sőt tovább nőtt a magyarok előnye, így 37-24-es sikert arattak.

„A győzelem a legfontosabb, boldog vagyok a megszerzett két ponttal, ráadásul jól játszottunk. Nem a legerősebb csapat volt az ellenfelünk, de nem kellemes a szaúdiak ellen kézilabdázni. Az volt a tervünk, hogy több pihenőt kapnak azok, akik eddig sok időt töltöttek a pályán. Továbbra sem tudjuk, hogy Nagy László játszhat-e a folytatásban, ezért ma több taktikai variációt kipróbáltunk. Most tartunk egy kis pihenőt, de csütörtökön ismét edzünk, hiszen készülünk az utolsó csoportmérkőzésünkre" – értékelt az összecsapást követően Javier Sabaté.

A mérkőzés legeredményesebb játékosa Császár Gábor volt nyolc góllal, míg az ellenfélnél Szadik al-Mosin hétszer talált a hálóba. A magyar kapusok közül Mikler Roland 18-ból 8 lövést (44%), Fazekas Nándor pedig húszból hét labdát (35%) hárított.

Magyarország a mostani sikerrel megőrizte veretlenségét Szaúd-Arábia ellen, lévén korábbi három találkozásuk alkalmával nemzeti csapatunk győzött. Legutóbb 2004-ben mérte össze erejét a két csapat, a jelenlegi keretből Nagy László és Fazekas Nándor jutott szóhoz azon az összecsapáson. A magyar válogatott pénteken zárja a csoportkört, 20 óra 45 perces kezdettel méri össze erejét Fehéroroszországgal.

C csoport, 4. forduló
Magyarország - Szaúd-Arábia 37-24 (17-10)
Rouen, 3000 néző, Játékvezetők: Licis, Sondors (lettek)
Magyarország: Mikler - Gulyás 4, Szöllősi 2, Bodó 2, Lékai 4, Balogh Zs. 1, Juhász 3. Cserék: Fazekas (kapus), Schuch, Ligetvári 1, Császár 9, Harsányi 1, Jamali 2, Zubai 2, Bánhidi 4, Ancsin 2. Szövetségi kapitány: Xavier Sabaté
Szaúd-Arábia: al-Szaid – al-Abdulali 3, Mahdi al-Szalem 2, Modzstaba al-Szalem 2, al-Dzsanabi 2, al-Obaidi, al-Rahi 1. Cserék: Mohammad al-Szalem, al-Mutairi (kapusok), al-Zaer 1, al-Abasz 1, al-Mohszin 7, al-Hadravi 4, al-Abbasz 1, Szaid. Szövetségi kapitány: Nenad Kljaic
Kiállítások: 8, illetve 8 perc
Hétméteresek: 5/4, ill. 1/0