illúzió;nyelvvizsga;ingyenesség;KRESZ-vizsga;

2017-02-28 06:15:00

Ingyen sem olcsó a tudás

A kormány tervei alapján már 2018-tól ingyenes lesz a nyelvvizsga, és térítésmentesen mehetnek a diákok a Kresz-vizsgára tudta meg a Magyar Idők. Az „ingyenes nyelvvizsga" azonban csupán illúzió: a költségek tetemes részét az iskolán kívüli különórák, felkészítő tanfolyamok jelentik. Ugyanez mondható el a KRESZ-vizsgadíj esetében is.

Nem valószínű, hogy jelentősen növekedik majd a nyelvvizsgával rendelkező fiatalok aránya attól, hogy a kormány átvállalja az első középfokú nyelvvizsga költségeit - mondta lapunknak Légrádi Tamás. A Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke szerint nem azért csökken évről évre a nyelvvizsgázók száma, mert a jelentkezők nem tudják kifizetni a 20-30 ezer forintos vizsgadíjat. „Természetesen jó dolog, hogy támogatja az állam, de a problémát ezzel nem oldják meg" - mondta.

A kormány napilapja, a Magyar Idők írta meg: az ingyenes nyelvvizsgára az új ifjúsági stratégiában tesz javaslatot a kabinet, az intézkedés pedig már jövőre életbe léphet. Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter már február elején, a Magyar Ifjúság 2016 kutatás eredményeinek bemutatása után is beszélt a kormány terveiről. A kutatás szerint ugyanis a fiatal, 15-29 éves korosztálynak csupán töredéke (31 százaléka) rendelkezik legalább egy középfokú nyelvvizsgával. Arányuk 2010-től csökken: míg 2007-2010 között évente mintegy 100 ezer volt a megszerzett bizonyítványok száma, 2013-ra majdnem felére esett vissza.

Légrádi Tamás szerint a demográfiai okok mellett ebben nagy szerepet játszik az is, hogy az egyetemi felvételiknél jelenleg még egy felsőfokú nyelvvizsgánál is többet ér egy emelt szintű nyelvi érettségi. „Sokkal fontosabb kérdés, a nyelvtanítás belső tartalmát hogyan javítanák az állami iskolákban. Felkészült, motivált nyelvtanárok kellenek, akiknek nincs megkötve a kezük abban, mit és hogyan tanítsanak" - fogalmazott a szakértő. Az „ingyenes nyelvvizsga" ráadásul így is csak illúzió: a költségek tetemes részét a különórák, felkészítő tanfolyamok jelentik, amelyek nélkül az iskolai nyelvoktatás jelenlegi színvonala mellett csak kevesen jutnak el a középfokú nyelvvizsgáig.

A lap óriási sikerként tálalta azt is, miszerint az állam lemond a KRESZ-vizsga 4600 forintos díjáról. A lap emlékeztetett, az elméleti tanfolyam 20-30 ezer forintba kerül. Arról viszont nagyvonalúan hallgattak, hogy a B-kategóriás jogosítvány megszerzése más kiadásokkal is jár, a KRESZ-vizsga díja csak elenyésző része a vezetői engedély összköltségének. A vizsga díjának rögtön bő kétszerese a gyakorlati vizsga 11 ezer forintos tarifája. Ahhoz persze, hogy egyáltalán meg lehessen próbálkozni a gyakorlati vizsgával, legalább 29 órát, 580 kilométert kell vezetni. Óránként minimum 3000-4000 forintos tarifával számolva, ez összességében 87-116 ezer forint. Mindezen túl mintegy 16-17 ezer forinttal növeli a kiadást az elsősegély tanfolyam ára és a vizsgadíj.

Mindez azt jelenti, hogy 130-140 ezer forintos költségből kell kiindulnia annak, aki B-kategóriás jogosítványt szeretne. Mindez ráadásul az esetek többségében tényleg csak kiindulási pont, hiszen sok múlik a tanuló tehetségén, azon, szükség van-e plusz gyakorlásra. Nem mellékes az sem, becsületes-e az oktató. A szakmában ugyanis - az iskolák közötti éles konkurenciaharc miatt - sokan trükköznek, s az alacsony árakon elcsábított tanulók végül a különféle rejtett költség miatt 180-200 ezer forintos kiadásnál tartanak, mire kézbe vehetik a jogosítványt.