Reflex;Abe Sinzo;Trump;

2017-02-11 06:30:00

Abe Sinzo, Donald Trump, és a stratégiai golfparti

Abe Sinzo japán kormányfő, az Egyesült Államok legfontosabb ázsaiai szövetségese Theresa May brit miniszterelnök után másodikként tárgyalhatott Donald Trumppal a Fehér Ház Ovális Irodájában. A japán miniszterelnöki párt hétvégére Floridába is meginvitálta golfozni az amerikai elnök. Abe látogatásának előestéjén Trump a kínai elnököt igyekezett megnyugtatni, Washington kitart az „egy-Kína-politika” mellett.

Trump elnökké választása óta a japán miniszterelnök harmadszor vizitál az Egyesült Államokban, Abe Sinzo a megválasztott elnök egyik első külföldi vendégeként járt november közepén a Trump-toronyban, majd decemberben elment Pearl Harborba, s Obamával együtt hajtottak fejet a második világháborús japán támadás áldozatai előtt. Mivel a mexikói elnök lemondta fehérházi meghívását, Abe lett Trump második hivatalos vendége. (Igaz, a múlt héten, a fehérházi imareggeli előtt Trump a jordán királlyal is szót váltott.)

Tokió számára rendkívül fontos a csúcs, a kiéleződő japán-kínai területi viták, az erősödő észak-koreai nukleáris fenyegetés közepette azt várta az új amerikai elnöktől, hogy személyesen is erősítse meg Washington elkötelezettségét a stratégiai partnerség fenntartása mellett. Trump védelmi minisztere, James Mattis múlt héten Tokióban már ígéretet tett arra, hogy Washington védelmi garanciája a vitatott Szenkaku-szigetekre is kiterjed. Japánban 50 ezres amerikai katonai erő állomásozik, Patriot-rakétarendszer védi a távol-keleti szigetországot. A tárgyalásokon áttekinthették azt is, mi léphet a Trump által felmondott csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodás, a TPP helyébe.

Abe látogatása elé időzítve folytatott "hosszú és szívélyes megbeszélést Donald Trump Hszi Csin-pinggel, a hívást a kínai elnök kezdeményezte. A telefonbeszélgetés során a Fehér Ház által kiadott közlemény szerint az amerikai elnök biztosította a kínai államfőt arról, hogy az amerikai-kínai viszony évtizedek óta követett alaptétele, az "egy Kína-politika" elve nem változik. Annak ellenére sem, hogy megválasztása után Trump fogadta Caj Jing-ven tajvani elnök gratulációját, amit Pekingben rendkívül zokon vettek. Trump és a kínai elnök megbeszélését Tokióban üdvözölték, mondván, erősítheti a térség stabilitását.

Washingtonban etikai aggályokat vet fel, de Tokióban sem okozott általános tetszést, hogy Abe elfogadta a floridai meghívást, s a beutazási tilalom miatt világszerte bírált amerikai elnökkel golfozás közben fűzi szorosabbra a kapcsolatokat. A golfdiplomácia azonban már a japán kormányfő nagyapjának is "bejött", Kisi Nobuszuke egykori miniszterelnök Dwight Eisenhowerrel játszott. Trump Mar-a-Lago-i rezidenciáján ott lesz a First Lady is. Melania Trump egyelőre nem költözött át Washingtonba, ezúttal azonban ő kalauzolja a japán kormányfő feleségét. Abe a Trump-toronyban megismerkedett a milliárdos lányával és vejével, Ivanka Trump már akkor is összeférhetetlen lépést tett, divatkollekcióját egy nemzetközi tárgyalás keretében reklámozta.

Ivanka divatmárkája miatt került bajba Trump tanácsadónője, Kellyanne Conway, amikor a FoxNews televíziónak adott interjújában arra buzdította az amerikaiakat, vásároljanak az elnök lányának kollekciójából. „Hadd csináljak egy kis ingyenreklámot Ivankának. Menjenek és vegyék az áruit, online is megrendelhetők” – lelkendezett Conway. Nem kevésbé volt kínos, hogy előzőleg maga az elnök nekiment a Nordstrom divatcégnek, amely bejelentette, üzleteiben nem fogja árulni Ivanka termékeit. Erről tettek fel kérdést Conwaynek, aki elnöki tanácsadói minőségben szerepelt.

A kongresszusban kétpárti vizsgálóbizottságot állítanak fel, mivel a tanácsadónő durván megsértette a szövetségi etikai szabályokat. Egyetlen állami tisztviselő sem használhatja fel hivatalát nyerészkedésre, vagy bármely termék, szolgáltatás, vállalkozás reklámozására, ezt mondja ki a törvény. A fehér házi szóvivő a botrányra nem sok szót vesztegetett. „Kellyanne Conway eligazítást kapott, mit és hogyan mondhat, ezzel el van intézve” – mondta Sean Spicer. A Nordstrom jól jött ki a vitából, a cég értéke 445 millió dollárral emelkedett.

Elbukta a fellebbezést az elnök
Donald Trump beutazási tilalmának visszaállítása ellen döntött a San Franciscó-i szövetségi fellebbviteli bíróság. A háromtagú bírói tanács 29 oldalas ítéletében egyhangúan arra jutott, hogy a washingtoni igazságügyi minisztérium nem tudta bebizonyítani, hogy nemzetbiztonsági okokból szükséges a január 27-én elfogadott utazási tilalom. Trump nem adja fel, várhatóan a legfelsőbb bírósághoz fordul. A 45. elnök eddigi legvitatottabb elnöki rendeletét múlt pénteken függesztette fel James Robart seattle-i bíró, Washington és Minnesota államügyészének tiltakozása alapján. Összesen 17 amerikai állam csatlakozott a tilalomhoz, 97 technológiai cég fogalmazott meg ellenvéleményt, számos emberi jogi szervezet is pert indított. Az igazságügyi tárca fellebbezését csütörtökön este utasította el a három tagú fellebbviteli testület, mondván, Trump jogásza nem igazolta hitelt érdemlően, hogy az utazások visszaállítása tényleges fenyegetést jelent.
Az elnök szokása szerint Twitteren reagált. „Találkozunk a bíróságon, nemzetünk biztonsága forog kockán” – írta. Trump azt állítja, az iszlamista terroristák kiszűrése volt az utazási tilalom célja, csakhogy a hét tiltó listára tett állam egyikének polgárai sem követtek el soha terrorakciót az Egyesült Államok területén. Az előkészítetlenül meghozott intézkedés káoszt, fennakadásokat okozott amerikai és külföldi repülőtereken, világszerte tüntettek ellene. A Politico című lap szerint Trump három szarvashibát is elkövetett, nem tisztázta, hogy a zöldkártyával rendelkezőkre nem vonatkozik a tilalom, a rendelet korrigálását is rosszul végezték el, s végül kétségbe vonták, hogy a másik hatalmi ágnak jogában áll egy elnöki döntés felülvizsgálata. „Trumpnak látnia kell az írást a falon, ez a rendelet alkotmányellenes” – közölte Chuck Schumer, a szenátusi demokraták vezetője. Még Hillary Clinton is megszólalt, Twitteren annyit írt: 3:0.