korrupció;felmérés;

2017-04-06 07:22:00

A korrupció szinte mindent átsző

Öles léptekkel haladunk abba az irányba, hogy Magyarország velejéig korrupt országgá váljon, s mindent átszőjenek a visszaélések – szűrhető le világ vezető könyvvizsgáló és üzleti tanácsadó cége, az EY 41 ország, köztük Magyarország cég- és középvezetői körében elvégzett felméréséből. A válaszadók több mint háromnegyede úgy látja, hogy ma Magyarországon a visszaélések és a korrupció mindennaposak az üzleti életben. A hazai üzletemberek 78 százaléka szerint az országban jelenleg kenőpénzzel el lehet intézni a dolgokat, ennek segítségével előrébb lehet jutni. Az idei érték egyébként 18 százalékkal haladja mag a közép-kelet-európai átlagot, és ezzel Magyarország bekerült a korrupció által leginkább sújtott országok közé az Ázsiát, Európát, Afrikát és Közel-Keletet (EMEIA) tömörítő régióban. A fejlett piacokon egyébként ez az arány 36 százalék, a fejlődő piacokon pedig 61 százalék volt.

Az adat már önmagában is roppant szomorú, azt figyelembe véve pedig különösen elkeserítő, hogy 2012-ben ez az mutató még „mindössze” 58 százalék volt. A helyzetet pedig különösen drámaivá teszi egy további adat. A kutatást ismertető Biró Ferenc, az EY partnere ugyanis kitért arra, hogy alapvetően két oka van annak, hogy a magyar vezetők nem jelzik a visszaéléseket. Az egyik a komoly munkahelyi nyomás, ezt 31 százalék nevezte meg visszatartó erőként, a másik pedig a személyes biztonságuk miatti aggodalom. Utóbbit a válaszadók 69 százaléka említette. Kérdésünkre válaszolva Biró kifejtette: ebben az esetben nem arról van szó, hogy ezek az emberek a munkahelyük esetleges elvesztése miatt aggódnak. Sajnos többről van szó, megfenyegetik őket, hogy „esetleg” bajuk esik. Ez már nem a fehérgalléros ügyeskedés – fogalmazott -, számos olyan vállalatnál, ahol nagyon komoly pénzeket lehet keresni bizony bűnözői csoportok épülnek be. A hazai üzleti életben tapasztalható állapotokat jól jellemzi, hogy az említett 69 százalékkal a kutatásban részvevő 41 ország között a legrosszabb helyre kerültünk, Nigériát megelőzve.

Mindezek tükrében azon a mutatón már nem sok meglepődni való akad, hogy a vezetők csupán 21 százaléka állította, hogy jelezte felsőbb szintek felé vagy külső partnernek, ha visszaélést tapasztalt. A honi helyzetet úgy foglalta össze a EY partnere: az emberek nem buták, látják mi folyik körülöttük, de féltik magukat. Hozzátette: pedig legrosszabb, amit a munkavállaló tehet, hogy az ilyen eseteket elhallgatja. Minél több olyan helyen jelzi a problémákat, amely átláthatóságot biztosít, annál nagyobb a védettsége.