devizahitel;

2017-02-13 21:15:00

A hitel, a per és a szúrós tekintet

Facebook-bejegyzései miatt rágalmazásért perelte be Müller Tihamért, a Dél-Alföld Otthonvédők civil szervezet vezetőjét Bodócsné dr. Vattay Noémi, a Bajai Járásbíróság bírája. Müller hallgatóságként jár társaival devizahiteles perek nyilvános tárgyalására, jelenlétük zavarja a bíróságokat. A Szegedi Járásbíróság a rágalmazási perben hétfőn elrendelte a civil szervezeti vezető elmeorvosi vizsgálatát.

Tüntetést tartottak hétfő délelőtt a dél-alföldi devizahitel-károsultak a Szegedi Törvényszék épülete előtt. Müller Tihamért, a Dél-Alföld Otthonvédők civil szervezet vezetőjét vádlottként is beidézték az épületbe. Bodócsné dr. Vattay Noémi, a Bajai Járásbíróság bírája jelentette fel, mert szerinte Müller a becsületét csorbító, hamis tényállításokat tett közzé a Facebook-oldalán, amit sokan lájkoltak és megosztottak.

Bár magánvád alapján indult a per, a vádiratot az ügyészség képviselője olvasta fel. E szerint Müller közösségi oldalán olyanokat írt, hogy a bírónő fölkészületlenül ítélkezik, parancsra dolgozik, lefizethető, „együtt dolgozik” egy bajai végrehajtóval, ők ketten a devizahitelesek tönkretevői. Hallgatóként jelen volt a tárgyalóteremben az a bajai özvegyasszony, akinek a tárgyalása elindította az eseményeket. Az asszonynak meghalt a férje, közben a törlesztő részletük 90 ezerről 190 ezerre emelkedett, és az asszony nem tudta fizetni. A bajai bírónő nem függesztette fel a végrehajtásról szóló pert, noha a hitelfelvevőnek még folyt egy másik, az elszámolásról szóló a pere egy budapesti bíróságon. Ha az marad a jogerős ítélet, rövid időn belül kilakoltatták volna, de a Kecskeméti Törvényszék másodfokon felfüggesztette a pert.

Ezek után jelentek meg a becsületcsorbító bejegyzések Müller Facebook-oldalán. Bár a férfi vitatta, hogy ő írta volna azokat, de azt elismerte, hogy egyetért azok tartalmával. Úgy tűnt, a bíróság tényállításnak, és nem véleménynek tekinti ezeket – Müller valószínűleg nem tudta volna minden kétséget kizáróan bizonyítani őket, érdemben nem is próbálkozott ezzel.

Bodócsné dr. Vattay Noémi tanúvallomásában elmondta: rettenetesen nehéz olyan körülmények közt dolgoznia, hogy a vádlott által befolyásolt ügyfelek úgy jelennek meg a tárgyaláson, hogy hallottak a róla szóló rágalmakról. A magas, testes Müller minden devizahiteles tárgyaláson leül a pulpitussal szemben, és „le nem veszi rólam a tekintetét”. A bírónőt rettenetesen megviseli, hogy a vádlott ott ülhet, és ezzel megpróbál rá nyomást gyakorolni, de megteheti, mivel a tárgyalások nyilvánosak.

A már említett rágalmazó tényállításokon kívül a bírónő azt is sérelmezte, hogy Müller – szintén a közösségi oldalán – nyilvános vitára hívta őt ki a deviza-hitelek mibenlétéről. A folytatólagos lejárató tevékenységével kárt, rettenetesen nagy stresszt okoz neki. Müller szerint a bírónő az idézett esetben a fejét lehajtva, senkinek a szemébe nem nézve hirdette ki a kilakoltatást jelentő ítéletét.

Müller Tihamér a hétfői tüntetés részeként egy petíciót kívánt átnyújtani a Szegedi Járásbíróság elnökének. Az iratot végül a sajtóosztály munkatársa vette át. A civil szervezeti vezető később a bíróság előtt, a tüntetésen hangszóróból kiáltotta világgá a petíció fő üzeneteit. Például azt, hogy a Kúria jogegységi döntései nem jogszabályok, és nem írhatnak fölül érvényes jogszabályokat, pláne nem az Európai Bizottság fogyasztóvédelmi rendeletét. A bírák esküjükben tisztességes eljárásra, a jogszabályok betartására tesznek fogadalmat – ezt nem írhatja fölül a Kúria, vagy annak valamelyik vezetője utasítása.

Idézi a petíció azt a tájékoztatót is, amely a Pécsi Ítélőtábla honlapján volt látható, majd eltűnt onnan. 2016. április 8-án a devizahiteles perek eljárásjogi kérdéseiről tartottak konferenciát – az ott elhangzottakat foglalta össze a szöveg. Olyanok vannak benne, hogyan „kell kilőni” a devizahitelesek jogi érveit. „Itt már csak a kegyelemdöfést adjuk meg, vége a történetnek, csak az elszámolást kell elvégezni”. Ez a szöveg a devizahiteleseknek azt a vélelmét támasztja alá, hogy hiába perel bárki a devizakölcsön-szerződések érvénytelenségének ügyében, a bíróságoknak ki van adva, hogy ne ítéljenek a hiteladósok javára.

A Szegedi Járásbíróság hétfőn elrendelte a rágalmazással vádolt Müller Tihamér elmeorvosi vizsgálatát. Az igazságügyi elmeszakértőnek arra kell választ adnia, fennáll-e a vádlott esetében elmebetegség, gyengeelméjűség, vagy tudatzavar. A bíró figyelmeztette a civil szervezet vezetőjét, hogy a vizsgálatnak köteles alávetni magát: ha azon nem jelenik meg, rendőrséggel is elővezettethetik.