Brüsszel;atomtörvény;

2017-05-04 07:24:00

Megbukott Brüsszelben az atomtörvény

Fennakadt az Európai Bizottság szűrőjén az Orbán-kormány atomtörvény-módosítása. A Népszava információi szerint a testület jogsértő passzusokat talált a szövegben, és a jogszabály azonnali átírását kérte.

Nem nyerte el az Európai Bizottság tetszését az a tavalyi törvénymódosítás, amellyel a kormány az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) jogköreit és önállóságát csökkentve utólag átírhatóvá tette a nukleáris hatóság döntéseit. A jelenlegi szabályozás szerint az OAH hatósági határozatait kormányrendeletekkel felül lehet bírálni, ez azonban a Népszava brüsszeli forrásokból származó értesülései szerint nem egyeztethető össze az európai joggal.

Az EU-nak különleges jogosítványai vannak az atomenergia használatára vonatkozó szabályok meghatározásában: az Euratom Szerződés (az uniós alapszerződések egyike) a nemzeti hatáskörök egy részét Brüsszelre ruházta, így a közös nukleáris piac működtetése és a nukleáris biztonság garantálása is részben uniós kompetenciának számít. Úgy tudjuk, a törvénymódosítás után a Bizottság konzultált a kormánnyal, és olyan kifogásokat jelzett, amelyek a törvény sürgős újraírását tették szükségessé. Az átírt szöveg előzetes notifikáció végett már Brüsszelben van, és hamarosan a parlament elé kerülhet.

A most elkaszált törvénymódosításra azért volt szükség, mert a tervezett paksi bővítés szakhatósági engedélyezése több éves csúszásban van, és a folyamatot az OAH „akadékoskodásának" kivédésével, a nukleáris hatóság lefokozásával kísérelte meg felgyorsítani a kormány. Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője már a javaslat tavalyi beterjesztésekor jelezte, hogy az Európában példa nélküli lépés a nukleáris biztonságot fenyegeti. A Bizottság energiaügyi főigazgatóságának írt levelében a politikus felhívta a figyelmet: a módosítás lehetővé teszi, hogy az atomerőmű-bővítés beruházója egyedi kormányrendelettel felmentést kapjon az OAH előírásainak teljesítése alól. A jogszabály szűkíti továbbá a társadalmi kontrollt és a jogorvoslati lehetőségeket is. Értesülésünk szerint a brüsszeli testület mindenben osztja Jávor jogi álláspontját, és nemcsak a törvény átírását kérte, hanem azt is jelezte, hogy a végrehajtási rendeleteket, illetve azok alkalmazását is felügyelni fogja, uniós kontroll alá helyezve az egész engedélyezési folyamatot.