Németország;holokauszt;Horst Mahler;

2017-05-17 17:20:00

Forró krumpli Orbán tenyerében

Németországban a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív lap a Németországban körözött Horst Mahler soproni elfogásával kapcsolatban foglalkozott Magyarországgal.

Stephan Löwensten Mint egy forró krumpli című írásában kiemelte: Horst Mahler "elspekulálta magát", és nem fér kétség ahhoz, hogy Magyarország a lehető leggyorsabban kiadja őt a német hatóságoknak. A magyarok már elfogása napján úgy kezelték az ügyet, mint amikor valaki "véletlenül megmarkol egy forró krumplit" - írta.

Kifejtette: Orbán Viktor magyar kormányfő ugyan előszeretettel láttatja magát mint népe védelmezőjét a "brüsszeli centralizmussal", a "berlini vagy bécsi politikai korrekt atyáskodással", vagy éppen a nemzetközi szervezetek azon "állítólagos összeesküvésével" szemben, amely arra irányul, hogy "elárasszák migránsokkal Európát", de Mahler valószínűleg félreértette szavait.

Valójában a kormány a 2010-es választási győzelem óta többet tett az antiszemitizmus ellen, mint bármelyik elődje, és egy fideszes politikus volt az, aki kormánytagként először nyilvánosan elismerte, hogy Magyarországnak van felelőssége a holokausztban, és maga Orbán Viktor is "többször egyértelműen nyilatkozott" ebben az ügyben - hangsúlyozta a FAZ szerzője, a többi között ismertetve egy kimutatást, miszerint 2015-ben Magyarországon 42 antiszemita indíttatású bűncselekményt regisztráltak, Franciaországban pedig 1500-at.

Elrendelte a bíróság Horst Mahler átadási letartóztatását 

Elrendelte a Fővárosi Törvényszék a Sopronban elfogott Horst Mahler átadási letartóztatását szerdán, az átadás határidejéről azonban arra hivatkozva nem döntött, hogy néhány részlet még tisztázásra szorul a német férfi európai elfogatóparancsával kapcsolatban.

A bíróság kimondta: az Igazságügyi Minisztériumon keresztül megkeresik a német igazságügyi hatóságot, kérve, hogy június 5-ig adjanak pontos tájékoztatást az európai elfogatóparancs teljes szövegéről, arról, Horst Mahler büntetését miért szakították korábban félbe, illetve mennyi időt kell még rács mögött töltenie. Az átadási letartóztatást a bíróság június 26-ig rendelte el.

Az ügyész a tárgyaláson hosszasan sorolta, milyen bűncselekmények miatt ítélte el a német férfit a potsdami és a mannheimi bíróság; egyebek mellett a terhére róják, hogy holokauszttagadó leveleket, felvételeket, röpiratokat küldött közéleti szereplőknek, újságíróknak, politikusoknak.

Horst Mahler azonban azt mondta: nem két külön szabadságvesztést róttak ki rá, hanem összbüntetést kapott, amely kétharmadának letöltése után szabadlábra került. Írt egy könyvet, ami miatt szintén eljárást kezdeményezett ellene az ügyészség, és szerinte annak, hogy őt vissza akarják vinni a börtönbe, valójában ez a filozófiai munka az oka. Miután kiszabadult, a könyv alapján tartott egy előadást baráti körben, erről felvétel készült és az internetre is felkerült, ekkor döntött úgy a bíróság, hogy a fennmaradó büntetését is le kell töltenie.

A bíróság szerint a pontos adatok, az összbüntetés, a valamint a fennmaradó büntetés időtartamát tisztázni szükséges.
Horst Mahler - bár nem fellebbezett az ideiglenes átadási letartóztatás ellen - azt hangoztatta, ellene van az átadásnak, szerinte politikai menekült és ezért politikai menedékjogot is kért a magyar miniszterelnöktől.

A bíróság ugyanakkor leszögezte: megkeresték a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalt, amely szerint menekültügyi eljárás nincs folyamatban Horst Mahler esetében, de mivel uniós állampolgárról van szó, más uniós tagállamban nem is terjeszthet elő ilyet.

A tolószékes német férfi azzal is érvelt, hogy a rendőrségi fogdában nehezen mozog kerekesszékkel és problémás közlekednie, mivel amputálták a lábát. Erre a bíró azt közölte: mivel az átadási letartóztatást büntetés-végrehajtási intézetben kell letöltenie, jelezni fogja számukra, hogy legyenek tekintettel a férfi állapotára az elhelyezésekor.

A 81 éves német férfi sajtóhírek szerint a Vörös Hadsereg Frakció elnevezésű szélsőbaloldali terrorista csoport egykori alapítója volt, majd szélsőjobboldali lett.