Alföldi Róbert;Jordán Tamás;passió;

2017-03-22 12:20:00

Alföldi Róbert: vérlázító, ami Jordán Tamással történik

Alföldi Róbert az Indexnek adott terjedelmes interjúban beszélt arról, hogy a körülmények ellenére itt akar élni, mert ez a hazája. Szerinte mind a 266 151 embernek, akit hazaárulással vádolnak, pert kéne indítania. A rendező már hozzászokott, hogy elkönyvelték baloldali, liberális, zsidó, buzi menekültbérencnek. Az interjúban szóba került Jordán Tamás ügye és magánélete és a Passió XXI című darab rendezése is.

Én már el vagyok könyvelve baloldali, liberális, zsidó, buzi menekültbérencnek - válaszolta Alföldi arra, hogy egy ideje már nem buzizták le nyilvánosan. "Ez már nem kérdés, ezzel már nem foglalkoznak. De én sem velük, azt hiszem. Ezek az ügyek kívülről biztos sokkal furcsábbak voltak, mint belülről. És nagyon megtanítottak arra, hogy mi a fontos és mi nem az" - mondta.

Jordán Tamással kapcsolatban kifejtette, hogy a szombathelyi színház esetében már a látszatra sem adott a hatalom. "A mi sztorinkban objektíven nézve nem volt nagy meglepetés, de ami most Szombathelyen történik, az vérlázító cinizmus. … De hányszor mondtuk már, hogy ezt már úgysem merik meglépni, és mindig meg merték - fejtette ki a rendező, hozzátéve, hogy a Jordán-féle balhéról szóló újságcikkben fontos kérdés, hogy hogy szerepelhetett a pályázatában, a szombathelyi alpolgármester pedig őt említi, mint bizonyítékot, hogy miért nem szabad Tamásnak folytatnia a színház vezetését.

Alföldi a hatalmon lévőkről kijelentette, hogy iszonyú sokat hangoztatják ebben az országban, hogy milyen elvek szerint éljünk, és milyen elvek szerint építik ezt az országot. "De pont a lényeget nem hallják meg: ha valóban a Biblia vagy a jézusi tanítások szerint élnénk, akkor nem gyűlölnénk egymást. A mi országunk most szembemegy a katolikus egyház vezetőjével; mi magánál a pápánál is jobban tudjuk, mit csináljon egy igaz keresztény azokkal az emberekkel, akik elmenekültek a háború elől. Ebben olyan álságos, hazug, cinikus pragmatizmus van, amiről beszélni kell. Ha csak a szeretet és a mást gondoló emberek tiszteletét komolyan vennénk, sokkal kevesebb problémánk lenne. …a kereszténységet tartják pajzsként maguk elé, de jézusi értelemben nem keresztényi értékeket képviselnek" - fejtette ki.

“Biztosan lehetett volna dolgozni azon, hogy kevésbé legyek renitens a Nemzetiben. De én ott nem folytattam semmiféle kormányellenes tevékenységet – ez nagyon fontos. Ott mi olyan dolgokról beszéltünk, amiket problémáknak gondoltunk, mert azt gondoltuk, a színháznak az a dolga, hogy problémákat vessen fel. És ezzel volt igazából baj, ezt mosták össze a kormányellenességgel. Jó, igaz, nem bírom ezt a kormányt, ezt mindenki tudja – de ennek mi köze is van a teljesítményemhez? Soha nem politizáltam direkten a színpadon. De már az is elég volt, hogy kérdéseket tettem fel - fogalmazott, hozzátéve, hogy manapság elegendő a tények kimondása ahhoz, hogy ellenzékinek nevezzenek valakit.

“Szerintem az a mi legnagyobb problémánk, hogy nem vagyunk hajlandóak látni a valóságot. Nézz körül: nálunk a kudarc a legnagyobb siker, nálunk az érvénytelen népszavazás érvényes népszavazás. Ha egy civil kezdeményezés arról akar szavazni, hogy legyen-e olimpia, az hazaárulás és az olimpia kinyírása. Aki lop, az nem lop, és nincs korrupció sem. Nálunk nincs valóság. Valami cyberlétben élünk" - fejtette ki a Nemzeti Színház volt igazgatója.

A teljes interjút ide kattintva olvashatja!