Lázár János;kormányinfó;

2017-02-23 14:25:00

Lázár: az olimpia már lezárt ügy

Baloldali pártok nélkül nincs nemzeti egység, anélkül pedig nem lehet olimpiát rendezni - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter, ezzel indokolva, hogy visszavonják az olimpiai pályázatot. Az ügyet a kormány ezzel lezártnak tekinti. Magyarországon nincs meg a hit és a bátorság egy olimpia rendezéséhez - véli Lázár János, aki szerint nagy ügyekben mindig ez a helyzet.

Baloldal nélkül nincs nemzeti egység

Visszavonja az olimpiai pályázatot a kormány és a Fővárosi Közgyűlés, hiszen nemzeti egység nélkül egyetlen ország sem tudott olimpiát rendezni. Baloldali pártok nélkül pedig nincs nemzeti egység - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Szép eredmény, hogy eljutottunk az utolsó előtti szakaszhoz, de a korábbi nemzeti egység megtört, ezért a kormány ezt az ügyet lezártnak tekinti. Lázár János jelezte, hogy Fürjes Balázs, a budapesti olimpiai pályázat vezetője a pályázathoz kapcsolódó minden eddigi költség felhasználásáról be fog számolni. A közeljövőben áttekintik, hogy milyen beruházások kezdődtek el eddig, illetve milyenekre van szüksége a jövőben a magyar sportnak.

Mennyibe kerül az elengedett olimpia?

A Népszava kérdésére Lázár János azt válaszolta, hogy Magyarországnak semmiféle kártérítést nem kell fizetnie, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felé nincs ilyen kötelezettsége. 

Miért nem lesz népszavazás?

Újságírói kérdésre a miniszter azt mondta: Mi értelme volna annak, hogy az ország magát égesse? A kormány szerint a népet azért nem kellett volna korábban ebben az ügyben megkérdezni, mert az ő képviselőik a Fővárosi Közgyűlésben, illetve az Országgyűlésben nem vetették fel, nem tartották szükségesnek, támogatták a pályázatot. Kovács Zoltán szerint a Momentum Mozgalom kezdeményezése egyébként sem arról szólt, hogy legyen-e népszavazás, hanem arról, hogy legyen-e olimpia. Lázár János pedig úgy reagált, ha lenne népszavazás, az valószínűleg elutasítaná az olimpiát.

Ezután nem felejtette el hangsúlyozni a baloldal felelősségét mondván: korábban miért támogatták az olimpia rendezését? A kormányzati felelősséget firtató kérdésre csupán annyit válaszolt: az éremnek két oldala van.

Bevándorlás

Lázár János szerint továbbra is számolni kell a bevándorlással, azért meg kell erősíteni a határzárat, ez praktikusan egy újabb kerítést is jelent a szerb határszakaszon. Harmincnyolc milliárd forinttal emelték emiatt a HM költségvetését. Az érkezőket korlátozni kívánja a kormány szabad mozgásukban, ezért törvénymódosításokat javasolnak, a zárt, vagy nyílt táborban tartózkodókat pedig visszaviszik a határra. A tárcavezető közölte azt is, hogy több helyen felállítják azokat a pontokat, ahol a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal munkatársai átveszik a menedékkérelmeket. Európában romlott a biztonsági helyzet, amely egyértelműen összefügg a bevándorlással - hangsúlyozta a miniszter.

Nemzeti konzultáció - Az öt ügy

A következő évek nagy kérdése lesz, hogy ki határozza meg a gáz, az áram árát. Lázár szerint ha nem a magyar hatóságok szabnák meg az árakat, hanem a piac, akkor jóval drágább lenne az energia.

Brüsszel azt a jogot is szeretné elvenni, hogy itthon határozzák meg az adók mértékét. Ha az adópolitikában a brüsszeli álláspont érvényesülne, az az ország halálát jelentené.

A beruházási támogatások kérdése a következő. A miniszter azt mondja, hogy az EU meg szeretné fosztani az országot a hazai támogatások lehetőségétől.

A bevándorlás és a civil szervezetek külföldi támogatása is olyan téma, amiről nemzeti konzultációt kezdeményez a kormány márciusban.

A magyar Nutella nem osztrák Nutella

Lázár János amiatt is kritizálta Brüsszelt, hogy a silányabb minőségű élelmiszerek ügyében azon az állásponton van, hogy "a szegényebb magyaroknak lehet ócskább dolgokat eladni". Több terméket, illetve márkát is említett, amelyek esetében a magyar ellenőrök azt tapasztalták, hogy az osztrák boltok polcain jobb a minőségük, mint a magyar üzletekben. Nevesítette a Coca-Colát, a Nesquiket, a Rio Marét, a Nutellát és a Knorrt. Jelezte, hogy újabb vizsgálatok lesznek.

A brüsszeli út

A miniszter a meglehetősen homályos célú brüsszeli útjáról annyit mondott, hogy az európai számvevőszék magyar tagjának Pelczné Gáll Ildikót javasolják. A paksi atomerőművel kapcsolatban zajlanak a tárgyalások, hogy azok milyen eredménnyel zárulhatnak, nem mondott semmit. Kötelezettségszegési eljárások is folynak Magyarország ellen (ezeket a miniszter támadásnak titulálta). Ezek közül az egyikkel, a külföldiek magyarországi földszerzésével kapcsolatban egyértelmű az álláspont: külföldi ne vehessen magyar földet. Az energiaárak megállapításával pedig ott tartunk, hogy az EU bíróság elé viszi az ügyet.