Röszke;villanypásztor;

2017-05-17 12:08:00

Divat lett a villanypásztor

Egyre többen kerítik körbe villanypásztorral a földjeiket, de arra is sok példát találni, hogy a kerítést szerelik fel elektromos védődrótokkal – írja a Délmagyarország.

A napokban futott végig a hír a sajtón, hogy a magyar-szerb határon áramot vezettek a kerítésbe, emiatt egy munkás megsérült. A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint az európai uniós előírásoknak megfelel a határzárba épített elektromos rendszer, emberi életre nem veszélyes. Vagyis valószínűleg ott is villanypásztort használnak.

Jóval többen vásárolnak villanypásztort, mint tíz évvel ezelőtt, amióta mi is foglalkozunk az árusításával – mondta a lapnak egy kereskedő, akinél kapható a villanypásztor tizenöt Joule ütőerőig, ahogy a szakember fogalmaz, aki teljesen veszélytelennek tartja a szerkezetet. A tizenöt Joule erősség a maximum, ami átfuthat a drótokon, az áramforrástól függetlenül. Magyarul, nem „tekerhet rá” senki annál többet, mint amennyit elbírnak a drótok. A helyi nagygazdálkodók szerint pedig egyszerűen olcsósága miatt terjedt el az ilyen őrzés: nem kell pásztort fogadni..

Az élőerős őrzés töredékéért tudják üzemeltetni az elektromos védőberendezést emberi életre egyik sem veszélyes, teljesen szabvány szerinti szerkezetek. az őrzés három havi költségébe kerül, majd ezt követően pár ezer forint havonta a fizetnivaló. A magántulajdonú, természetvédelmi területen kívül eső földet bárki körbekerítheti villanypásztorral – a környezetvédelmi területen kell csupán engedélyt kérni erre. Villanypásztorokat forgalmaznak állattenyésztési üzletekben is, ám a kereskedelmi forgalomba hozott terméket engedélyeztetni kell. Igaz, sokan maguknak eszkábálnak ilyet.

A cikkből az is kiderül, hogy a villanypásztorokat – legyenek bár házi barkácsolásúak – a Hírközlési Felügyelet feladata ellenőriznide többnyire akkor van dolguk, ha egy ilyen szerkezet más elektromos berendezés működését zavarja.