Bioritmus;felmérés;dohányzás;

2017-04-24 07:44:00

Egymilliárd közelében a dohányosok száma

A patinás egészségügyi hetilap, a „The Lancet” kutatása szerint többen dohányoznak, mint valaha. Számuk már két évvel ezelőtt meghaladta a 933 milliót.

Globálisan a magas vérnyomás után a dohányzás áll a második helyen az olyan betegségek sorában, amelyek halálhoz vezettek. 6,4 millió ember halálában vétkes. Kínát, Indiát, az USA-t és Oroszországot sújtotta leginkább. Bár 195 ország vizsgálata alapján arra a következtetésre jutottak, hogy világméretekben 1990 és 2015 között 28 százalékkal csökkent a férfiak és 38 százalékkal a nők körében a dohányosok száma, a népesség növekedése következtében ma mégis többen dohányoznak, mint valaha, számuk már két évvel ezelőtt meghaladta a 933 milliót. Minden negyedik férfi és minden huszadik nő dohányos. A legtöbb dohányos a férfiak körében Kínában van: 254 millió ember, India követi 90 millióval, Indonézia 50 millióval. A nők közül a legtöbben az Egyesült Államokban dohányoznak, 17 millióan, utána Kínában 14 millióan, Indiában 13,5 millióan.

Oroszország a világ öt olyan országa közé tartozik, amelyben a legnagyobb a dohányosok és a dohányzás következtében bekövetkezett halálesetek száma. A „The Lancet” 2015-re vonatkozó adatai szerint, az orosz nők 12,3 százaléka dohányzik, 8,3 millióan, míg a férfiak körében ez az arány 38,2 százalék azaz 24,9 millió. Igen magas a tinédzserek között a cigarettázók száma. A nők körében 1990 óta tapasztalható ugrásszerű növekedés. Egy év alatt 283 ezer ember halt meg dohányzás következtében kialakult betegség miatt.

Moszkvában az egészségügyi minisztérium előkészített egy tervet, amely 2017 és 2022 között törekedne valamiféle megoldásra, s ez később elvezethetne, talán 2035-ben, a dohány szabadkereskedelmi forgalmának tilalmához. A távoli elképzelés az, hogy a dohányosok arányát egy százalék alá csökkentsék. Addig is adóemeléseken gondolkodnak, sőt olyan ötlettel is előálltak, hogy a dohányosok munkaidejét emeljék fel. Az egészségügyi minisztérium azt tervezi, hogy a 2015 után született emberek dohányhoz jutását erősen korlátozzák majd a jövőben. A cigarettadobozokat uniformizálnák. Korábban már megtiltották a cigarettázást az iskolákban, a kórházakban, a repülőtereken. A tilalmat a jövőben kiterjesztenék a társbérletekre, közlekedési megállóhelyekre, gyalogátkelőkre. Tilos lenne dohányozni akkor is, ha bárki ezt szóvá tenné.

Az elképzelések máris ellenállásba ütköznek. Néhányan arra emlékeztetnek, hova vezetett, amikor Gorbacsov harcot hirdetett az alkohol ellen, milyen végzetes következményekkel jártak a túlzó intézkedések. Az elnökválasztás előtt mindez most is csak növelné a társadalmi feszültséget. Néhány elemző ettől óvná a kormányzatot.

Pedig Oroszország e téren egy sor állam mögött kullog. Az Európai Unió tagállamai számos téren már meghozták ezeket a döntéseket. Sőt, Izraelben 2015 óta bíróság előtt kérhetnek a látogatók kártérítést a dohányzást engedélyező létesítmények tulajdonosaitól. S olyan német példa is akad, amikor arra való hivatkozással mondtak fel egy lakásbérletet bírói hozzájárulással, hogy a bérlő dohányzott a lakásban. New Yorkban a lakóközösség maga dönti el, megengedi-e a dohányzást a lakásban. Észak-Koreában viszont a dohányzás a megtűrt dolgok közé tartozik, egy feltétellel, ha az elszívott cigaretta hazai gyártmány.

Egy sor országban tilos kirakni a dohánytermékeket a kirakatokba, vagy sporteseményeken reklámozni azokat. A legnagyobb összhang abban van, hogy kiskorúakat nem szolgálnak ki a dohányboltokban. Egyedi megoldások is léteznek, Japánban például az automatákból csak azok juthatnak hozzá cigarettához, akik olyan kártyával rendelkeznek, amelyet csak a dohányos nevének és életkorának ellenőrzése után adnak ki. Bhutánban 2004 óta be van tiltva a dohány eladása. Aki mégis megteszi, három év börtönnel fizet érte. Külföldről 200 darab cigaretta behozható 100 százalékos vám lefizetése mellett. Mivel az a hivatalos vélemény, hogy az ember karmájára a dohányzás rossz hatással van, nyilvános helyen a XVII. század óta tilos a dohányzás.