Reflex;CEU;vegzálás;CEU-dolgozók;

2017-05-03 16:39:00

Már a CEU dolgozóit is vegzálnák?

Nem áll le az Orbán-kormány: "a külföldi egyetemek foglalkoztatási jogviszonyainak vizsgálata, munkavállalóik tartózkodási és munkavállalási engedélyének vizsgálata" lesz a feladata annak a munkacsoportnak, amelyet hivatalosan a Közép-európai Egyetemmel, s más intézményekkel történő megegyezés céljával hoznak létre.

Hiába nyilatkozta Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi) felállt munkacsoportról, hogy így nagyobb esélyt lát az egyetem változatlan budapesti működésére, kiderült egyáltalán nem ez a cél. Lapunknak ugyanis az Emmi a munkacsoportot firtató kérdésére azt válaszolta, hogy „a szakmai grémium feladata lesz többek között a külföldi egyetemek foglalkoztatási jogviszonyainak vizsgálata, munkavállalóik tartózkodási és munkavállalási engedélyének vizsgálata és egyéb jogi kérdések is. A munkacsoport tagjai minden kérdéses pontban egyeztetnek az egyetemekkel”.

Múlt hét szerdán jelentették be a munkacsoport megalakulását, azzal a céllal, hogy tárgyaljanak a felsőoktatási törvény módosítása által érintett egyetemekkel.

Eközben egy kanadai jobboldali újságnak, a National Postnak írt véleménycikket Palkovics László, az Emmi oktatási államtitkára. A 444.hu által kiszúrt publicisztika is sokatmondó. A cikk azzal indul, hogy „Michael Ignatieff túszul ejtette az akadémiai szabadságot Magyarországon,” címe pedig az, hogy „Michael Ignatieff médiaháborút indított a kormányom ellen, hogy saját érdekeit szolgálja”.

Palkovics megtévesztően megállapítja a cikkben, hogy Ignatieff nem akart tárgyalni a kormánnyal. A cikkben megismétli azokat a sokszor visszautasított kormányzati vádakat, miszerint a CEU jogsértéseket követett volna el, illetve jogi kiskapukat használt volna ki, hogy visszaéljen erőfölényével a magyar egyetemekkel szemben. Kifejti azt a nézetét is, hogy a CEU-t ellehetetlenítő törvény a CEU magyar és a külföldi diákjainak érdekeit szolgálja. Ignatieff persze érdekes lehet a kanadai újság közönségének, hiszen a helyi liberális párt miniszterelnök-jelöltje volt egykor. Ezért különösen elegáns, hogy Palkovics arról is elmélkedik cikkében: vajon mik a rektor igazi céljai.

Az igazi kérdés persze sokkal inkább az, miféle megegyezésre lehet számítani a CEU-val, vagy akár az Egyesült Államokkal akkor, amikor ilyen stílusban és módon kívánják "rendezni" a CEU nemzetközi színtéren is botrányt kavart ügyét.